Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt „1980”: Krakowskie Przedmieście zmieni klimat na retro

Aleksandra Knap
Aleksandra Knap
Na Krakowskim Przedmieściu przeniesiemy się w czasie do lat 70. i 80. Rusza Projekt „1980” z z okazji 30. rocznicy „Solidarności”.

16 września przechodnie na Krakowskim Przedmieściu będą mieli okazję przenieść się w czasie, do przełomu lat 70. i 80. Wszystko za sprawą Projektu „1980”, przygotowanego z okazji 30. rocznicy powstania ruchu „Solidarność”. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są prof. historii sztuki Dorota Folga-Januszewska i reżyser Krzysztof Tchórzewski. „1980” połączy trzy dziedziny kultury wizualnej: plakat, film oraz obraz prasowy.

Projekt „1980”: retrospekcja

Projekt 1980 przypomina, że sztuka i kultura są nieodłącznie związane z polityką. To właśnie sztuka inicjuje przemiany, podobnie było w latach 1978-1980. Filmy, rysunki czy plakaty ośmieszały totalitaryzm oraz propagowały potrzebę zmian proponując nowe rozwiązania.

Celem projektu jest przede wszystkim retrospekcja kulturalno-polityczna. Wszystko co obserwujemy wokół nas jest zapowiedzią zmian. Należy spojrzeć w przeszłość, aby poznać i zrozumieć przyszłość.

Zobacz również:
Mazowiecki: Wierzyliśmy, że mury runą
Bieg Solidarności w Parku Szczęśliwickim
Wałęsa: "Komunizm przegrał przypadkiem"
Warszawa wita w SocLandzie!
Skiba otworzy Muzeum III Wojny Światowej
Salonka Bieruta w Muzeum Kolejnictwa [zdjęcia]
Czerwone "Pic Nic" [fotorelacja]

Projekt 1980 rozpocznie się 16 września o godz. 18.00. Inauguracja będzie miała miejsce w Auli Akademii Sztuk Pięknych, wezmą w niej udział prezydent Bronisław Komorowski oraz marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz. Będzie to początek artystyczno-filmowej akcji, która potrwa do 22 września.

Dla zwiedzających atrakcje Projektu 1980 przygotowano mnóstwo atrakcji. Na Krakowskim Przedmieściu będzie można obejrzeć plakaty autorstwa m.in. Andrzeja Pągowskiego, Henryka Tomaszewskiego, Andrzeja Czeczota i Franciszka Starowieyskiego. Projekt 1980 wzbogacono o fragmenty filmów, które na stałe zapisały się w polskiej kinematografii. Kinomaniacy będą mieli okazję zobaczyć obrazy takich reżyserów jak: Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Stanisław Bareja czy Agnieszka Holland. Zbiory wzbogacono o rysunki: Juliana Bohdanowicza, Andrzeja Czeczota czy Andrzeja Krauzego.

„Projekt 1980. Trzydzieści lat później”

18 września od godz. 12.00 zainicjowana zostanie kolejna część - „Projekt 1980. Trzydzieści lat później”. Każdy, kto poczuje przypływ weny będzie mógł namalować swój obraz na ścianie, przygotowanej specjalnie na potrzeby ekspozycji. Tego samego dnia o godz. 16.00 rozpocznie się ostatnia już część projektu, akcja Flash Mob. Organizatorzy Projektu 1980 zachęcają mieszkańców Warszawy do wzięcia aktywnego udziału w imprezie i przyniesienia własnych pamiątek z lat 80. Prośbę kierują w szczególności do młodych ludzi. Przeszukanie domowego archiwum może okazać się nie tylko świetną zabawą, ale również dobrą lekcją historii. Najmilej widziane są zdjęcia ulic, domów lub wydarzeń. Dzięki udostępnionemu skanerowi będzie możliwość obejrzenia ich na dużym ekranie w bramie ASP.

Ciekawym elementem ekspozycji w Projekcie 1980 będą Słupy – świadkowie. Każdy symbolicznie podtrzymywany przez postać, która odegrała ważną rolę w rzeczywistości lat 80. „Spotkamy” m.in.: Jana Pawła II, Lecha Wałęsę, Edwarda Dwurnika, Krzysztofa Kieślowskiego i Czesława Miłosza.

Projekt 1980 został zorganizowany przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej we współpracy z Muzeum Plakatu w Wilanowie. Inicjatorzy nie zamierzają poprzestać na tym projekcie. Już w tej chwili zapowiadają kolejny happening. Kontynuacją Projektu „1980” będzie zaplanowany na przyszły rok filmowo-artystyczny „Projekt 1981”, znajdą się w nim dzieła, których nie udało się wyeksponować na tegorocznym przedsięwzięciu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto