Rok 2024 rokiem Unii Europejskiej w Warszawie

Materiał powstał we współpracy z Anną Auksel-Sekutowicz

W maju 2024 roku będziemy obchodzić 20 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r., Polska, wraz z Węgrami, Słowacją, Słowenią, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Cyprem i Maltą wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie wspólnoty. Wejście Polski do UE symbolizują nie tylko ekonomiczny i polityczny rozwój kraju, lecz także integrację z europejską wspólnotą.

Okrągła rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zainspirowała radnych m.st. Warszawy, którzy z inicjatywy Anny Auksel-Sekutowicz ustanowili rok 2024 Rokiem Unii Europejskiej.

Unia Europejska odgrywa kluczową rolę dla Polski, a także dla mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Zapewnia nam stabilność polityczną, gospodarczy rozwój oraz bezpieczeństwo. Jak wynika z zeszłorocznych badań aż 85% Polek i Polaków popiera obecność Polski w Unii Europejskiej. Ta inicjatywa to chęć przypomnienia wszystkim, jak istotna jest dla Polski, w tym Warszawy, obecność w strukturze europejskiej, a jednocześnie podziękowanie za te 20 wspólnych lat. Podpisanie Traktatu akcesyjnego to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji politycznych XXI wieku - mówi Anna Auksel-Sekutowicz - inicjatorka pomysłu, wiceprzewodnicząca Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Warszawy.

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej Warszawa pozyskała tylko do 2021 roku ponad 18 miliardów złotych z budżetu UE na inwestycje i rozwój. Największym źródłem wsparcia stołecznych inwestycji jest unijny Fundusz Spójności, który finansuje w Warszawie zarówno projekty z zakresu mobilności miejskiej, jak i większość projektów związanych z ochroną środowiska. Łączna kwota dofinansowania warszawskich projektów z FS to aż 14,6 mld zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto