Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wykluczeni? - Niewykluczeni", czyli trudny dialog z obcością

Wiktoria Woźniak
Polskapresse
W najbliższy czwartek 30 września w Warszawie rusza projekt "Wykluczeni? - Niewykluczeni". Projekt poświęcony jest zagadnieniom inności i obcości obecnym w europejskiej kulturze od przełomu XIX i XX w., a współcześnie niezwykle kulturowo intensywnym.

Wydarzenie wpisuje się w obchody ogłoszonego decyzją Parlamentu i Rady UE Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Projekt podejmie temat trzech wątków - doznań kobiet i ich poszukiwania nowego miejsca we współczesnym świecie. Będzie też mowa o feminizmie, o znalezieniu nowego języka dla kobiecych doświadczeń. Nie zabraknie też wątku tolerancji wobec odmienności narodowościowej i przedefiniowania polskiego patriotyzmu, porozmawiamy też o dyskryminacji osób chorych i niepełnosprawnych. Projekt ma na celu pokazać współczesność z perspektywy kulturowych mniejszości, takich jak kobiety, mniejszości narodowe, niepełnosprawni, w możliwie najbardziej różnorodny sposób, z różnych perspektyw, wykorzystując różne estetyki oraz formuły.

Za patronkę projektu została uznana Maria Janion. Jak tłumaczą organizatorzy, jej książki cechuje odnawianie znaczeń, próbuje też intelektualnie podejść do naszych mitów narodowych.

Projekt rozpocznie się 1 października, w piątek, spektaklem "Dziennik Witolda Gombrowicza" w wykonaniu Andrzeja Seweryna. Aktor mówi do widzów słowami Witolda Gombrowicza - naznaczonymi jego osobowością skłonną do autokreacji, jego poglądami zaprawionymi gryzącą ironią, jego doświadczeniami: polskimi i emigracyjnymi. Jest tam przestrzeń także dla osoby aktora: postaci wielkiej, choć niewolnej od kontrowersji. We fragmentach przygotowanych przez Andrzeja Seweryna mowa będzie o Polsce, Europie i Francji, o kulturze, literaturze i krytykach.

Aktorskie mistrzostwo Andrzeja Seweryna sprawia, że w jego ustach każdy z zapisków Gombrowicza staje się na scenie szczerą, logicznie wyłożoną prawdą. O godz. 11 dla młodzieży zaplanowano warsztaty teatralne oparte na twórczości Brunona Schulza i jego "Sklepów cynamonowych". Fragmenty spektaklu poprzedzi wernisaż "Drohobycz bez Schulza".

Jednak projekt to nie tylko spektakle i wystawy, ale też konferencje naukowe. Te rozpoczną się jeszcze w czwartek sesją "Wykluczeni - droga bez powrotu?" przygotowaną przez dr Tomasza Miłkowskiego. Podczas sesji zostanie przedstawiony katalog problemów związanych z wykluczeniem i szansami na jego przezwyciężenie, a także rolą, jaką w tym procesie społecznym może spełnić twórczość artystyczna, w szczególności teatr i literatura.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wejściówki należy wcześniej odebrać w wyznaczonych punktach. Lista lokalizacji oraz cały program na stronie www.wykluczeni.eu.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Wykluczeni? - Niewykluczeni", czyli trudny dialog z obcością - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto