Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżka Ryszarda Kapuścińskiego otwarta

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Otwarta w czwartek na Polu Mokotowskim ścieżka Ryszarda Kapuścińskiego trasą jego porannych spacerów ma przybliżyć twórczość i osobę reportażysty.

Inspiracją do stworzenia ścieżki edukacyjnej był tekst "Spacer poranny" Kapuścińskiego, znaleziony w archiwum Gazety Wyborczej. Ma długość około dwóch kilometrów i wiedzie przez Pole Mokotowskie (Park im. Józefa Piłsudskiego) - nie zawsze przez najbardziej urodziwe jego fragmenty.

Nie deptać myśli Kapuścińskiego

Zaczyna się przy skrzyżowaniu Al. Niepodległości z ul. Wawelską. Przy wejściu do parku znajduje się informacja o Ryszardzie Kapuścińskim i nowej ścieżce w języku polskim, angielskim i braila. Tu znajdziemy plan ścieżki edukacyjnej oraz oś czasu, na której zamieszczono publikacje polskiego reportażysty.

Trasa oznacza jest białymi, betonowymi płytami, na których wygrawerowano cytaty z książek Kapuścińskiego. Belki są ustawione tak, by nie były naturalną ścieżką, by nikt po nich nie deptał - taki był wymóg Alicji Kapuścińskiej, żony pisarza. Mówią często o twórczości, o życiowej drodze:

"O każdej drodze lubię myśleć, że jest ona drogą bez końca, że biegnie dookoła świata. A wzięło się to stąd, że z mojego Pińska można było łódką dotrzeć do wszystkich oceanów. Wyruszając z małego Pińska, można opłynąć cały świat", "Pińsk leżał na peryferiach, kiedyś - polski, teraz - Europy. Może dlatego ciągle pociągają mnie peryferia świata" czy "Może to największe wypowiada się kamieniem? Jak kosmos?"

To Kapuścińskiego kawałek Warszawy

Po drodze mijamy stary fiński domek, w którym mieszkała rodzina Kapuścińskich. Ten obiekt też w przyszłości ma zostać przekształcony w swego rodzaju muzeum czy klubokawiarnię poświęconą podróżnikowi.

Część trasy wiedzie niestety wzdłuż blaszanego płotu, a na rozdrożach trudno się nieraz zorientować, w którą stronę prowadzi dalej ścieżka Kapuścińskiego.

Idąc Polem Mokotowskim wzdłuż czternastu oznaczonych punktów, spacerujemy ścieżką porannych spacerów samego pisarza. – Lokalizacje punktów od początku były ustalone. Tą trasą faktycznie spacerował Kapuściński – mówi Marta Florkowska-Dwojak z Knockoutdesign, firmy, która stworzyła projekt ścieżki.

Niewątpliwie ścieżka przybliża osobę i twórczość Kapuścińskiego, inspiruje i daje poczucie, że to jego kawałek Warszawy. - Rysiek byłby zachwycony - komentowała Alicja Kapuścińska dodając, że podoba jej uhonorowanie reportażysty własną ścieżką, a nie ulicą czy marmurową tablicą.

Ścieżka Ryszarda Kapuścińskiego na Polu Mokotowskim w Parku im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie została wykonana i sfinansowana przez Radę i Zarząd Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy wg projektu zespołu: Knockoutdesign + Marian Misiak.


Zobacz także:
Jean Hatzfeld laureatem nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego
Pole Mokotowskie oczami Kapuścińskiego
Więcej Kapuścińskiego na Ochocie

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto