Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przekonywali, że warto zerwać z nałogiem

aga gorzkowska
aga gorzkowska
W czwartek na placu Konstytucji i w dwóch zabytkowych tramwajach warszawiacy mogli zmobilizować się do rzucenia palenia. Okazja była szczególna: Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Już od godz. 13.00 na placu Konstytucji rozpoczął się zdrowotny festyn. Zaciekawieni warszawiacy zatrzymywali się przy rozstawionej scenie i białym namiocie. Inni zerkali z zainteresowaniem z tramwajów i samochodów.

Papierosy jak rewolwer i naboje

Co chwilę między namiotem a sceną przechodzili happenerzy w białych strojach. Zamiast atrap rewolwerów mieli olbrzymie kopie papierosów. Wszędzie też porozwieszane zostały hasła propagujące rzucenie palenia. Na scenie wystąpiły dzieci z Pałacu Kultury i Nauki, młodzież z Klubu Piosenki Staromiejskiego Domu Kultury oraz harcerze.

W dużym namiocie wyeksponowano plakaty antynikotynowe wykonane przez uczniów jednej ze szkół. Zainteresowani mogli skorzystać z fachowej pomocy i porad, jak rzucić palenie. Dostępne były konsultacje psychologiczne oraz medyczne. Można było przebadać pojemność płuc, zmierzyć poziom cukru, cholesterolu, ciśnienia krwi, czy zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

- Chcemy odczarować bodźce, które przez lata podpowiadały palaczom, że palenie jest czymś ekskluzywnym i przyjemnym - mówił wczoraj MM-ce Marek Micyk, wystawca na jednym ze stoisk. Zachęca też do skorzystania z 5 spotkań dla palaczy za darmo prowadzonych dzięki Kościołowi Adwentystów Dnia Siódmego.

- W Polsce są szczególne 2 dni, w których propaguje się zerwanie z nałogiem nikotynowym: 31 maja (Światowy Dzień bez Tytoniu) oraz każdy trzeci czwartek listopada (Światowy Dzień Rzucania Palenia). Dlatego już od 8 lat można nas zobaczyć na placu Konstytucji. Chodzi nam o dotarcie do jak największej grupy osób, dlatego wybieramy zawsze najbardziej ruchliwe miejsca - tłumaczył organizator Marek Jaworski z Centrum Onkologii.

Akcji we wcześniejszych latach towarzyszył też specjalny konkurs dla byłych palaczy. Każdy mógł przysłać swoje zgłoszenie informujące m.in., kiedy rzucił palenie, a 20 wybranych osób jechało na specjalną audiencję do Ojca Świętego. Niestety, według Marka Jaworskiego, po śmierci papieża Polaka siła konkursu przygasa, sponsorzy wycofują się ze wsparcia.

Tramwaje dla palaczy, którzy nie chcą już palić

Od 13.00 przez 5 godzin można było bezpłatnie przejechać się tramwajami oznakowanymi "tylko dla palaczy, którzy chcą rzucić palenie". Tam także czekały na wszystkich pomoc medyczna i psychologiczna.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia zbiegły się z wprowadzoną w życie nowelizacją Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Organizatorzy chcieli położyć nacisk na wartość nowego prawa dla osób niepalących. Wszystkie osoby dające występy i udzielające porad działały charytatywnie.

Organizatorami akcji są: Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Ministerstwo Zdrowia, Fundacja "Promocja Zdrowia", Urząd m. st. Warszawy.


Zobacz również:
Od poniedziałku zakaz palenia w miejscach publicznych
Zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych wchodzi w życie
Strażnicy też mogą karać za palenie w miejscu publicznym

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto