Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prywatyzacja obywatelska w Zakładach Azotowych "Puławy"

redakcja
redakcja
Paweł Buczkowski
Wiceminister skarbu spotkał się dzisiaj ze związkowcami z Zakładów Azotowych, żeby rozmawiać o możliwościach prywatyzacji obywatelskiej w spółce. W rozwinięciu komunikat prasowy opublikowany przez Zakłady Azotowe "Puławy".

O PRYWATYZACJI OBYWATELSKIEJ W PUŁAWACH
W dniu dzisiejszym (1 lipca 2010 r.) z inicjatywy wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Skarbu Państwa Pana Włodzimierza Karpińskiego w siedzibie Spółki doszło do spotkania Wiceministra Skarbu Państwa Adama Leszkiewicza z przedstawicielami organizacji związkowych. Związkowcy z Puław, w ramach zawartego Porozumienia na rzecz Prywatyzacji Obywatelskiej, chcą przystąpienia, jako spółka pracowniczo-samorządowa do konkursu na zakup akcji Zakładów Azotowych „Puławy" S.A. w ramach toczącego się postępowania prywatyzacyjnego. Dzisiejsze spotkanie miało na celu zapoznanie się stron ze wzajemnymi oczekiwaniami.
Uczestnicy Porozumienia w niedawnym liście do Ministra Skarbu napisali m.in., że program prywatyzacji pracowniczej zakłada wspieranie aktywności pracowników, zwiększenie zainteresowania samorządu terytorialnego udziałem prywatyzacji, jak też upowszechnianie własności obywatelskiej.
Wiceminister Skarbu Państwa Adam Leszkiewicz na spotkaniu z przedstawicielami organizacji związkowych przedstawił strategię prywatyzacji polskiej chemii, która została opublikowana we wrześniu 2008 r.
Zapoznał uczestników z szczegółowym harmonogramem, zasadami przeprowadzenia postępowania prywatyzacyjnego oraz kryteriami wyboru potencjalnego inwestora.
Zgodnie z ogłoszoną 14 maja ofertą prywatyzacyjną na sprzedaż wystawiono od 10 do 50,67 proc. akcji Zakładów Azotowych Puławy i od 10 do 59,41 proc. akcji Zakładów Chemicznych Police. Obecnie potencjalni inwestorzy mogą składać swoje oferty do 23 lipca br. Decyzja Ministra Skarbu w sprawie rozpatrzenia złożonych ofert wstępnych nastąpi do 30 sierpnia br.
Podczas krótkiej konferencji prasowej podsumowującej spotkanie Minister Leszkiewicz zapewnił, że Ministerstwo Skarbu Państwa analizuje różne warianty finalizacji prywatyzacji w ramach obowiązujących przepisów prawnych a jego wizyta wskazuje, że Ministerstwo z uwagą zapoznaje się również z inicjatywami prywatyzacji pracowniczej.
- Przyjechałem tutaj, żeby zobaczyć jaki jest stan przygotowania się strony społecznej – uczestników Porozumienia na rzecz prywatyzacji obywatelskiej – do udziału w procesie prywatyzacyjnym. Ze swej strony chciałem przybliżyć te uwarunkowania, które z kolei nam towarzyszą przy prowadzeniu tego procesu. Dyskusja z przedstawicielami związków zawodowych była owocna, konkretna. Strona społeczna musi teraz zbadać poziom zainteresowania samej załogi uczestnictwem w tym procesie, bo trzeba pamiętać, że wiąże się to z poważnymi deklaracjami finansowymi. To samo dotyczy jednostek samorządu terytorialnego, bowiem tu nie wystarczą tylko deklaracje, ale muszą za tym pójść także konkretne zobowiązania finansowe – powiedział po spotkaniu ze związkowcami Minister Adam Leszkiewicz.
Rafał Nowak, koordynator Porozumienia tymi słowami relacjonuje przebieg spotkania: Spotkanie było dosyć konkretne. W pierwszej części przedstawienie racji stron, wyjaśnienie pewnych wątpliwości i przedyskutowanie ewentualnej ścieżki dalszego postępowania. Apelowaliśmy do Ministra o więcej czasu z racji kwestii organizacyjnych Porozumienia. Nastąpiła jasna deklaracja, że nie będziemy w jakikolwiek sposób dyskryminowani w procesie prywatyzacji. Jednocześnie był apel, abyśmy przyspieszyli nasze działania organizacyjne, o szybsze zawiązanie spółki pracowniczej i jasne, czytelne deklaracje finansowe samorządów, które ewentualnie chciałyby przystąpić do projektu aktywności obywatelskiej, bowiem przy obecnych ramach prawnych musimy rozmawiać o akcjonariacie pracowniczym, natomiast koncepcyjnie w dalszej części, jak tylko pozwolą na to uwarunkowania prawne, chcemy rozwijać tę spółkę w stronę aktywności obywatelskiej.
Na zakończenie wizyty Minister zapewnił również wszystkich, że tak jak w przypadku prywatyzacji I grupy chemicznej, brak konstruktywnych ofert spełniających oczekiwania finansowe, jak i zapewniających rozwój firmy skutkować może odstąpieniem od procesu sprzedaży walorów Spółki.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prywatyzacja obywatelska w Zakładach Azotowych "Puławy" - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto