Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszył polski portal dla imigrantów

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Gąszcz zawiłych przepisów nie będzie już spędzał obcokrajowcom snu z powiek. W internecie pojawił się właśnie specjalny serwis z poradami prawnymi dla cudzoziemców.

Jak załatwić sprawę w urzędzie? Gdzie zapisać dziecko do szkoły? Czy należy mi się opieka zdrowotna? Te i setki podobnych pytań dręczą wielu imigrantów, którzy decydują się na zamieszkanie w Polsce. Fundacja Akcja postanowiła pomóc im w zrozumieniu polskiego prawa.

- Prace nad projektem ruszyły kilka miesięcy temu, a sam portal FamilyLaw.pl wystartował na początku grudnia - wyjaśnia Robert Kucharski z fundacji. - Serwis adresujemy do obcokrajowców mieszkających w Polsce i tu zakładających rodziny. Szczególnie do obywateli tzw. "krajów trzecich", które nie są stowarzyszone w Unii Europejskiej. Ale zachęcamy także Polaków do odwiedzenia naszej strony, bo nasi rodacy sami często nie znają krajowego prawa rodzinnego. Zwłaszcza, że zmieniło się sporo przepisów.

Pełna treść portalu dostępna jest aż w dziewięciu językach: polskim, angielskiem, ukraińskim, rosyjskim, arabskim, hiszpańskim, białoruskim i wietnamskim. W nadchodzącym roku Fundacja Akcja planuje stworzyć również wersję francuską. Wszystko po to, by z porad mogło skorzystać jak najwięcej osób.

Target: kupcy z targowisk

Portal promowany jest głównie w internecie. Dodatkowo wydrukowano trzy tysiące broszur ze skrótami głównych treści, które są dostępne w witrynie. Część z nich trafiła do ambasad i placówek konsularnych. Kolejną transzę przekazano organizacjom, które zajmują się wsparciem i poradnictwem dla obcokrajowców. Ulotki powędrowały też bezpośrednio do adresatów.

- W Warszawie rozdaliśmy broszury na bazarze, który wciąż działa przy byłym stadionie X-lecia oraz w hali w Wólce Kosowskiej. Tam pracują głównie Wietnamczycy, czyli jedna z najważniejszym grup, do której chcemy dotrzeć. Z ulotki odsyłamy do sieci, by nasi odbiorcy przeczytali więcej ważnych z ich punktu widzenia treści - tłumaczy Robert Kucharski.

Kodeks - produkt deficytowy

Skąd pomysł na taki portal? Fundacja Akcja od wielu lat zajmuje się poradnictwem rodzinnym. Prowadzi konsultacje prawne dla ojców i imigrantów z "krajów trzecich". Ma na koncie kilka projektów internetowych skierowanych właśnie do obcokrajowców.

- W Polsce ciężko dostać treść kodeksu rodzinnego, nie ma tłumaczenia tej ustawy na angielski, nie mówiąc o mniej popularnych językach. Obcokrajowcy sami zaczęli się do nas zgłaszać z prośbą o pomoc. Mówli, że są bezradni w konfrontacji z polskim prawem, że są zdani na współmałżonków i ich wiedzę o przepisach. Nawet, gdy są z nimi w trakcie rozwodu - mówi Kucharski.

Polka to matka i gosposia?

W portalu, oprócz typowych porad i definicji prawnych, umieszczono teksty o kulturowej roli rodziny, ojca i kobiety w Polsce. Dowiadujemy się z nich, że mężczyzna przeznaczony jest do materialnej opieki nad rodziną, podczas gdy matka powinna wychowywać dzieci i dbać o dom.

Jednak Robert Kucharski stanowczo odpiera zarzuty o steoretypowe przedstawienie ról społecznych. - Chcieliśmy pokazać, jak faktycznie jest w Polsce, niczego nie upiększając. Tak, by obcokrajowcy, dla których nasza kultura jest egzotyczna, potrafili ją zrozumieć i się w niej odnaleźć.

Autorem tekstów o tematyce kulturowej jest Dominika Cieślikowska z Uniwersytetu Warszawskiego, która bada sprawy międzykulturowe. Z kolei część prawną sporządził Cezary Skwara, były sędzia rodzinny.

Portal wciąż się rozwija

Twórcy portali zapowiadają, że będą zamieszczać w serwisie zapowiedzi imprez dedykowanych obcokrajowcom. Ma też powstać forum dyskusyje, gdzie internauci mogliby wymieniać się doświadczeniami.

W planach jest również e-mailowa i telefoniczna infolinia prawna.

Portal FamilyLaw.plto nie pierwsza taka inicjatywa Fundacji Akcji. Od pewnego czasu z powodzeniem funkcjonują serwisy www.wstroneojca.pl i www.rodzina.sos.pl.


Zobacz również:
Kosmopolityczna stolica
Pożar w Wólce Kosowskiej
Maraton Pisania Listów - czy to działa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto