Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Socrealizm oczami Hłaski w 120 sekund

boa
boa
Tylko dwie minuty, by w przewrotny sposób pokazać PRL. Z takim zadaniem zmierzą się uczestnicy filmowego konkursu "Buntownik bez powodu". Zgłoszenia można przesyłać do piątku.

Warunek jest jeden. Akcja ma się rozgrywać w Polsce lat 50.-60. Zaś inspiracją powinna być twórczość Marka Hłaski, który w beznadziejnej rzeczywistości PRL-u poszukiwał ukrytego sensu.

– On był polskim Jamesem Deanem, ikoną i głosem tamtego pokolenia. Chcemy, by twórcy przenieśli się na chwilę w przeszłość i tak jak Hłasko pokazali widzom socrealizm w przewrotny sposób – tłumaczy Anna Kotonowicz, rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego, które organizuje konkurs "Buntownik bez powodu".

Tylko 2 minuty
– 120 sekund to naprawdę dużo. Takie skondensowane formy przekazu są najskuteczniejsze. Żyjemy przecież w dobie reklam i spotów. Jestem bardzo ciekawa, jak takim językiem opowiada się o historii – mówi MM-ce Kotonowicz.

Filmy można przesyłać do 6 listopada do godz. 15.00 za pomocą specjalnego formularza na stronie

millionyou.com

. Plik powinien mieć format mov, mpg, mp4 lub avi i wielkość do 40 MB.

Jury pełne ekspertów

Konkursowe projekty oceni jury w składzie: reżyser Xawery Żuławski, operator i fotograf Wojciech Wieteska oraz Magdalena Sendecka, krytyk filmowy, redaktor miesięcznika "Kino".

Eksperci wezmą pod uwagę: reżyserię, scenariusz, aktorstwo, zdjęcia, scenografię, kostiumy, charakteryzację, dźwięk, montaż, produkcję oraz technikę.

Jest o co powalczyć

Ogłoszenie nominacji nastąpi 10 listopada. Zwycięzcę poznamy 14 listopada podczas uroczystej gali w starym kinie Wars, na Rynku Nowego Miasta. Wtedy zobaczymy też najlepsze prace. Będzie również czas na rozmowę z jurorami. A na deser – koncert Fisza i Emade.

Laureat dostanie w nagrodę 2,5 tys. zł. Dodatkowo dwie wyróżnione osoby otrzymają kamery wideo.

Konkurs "Buntownik bez powodu" jest częścią festiwalu "Niewinni Czarodzieje". Tegoroczna edycja poświęcona jest twórczości Marka Hłaski, Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto