Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekordy ciepła w Polsce. Kiedy były najwyższe temperatury i najniższy stan wody w Wiśle?

Martyna Konieczek
Rekordy ciepła w Polsce. Kiedy były najwyższe temperatury i najniższy stan wody w Wiśle?
Rekordy ciepła w Polsce. Kiedy były najwyższe temperatury i najniższy stan wody w Wiśle? Fot. Kamil Fejfer / archiwum
Najgorętszymi miesiącami w roku są czerwiec i lipiec. Pokazują to rekordy ciepła, jakie odnotowywano w Polsce. Również w tym roku wraz z początkiem wakacji do Warszawy przyszły prawdziwe afrykańskie upały. Wielu na tak wysokie temperatury czekało od dawna, jednak dla większości osób żar lejący się z nieba jest trudny do zniesienia. Kiedy odnotowano najwyższe temperatury i jaki był rekord w Polsce? Jakie tajemnice Wisły odsłonił niski stan wody? Dalsza część artykułu poniżej.

Najwyższą temperaturą, którą zanotowano kiedykolwiek w Polsce, było 40,2 st. C. Właśnie tyle pokazały termometry 29 lipca 1921 r. w rejonie Prószkowa koło Opola. Ten rekord nie został dotąd pobity. 39,6 st. C odczytali ze swoich termometrów mieszkańcy Pętkowa (wieś w woj. wielkopolskim). Rekordowe upały dopadły także Wrocław. 27 czerwca 1935 roku mieszkańcy miasta "smażyli się" w 38 stopniach ciepła.

W ostatnich latach bardzo wysoką temperaturę w Polsce wynoszącą 39,5 st. C., odnotowano 30 lipca 1994 r. w Słubicach. Jednak najbliższa nam data pochodzi sprzed pięciu lat. 38,9 st. C 8 sierpnia 2013 roku odnotowano we wsi Silniczka w woj. łódzkim.

Upały i odkryte skarby
Wraz z wysokimi temperaturami Wisła pokazuje swój rzeczywisty stan czystości. Stare opony, metalowe beczki, stare deski i pnie drzew, foliowe torby, szmaty, całe i rozbite butelki – oto, co widać najczęściej widać na brzegach i w płytkiej wodzie Królowej Rzek w czasie suszy.

Zobacz też:

Jednakże niski stan wody w Wiśle nie odsłonił tylko śmieci. W rzece znaleziono między innymi element herbu dynastii Wazów, który został złupiony podczas potopu Szwedzkiego mającego miejsce w XVII wieku. Królowa Rzek odsłoniła także fragmenty naczyń oraz przedmiotów szklanych - średniowiecznych i nowożytnych. Wśród znalezisk są również stare monety, elementy z kamieniołomów (fragmenty wyrzucone z gruzowisk po wojnie), samochód oraz niewybuch sprzed kilkudziesięciu lat. Znaleziono również fragmenty kamiennych ław z mostu Poniatowskiego.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto