Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"RE:generacja" w Centrum Nauki Kopernik od 3 marca, w poniedziałek rusza rejestracja

Rafał Babraj
Rafał Babraj
Wykład Profesora Cyborga oraz impreza klubowa w podziemiach Centrum Nauki Kopernik będą głównymi atrakcjami otwarcia nowej ekspozycji.

>> „Kopernik” wyruszy na podbój nieba z Darwinem

>> Centrum Nauki Kopernik szykuje mocne uderzenie w 2011 roku


Aby je jednak zobaczyć, trzeba się będzie nie lada postarać. Przez tydzień, od 14 do 21 lutego, codziennie rozdawana będzie konkretna pula wejściówek: 8 na spotkanie, 21 na imprezę.

Centrum Nauki Kopernik każdego dnia, o różnych godzinach, będzie informować na Facebooku i Blipie o rozpoczęciu rejestracji. Wejściówki zdobędą te osoby, które zareagują najszybciej i jako pierwsze zarejestrują się na podanej stronie internetowej.

Szczęśliwiec, któremu uda się zdobyć bilet zostanie powiadomiony o tym mailem.
Więcej szczegółów na temat rejestracji można znaleźć tutaj.

Profesor Cyborg i "kosmiczny" instrument na otwarcie wystawy

- Atrakcje towarzyszące otwarciu ekspozycji "RE:generacja" można podzielić na dwie części. Pierwsza to wykład prof. Kevina Warwicka, zwanego Profesorem Cyborgiem. W tej części zobaczymy też performence grupy Łuhuu!, w którym będziemy mogli poczuć się jak władca marionetek – zdradza Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.

Cybernetyk stał się sławny po tym, gdy wszczepił sobie implant, który pozwolił mu na komunikację z maszynami i sterowanie nimi za pomocą myśli. W eksperymencie uczestniczyła również jego żona. Sam profesor w wywiadach często mówi o sobie: - Urodziłem się człowiekiem, ale to zbieg okoliczności. Nie zamierzam poddawać się temu ograniczeniu.

Drugą atrakcją towarzyszącą otwarciu nowej ekspozycji będzie impreza, podczas której zagrają didżeje z grupy Reactable z Hiszpanii. Będą tworzyć muzykę przy pomocy Reactable. Jest to syntezator o kształcie okrągłego stołu, wyglądający jak żywcem wyjęty z kosmicznego statku. – To niesamowity instrument, na którym muzykę tworzy się poruszając klockami – tłumaczy Nowicka.

RE: generacja - ekspozycja dla tzw. młodych dorosłych

Wystawa składać się będzie z 80 eksponatów z zakresu psychologii czy socjologii. Nie będzie skierowana do dzieci, adresatem wystawy są tzw. młodzi dorośli, czyli osoby w przedziale wiekowym 17-25 lat. Zwiedzając ekspozycję będzie można poszukać odpowiedzi na pytania "Kim jestem?", "Jakie są moje relacje ze społeczeństwem?” Dowiemy się również m.in. czym różni się język blokersów od języka naukowców oraz co odróżnia polityczną lewicę od prawicy.

"Park Odkrywców" i Planetarium

Park Odkrywców to kolejna nowość, która powinna zostać udostępniona zwiedzającym prawdopodobnie w maju. Eksponaty znajdą się na zewnątrz budynku. Na warszawiaków czekać będzie wiele atrakcji, np. z pomocą Szeptaczy skomponują koncert łączący śpiew ptaków i grzmot burzy. Na dachu umieszczona zostanie 4 metrowa fontanna, nawiązująca do modelu białka akwaporyna, które transportuje wodę pomiędzy komórkami.

Późną wiosną planowane jest otwarcie planetarium, które ma być jedną z największych atrakcji "Kopernika". Bryła budynku jest już gotowa. W środku znajdzie się 16-metrowa kopuła. Na półsferycznym ekranie widzowie będą mogli oglądać nie tylko gwiaździste niebo, ale też na przykład wnętrze człowieka. Planowane są także projekcje filmów dokumentalnych i popularnonaukowych, ale również pokazy artystyczne, widowiska muzyczno-wizualne czy spektakle naukowe.



Zobacz również:

Centrum Nauki Kopernik: godziny otwarcia, ceny biletów, jak dojechać?

Centrum Nauki Kopernik w 45 dni odwiedziło 103 tys. osób
Wybrano logo Planetarium w Centrum Nauki Kopernik
Centrum Nauki Kopernik przeżyło oblężenie, co piąty eksponat do naprawy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto