Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiera książki Jana Brykczyńskiego pt. "Boiko". Spotkanie z autorem

Ewa Jankowska
Premiera książki Jana Brykczyńskiego pt. BOIKO. Spotkanie z autorem
Premiera książki Jana Brykczyńskiego pt. BOIKO. Spotkanie z autorem materiały prasowe
12 czerwca w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie odbędzie się premiera książki Jana Brykczyńskiego pt. "Boiko". Jest to jego pierwsza autorska publikacja, której bliżej zdecydowanie do fotograficznego dokumentu.

Premiera książki Jana Brykczyńskiego - o dawnym życiu na wsi
"Boiko" to fotograficzna uniwersalna opowieść o dawnym życiu na wsi w Europie. Dzieje się jednak współcześnie, w ukraińskich Karpatach. W miejscu gdzie magia przeplata się z rzeczywistością. Właśnie tam Jan Brykczyński znalazł świat, który znał jedynie z bajek opowiadanych mu w dzieciństwie. To miejsce stało się urzeczywistnieniem jego wyobrażeń o wiejskiej idylli. I o tym miejscu, o jego mieszkańcach, ich życiu odciętym od świata, zanurzonym w tradycji i wierzeniach jest „Boiko”. Pierwsza autorska książka Jana Brykczyńskiego.

Czytaj także: Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Powstanie w dawnej siedzibie NKWD

Jan Brykczyński wychował się w Warszawie. Nigdy nie miał rodziny na wsi, ani nie był z nią w żaden sposób związany. Od zawsze intrygowało go jednak życie małych, wiejskich społeczności. – Mam głębokie poczucie, że w mieście ludziom czegoś brakuje, że jest jakaś część nas związana z przyrodą, która tutaj zostaje odcięta i zagłuszona. Kiedy jadę na wieś, zaczynam rozumieć tę swoją tęsknotę za przyrodą, za bliskim kontaktem z naturą, ze zwierzętami, uprawą ziemi. Życie tam ma w sobie coś bardzo prawdziwego. To dla mnie świat, z którego wiele możemy się nauczyć.

Premiera książki Jana Brykczyńskiego - fotografia kluczem do poznawania świata
Fotografia okazała się kluczem do poznawania wiejskiego świata. W 2009 roku, Jan Brykczyński trafił do oddalonej o kilka kilometrów od polskiej granicy wsi w Ukraiński Karpatach. Wracał tam przez kolejne trzy lata. Powoli zdobywał zaufanie mieszkańców, odizolowanych od świata górami. Kroku po kroku pokazywali mu swoje życie, w którym zdarzenia w pierwszym rzędzie mają przyczyny magiczne, myśli mają moc sprawczą, biała magia zmaga się z czarną, a dobro ze złem.

Czytaj także: Film Powstanie Warszawskie. Wielki sukces polskiego obrazu

Dla nich najważniejsza jest tradycja, w której są mocno zakorzenieni i czerpią z niej siłę do życia w trudnych górskich warunkach. Ich codzienność, dla osoby z zewnątrz, jest tak samo realna, jak i nierzeczywista. Najbardziej przypomina archetypowe obrazy wsi jakie funkcjonują jeszcze ciągle w naszej kulturze. Ta bajkowość, oniryczność i surrealność przebija ze zdjęć Jana Brykczyńskiego. I o tym niezwykłym, dawnym i dzisiejszym wiejskim życiu chciał opowiedzieć w swojej książce „Boiko”.

Spotkanie odbędzie się 12 czerwca (czwartek) o godz. 19 w Faktycznym Domu Kultury (ul. Gałczyńskiego 12, Warszawa). Poprowadzi je autor słynnych reportaży o przestrzeni publicznej - Filip Springer.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto