Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śródmieście: wieża zamiast Sezamu?

MaW
MaW
Do końca roku Sezam przy Marszałkowskiej może zostać sprzedany. Nowy właściciel ma szansę zbudować tam 60 metrową wieżę. Pomysł nie podoba się okolicznym mieszkańcom.

Warszawska Spółdzielnia Spożywców Śródmieście już niemal trzy lata szuka inwestora, który zgodziłby się kupić działkę i wybudować tam nowoczesną konstrukcję, w której spółdzielcy znaleźliby swoje miejsce. Wygląda na to, że plany spółdzielni są bliskie realizacji.

- Prawdopodobnie jeszcze przed gwiazdką podpiszemy umowę z inwestorem, który będzie realizował to przedsięwzięcie - mówi Anna Tylkowska, prezes WSS Śródmieście. Prezes pytana o to, co chcieliby postawić w miejscu Sezamu odpowiada. - Jest za wcześnie. Nie mamy jeszcze projektu, jednak już teraz mogę powiedzieć, że nie będzie to żaden wieżowiec. Coś zbliżonego do sąsiadujących z nim budynków - zaznacza.

A jednak wieża?

Dokumentacja mówi jednak co innego. - W warunkach zabudowy, o które wystąpiła spółdzielnia figuruje 60 metrowy budynek - mówi jeden z pracowników stołecznego biura architektury. Zamysłem nowego inwestora jest rozpoczęcie budowy wraz z rozkopaniem ul. Świętokrzyskiej.

- Scenariusz przewiduje rozpoczęcie prac wraz z budową drugiej linii metra - ujawnia Tylkowska. Wizja powstania budynku o 20 metrów niższego niż punktowiec przy Moniuszki 10 irytuje jego mieszkańców. - Teraz mam widok na pl. Defilad, za kilka lat ma tu być ładnie, a jak powstanie tam jakiś wieżowiec to co? Będzie ciemno i blok - mówi jeden z mieszkańców.

Wizja wieżowca w miejscu domu handlowego Sezam nie podoba się też władzom miejskim. - Ściana wschodnia w obecnym kształcie została w studium zagospodarowania przestrzennego miasta zapisana jako Dobro Kultury Współczesnej i w takiej formie powinna zostać zachowana - mówi Marek Mikos, dyrektor stołecznego biura architektury.

Studium nie ma znaczenia

- Nie widzę tam miejsca dla takiej konstrukcji - zaznacza dyrektor. Jest to jednak jego prywatna opinia, którą nie wiele zdziała prawo, bo prawo jest po stronie inwestora. - Procedura rozpatrywania warunków zabudowy nie uwzglę dnia wytycznych zapisanych w studium - wyjaśnia dyrektor. Jeśli nie istnieje plan zagospodarowania przestrzennego dla danego obszaru, wg. Polskiego prawa obowiązuje bowiem zasada odnoszenia się do istniejących już w okolicy budynków. - Inwestycja na miejscu Sezamu ma zaś za sąsiada 80 metrowy punktowiec przy Moniuszki - rozkłada ręce dyrektor.

Plan nie powstanie na czas

Rozwiązaniem problemu byłoby uchwalenie planu zagospodarowania dla tego miejsca. Jednak to będzie możliwe, w najlepszym przypadku, dopiero w połowie przyszłego roku. A inwestorom zależy na tym by budować jak najwyżej. Przeciwko budowie w tej okolicy nowych inwestycji protestowała rada dzielnicy Śródmieście, wydając apel w formie uchwały o to by ratusz przed uchwaleniem planu zagospodarowania nie wydawał inwestorom warunków zabudowy. - To jednak jedynie życzenia, bowiem prawo jest po stronie inwestorów - mówi Mikos.

Trzecie podejście

Obecna propozycja jest już trzecim podejściem inwestycyjnym do działki, na której stoi Sezam. Pierwsza z koncepcji autorstwa Biura Projektów Kazimierski i Ryba zakładała powstanie tam 120 metrowej wieży o przeznaczeniu mieszkalno-biurowo-handlowym. Druga i najniższa z propozycji autorstwa NDI, proponowała zabudowę o maksymalnej wysokości 32 metrów. Nie znalazła poparcia, ponieważ wymuszała zbytnie wysunięcie konstrukcji w kierunku ul. Moniuszki.

Mc Donald's ratuje dom towarowy

Obydwa podejścia nie mogły być wcześniej realizowane, ponieważ WSS Społem związane było umową najmu z siecią Mc Donald's, która w północnej części "Sezamu" w 1992 otworzyła pierwszą w Polsce restaurację. Umowa obowiązywała do 2009 roku. I to umowa z tym właśnie najemcą może świadczyć o tym, że na zburzenie Sezamu trzeba będzie jeszcze poczekać.

Jak zapewnia, rzecznik Mc Donald's Krzysztof Kłapa, umowa ze Spółdzielnią pozostanie ważna przynajmniej do końca przyszłego roku. - Nie mogę ujawniać szczegółów jednak lokalizacja naszej restauracji w Sezamie nie jest zagrożona. Planujemy nadal tam inwestować, w najbliższym czasie stworzymy McCaffe - zaznacza rzecznik.



Zobacz także:

Czy w miejscu dawnego sezamu powstanie wieża?

Chcą wyburzyć DH Sezam

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto