Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd filmów wojennych “O zabijaniu”. Rozdajemy zaproszenia dla par

redakcja
redakcja
redakcja
W najbliższy piątek rusza Ogólnopolski Przegląd Filmów Wojennych. Podczas trzech dni, w trzynastu miastach w Polsce zostanie wyświetlonych blisko dziesięć tytułów, w tym najnowsze dokumenty o wojnie w Iraku i Afganistanie.

Zobaczyć będzie można m.in. "Restrepo" nagrodzone na festiwalu Sundance 2010 za najlepszy pełnometrażowy dokument, czy nominowany do Oskara "Operation Homecoming: writing the wartime experience" oraz filmy fabularne, które zapisały się w historii kina wojennego jako kultowe - na dużym ekranie będzie można obejrzeć reżyserską wersję filmu "Czas apokalipsy. Powrót" Francisa Forda Coppoli oraz kultowy film "Łowca jeleni".
Przegląd Filmów Wojennych oferuje widzowi cały przekrój wizualnej interpretacji, którą twórcy podejmują w kontekście wojny. Od najbardziej osobistych obrazów z "This is War - memories of Iraq", przypominających wideo pamiętnik żołnierzy Batalionu Gwardii Narodowej wysłanych do Iraku w 2004 roku, przez wspomnienia weteranów II wojny światowej zebranych w filmie "Operation Homecoming" aż po zabawne historie żołnierzy stacjonujących w pałacu Husseina, w Al. Azimiya, jednym z najbardziej niebezpiecznych terenów Bagdadu. Przeciwstawiając się wojnie próbują przywołać choć część swojego amerykańskiego życia leżakując w basenie (używając do tego opon od samochodu ciężarowego), słuchając swojej muzyki i pijąc drinki. Żołnierze z Gunner Palace nie są tytanami intelektu, nie wybierali tego losu - znaleźli się w centrum wojny w obcym kraju i próbują ocalić nie tylko swoje życie, ale także tożsamość.
Zabijanie jest wciąż tematem tabu. Podejmuje się go w publicystyce, filmach, w literaturze beletrystycznej, ale mówienie o nim wprost jest wciąż rzadkością. Przy okazji Przeglądu Filmów Wojennych ukaże się pierwsze polskie wydanie książki popularnonaukowej "O zabijaniu" Dave'a Grossmana. Autor, opierając się na badaniach S.L.A. Marshalla, zastanawia się dlaczego jedynie 15-20 procent żołnierzy od II wojny światowej do czasów wojny w Wietnamie używało swojej broni przeciwko nieprzyjaciołom. Próbuje wyjaśnić dlaczego w Wietnamie ten procent wzrósł kilkakrotnie. "O zabijaniu" to lektura obowiązkowa dla studentów West Point, nominowana do Nagrody Pulitzera, teraz w języku polskim.
Jeden ruch ręki kończący czyjeś życie to zarazem początek kolejnej walki - z samym sobąmjr Grzegorz Kaliciak, dowódca obrony ratusza w irackiej Karbali.
Plan projekcji znajdziesz na stronie:

bok.bialystok.pl

KONKURS
Mamy dla Was dwa, dwuosobowe zaproszenia na wybrany film o zabijaniu w Kinie FORUM. Aby je zdobyć, należy w komentarzu pod tym tekstem, wpisać tytuł jednego z festiwalowych filmów na który chcielibyście się wybrać do Kina FORUM (listę filmów znajdziecie tutaj). Autorzy pierwszych dwóch komentarzy, które jako pierwsze pojawią się pod tym tekstem, otrzymają zaproszenia. Jeśli Twój komentarz pojawi się jako pierwszy lub drugi, to niezzwołocznie wyślij na adres e-mail redakcji [email protected] ze skrzynki, na którą zarejestrowałeś, bądź zarejestrowałaś swoje konto na MM-ce, mail ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz nickiem. Wpisz w tytule maila "O zabijaniu - bilety na przegląd w Kinie Forum. W odpowiedzi otrzymasz informację gdzie i o której będzie można odebrać zwycięską wejściówkę do kina.
Jedna osoba może zdobyć tylko jedne zaproszenie. Osoby, które w tym miesiącu zdobyły już nagrody w naszych poprzednich konkursach, nie mogą brać udziału. Możliwość komentowania włączymy o godz. 20:00.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto