Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewia lalek

Ewika
Ewika
W Filii Bibliotecznej nr 6 Książnicy Podlaskiej (ul. Piastowska 11 A) możemy podziwiać około 250 lalek z całego świata. Wystawa będzie czynna do 15 czerwca w godzinach pracy biblioteki.

Po świecie lalek oprowadziła mnie p. Ewa Ostrowska, opowiadając ciekawe historie dotyczące zarówno lalek, jak i osób, które podarowały swoje lalki na wystawę. Na wystawie prezentowane są m. in. lalki ludowe, souvenirowe, magiczne, dekoracyjne, teatralne. Lalki pochodzą z kolekcji Pani Ewy, a także pozostałych bibliotekarek z filii : p. Agnieszki i Ani oraz ze zbiorów Książnicy Podlaskiej, Akademii Teatranej, a także od ludzi, którzy dowiedziawszy się o planach zorganizowania wystawy, przynosili lalki wyszperane na strychach lub zrobione własnoręcznie na szydełku.
 
Jedna z pań przywiozła kilka pudeł lalek z Londynu tylko po to, by można je było obejrzeć na wystawie. Lalki zachwycają urodą, pięknem strojów, detalami, a Pani Ewa opowiada historie związane z lalkami. Najciekawsze  to lalki hina z Japonii, które związane są z obchodzonym świętem Hina Matsuri czyli Świętem Dziewcząt. Lalki te nie są przeznaczone do zabawy, a tylko do oglądania podczas święta.
 
Przedstawiają one dwór cesarski. Komplet lalek to 17 sztuk, niestety na wystawie jest ich mniej, bo tylko tyle udało się kiedyś Pani Ewie kupić. Są to lalki kosztowne, a w tradycyjnych bogatych domach przekazywano je w spadku z matki na córkę. Niecodzienne lalki to włoskie lalki PELTRO, czyli lalki zrobione z cyny, a także seria lalek „Ludzie z farm" z Belize (Półwysep Jukatan), które wykonane są z papieru. Na wystawie możemy zobaczyć lalkę souvenirową z lat 50. XX w. przywiezioną ze Szwajcarii, a także austriacką laleczkę z 1920 r. z głową zrobioną z papier marche.
 
Jest też seria laleczek w filiżankach na każdy miesiąc roku i  laleczki w strojach ludowych z całego świata. Uwagę przyciągają przepiękne lalki Marin w strojach flamenco, a także lalka z Indii ubrana w jedwabne sari. Lalki jawajskie to rzeźbione i malowane kukiełki, podobnie jak nasze rodzime lalki teatralne. Uwagę przyciągają tzw. „lalki z minką" czyli lalki ręcznie wykonane przez rzemieślników. Lalki te są tworzone jako zabawki lub limitowane edycje kolekcjonerskie, projektowane przez artystów i sygnowane. Podczas wystawy można też zapoznać się z książkami omawiającymi historię lalek i kolekcjonerstwa, czasopismami o lalkach, obejrzeć plakaty przedstawiające lalki i katalogi Muzeum Zabawek i Muzeum Lalek.
 
Od początku maja wystawę odwiedziło 1500 osób, a w warsztatach zorganizowanych przez bibliotekę uczestniczyło ponad 600 dzieci, które tworzyły pacynki, chagallki, wyklejanki - te prace także możemy obejrzeć na wystawie.
 
Wystawę warto zobaczyć, zwłaszcza, że panie bibliotekarki znają wiele ciekawych opowieści o lalkach i bardzo chętnie się nimi dzielą, a lalki można dotknąć.
Więcej zdjęć tutaj :   http://picasaweb.google.pl/ewikab65/WystawaLalek#

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto