Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Romuald Szeremietiew: "Pilne zadania to segregacja odpadów i budowa zakładu utylizacji śmieci"

Rafał Babraj
Rafał Babraj
Budowa zakładu utylizacji śmieci oraz sprawdzenie kompetencji stołecznych urzędników - tym między innymi chce zająć się kandydat na urząd prezydenta Warszawy, Romuald Szeremietiew.

1. Załóżmy, że wygrywa Pan wybory prezydenckie. Jaka będzie pierwsza decyzja, którą Pan podejmie?

Romuald Szeremietiew: W pierwszej kolejności potrzebny jest przegląd systemu organizacyjnego urzędu i sprawdzenie kompetencji urzędników. Usprawnienia wymaga metoda załatwiania spraw mieszkańców.

2. Jakich konkretnych inwestycji Warszawa potrzebuje w najbliższych czterech latach?

W pierwszej kolejności muszą zostać zakończone te rozpoczęte już i wymagające teraz dobrego nadzoru ze strony miasta. Pilne zadania to segregacja odpadów i budowa zakładu utylizacji śmieci z prawdziwego zdarzenia, oraz sporo zadań w ochronie środowiska np. zespołu parkowo – pałacowego w Wilanowie.

3. Jak powinno według Pana wyglądać otoczenie Pałacu Kultury i Nauki?

Jest kilka projektów (były konkursy) zagospodarowania tego terenu, należy je poddać społecznej debacie i wybrać najlepszą koncepcję. Koniecznością zagospodarowania tego otoczenia tłumaczyła prezydent Gronkiewicz-Waltz brutalne usunięcie kupców sprzed PKiN. Nie wydaje się, aby to był prawdziwy powód skoro teraz na tym terenie nic się nie dzieje.

4. Kryzys mocno odcisnął swe piętno na budżecie Warszawy. Gdzie w przyszłości zamierza Pan szukać oszczędności?

Będzie to bardzo trudne gdyż są już podpisane wieloletnie umowy na najdroższe inwestycje w Warszawie. W gronie specjalistów rozważaliśmy problem, ale propozycje oszczędnościowe można formułować, gdy pozna się rzeczywisty stan warszawskiej kasy w tym zwłaszcza zadłużenie Warszawy.  Pani prezydent Waltz zostawi nam ponad 5 mld zł długów.

5. Co Pan sądzi o komunikacji miejskiej w stolicy. Jak rozładować korki? Jakie powinny być kierunki rozwoju w tej dziedzinie?

Większe wykorzystanie komunikacji tramwajowej oraz linii kolejowych znajdujących się na terenie miasta.

6. Jak ocenia Pan sytuację w stołecznej służbie zdrowia. Jakie działania zamierza Pan podjąć w celu poprawy warunków leczenia pacjentów?

Mamy pewne rozwiązania i przedstawimy je w odpowiednim czasie chociaż tak naprawdę wiele zależy od działań rządu.

7. Czy uważa Pan, że miasto wykorzystuje możliwości, jakie daje Wisła? Co zrobić, aby sprowadzić życie kulturalne nad rzekę?

Wisła tak jak Sekwana i Tamiza powinna miasto łączyć w jedną całość. Konieczne jest zagospodarowanie obu brzegów rzeki. Inwestycje wymagają jednak namysłu i czasu. To nie oznacza jednak, że trzeba postępować tak opieszale jak w rejonie Biblioteki Uniwersyteckiej.

8. Jak Pan ocenia bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy? Co zamierza Pan zrobić, aby poprawić jego poziom?

Bezpieczeństwo w śródmieściu jest na poziomie dostatecznym, poprawy wymagają pozostałe dzielnice, szczególnie rejony peryferyjne. Potrzebny jest też sprawny system bezpieczeństwa przygotowany na reakcje w stanach kryzysowych, takich jak powodzie czy masowe imprezy. Wielkim wyzwaniem będzie np.  Euro 2012.

9.  Warszawa stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Czy może to robić bardziej skutecznie? Jak? Które obszary kultury wymagają największego wsparcia? Jakie konkretne działania zamierza Pan podjąć?

Potrzeby są bardziej w sferze właściwej promocji miasta, aniżeli tego co już jest w repertuarze.

10. Sport w Warszawie to nie tylko zbliżające się Euro 2012 i piłka nożna. To także wiele klubów z tradycjami, które obecnie funkcjonują na skraju bankructwa. Czy będą mogły liczyć na wsparcie miasta, jeśli zostanie Pan prezydentem?

Warszawa jest siedzibą wielu dużych firm i korporacji. Należy zbliżyć i lepiej informować potencjalnych sponsorów sportu. Warto dostrzec sport szkolny, który powinien w przyszłości dostarczać zawodników dla warszawskich klubów.


Zobacz również:
Wojciech Olejniczak: "wprowadzę refundację zabiegów in vitro i środków antykoncepcyjnych z budżetu miasta"
Janusz Korwin-Mikke: "Premie dla policjantów, koniec z buspasami"
Hanna Gronkiewicz-Waltz: "druga kadencja będzie kontynuacją działań rozpoczętych w pierwszej"
Danuta Bodzek: "Stolica jest o krok od paraliżu komunikacyjnego"

Czesław Bielecki: "przedstawię plan domknięcia budowy obwodnicy w ciągu dwóch lat"

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto