Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straszenie, że po sprywatyzowaniu SPEC ceny ciepła wzrosną o kilkadziesiąt procent, jest manipulacją

Kasia Rożko
Instytucjom użyteczności publicznej nie zabraknie ciepła
Instytucjom użyteczności publicznej nie zabraknie ciepła materiały prasowe
Biuro Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy sprawdziło w 21 spółkach ciepłowniczych w Polsce, jak zmieniały się tam ceny ciepła w ostatnich latach. Analizowano spółki zarówno sprywatyzowane, jak i pozostające nadal własnością samorządu lub Skarbu Państwa. Informacje nadesłane przez spółki ciepłownicze między innymi z Poznania, Łodzi, Wrocławia, Torunia, Gdyni czy Białegostoku pokazują, że średni wzrost cen ciepła w tych niesprywatyzowanych wyniósł w latach 2006-2010 ok. 21,3 proc., podczas gdy w spółkach sprywatyzowanych tylko ok. 19,5 proc.

Jak kształtują się ceny ciepła

Spółki ciepłownicze kupują ciepło u wytwórcy lub same je wytwarzają i przesyłają je do odbiorcy własną siecią ciepłowniczą. Na cenę ciepła, jaką płaci odbiorca, składają się: cena samego ciepła, czyli koszt wytworzenia lub jego zakupu u wytwórcy, i cena jego przesłania z ciepłowni do odbiorcy, ewentualnie powiększona o marżę na sprzedaży ciepła zakupionego u wytwórcy. Największy wpływ na cenę ciepła dostarczonego odbiorcy ma koszt jego wytworzenia lub zakupu, który stanowi około dwóch trzecich ceny. Pozostała jedna trzecia ceny to przesył, ewentualnie powiększony o marżę.

Jak pokazują zebrane dane, w ostatnich czterech latach koszty zakupu lub wytworzenia ciepła przez prywatne spółki ciepłownicze wzrosły zaledwie o 14 proc. W tym samym czasie koszty zakupu lub wytworzenia ciepła przez spółki należące do samorządów i Skarbu Państwa wzrosły aż o 21 proc. Tak znacząca różnica wynika przede wszystkim z działań spółek sprywatyzowanych zmierzających do obniżenia kosztów związanych z zakupem lub wytworzeniem ciepła.

Czytaj też: Już na jesieni zapłacimy więcej za ogrzewanie. SPEC podniosło ceny ciepła 1 lipca

Natomiast ceny przesyłu ciepła w okresie od 2006 do 2010 roku wzrosły średnio o 21 proc. w przypadku spółek prywatnych oraz o 22 proc. w spółkach należących do samorządów i Skarbu Państwa.

Niskie ceny ciepła w Warszawie

W latach 2006-2010 ceny ciepła w Warszawie wzrosły o zaledwie 5 proc., pomimo że w tym czasie ceny przesyłu wzrosły o 34 proc. Związane było to ze spadkiem ceny zakupu ciepła u wytwórcy. Sprywatyzowana elektrociepłownia, w której SPEC zaopatruje się w ciepło, została zmodernizowana i obniżyła opłatę za sprzedawane ciepło. Dzięki temu, że warszawski SPEC kupuje ciepło taniej, a także z uwagi na duże zagęszczenie odbiorców na terenie Warszawy oraz dalsze zmniejszanie strat na przesyle, ostateczna cena ciepła dostarczanego mieszkańcom może wzrastać w mniejszym stopniu niż w innych miastach.

Poznań i Łódź dobrym przykładem dla Warszawy

Spółkami dostarczającymi ciepło mieszkańcom Poznania i Łodzi zarządza Dalkia Polska - ta sama spółka, która obecnie kupuje warszawski SPEC. W latach 2006-2010 średnie ceny ciepła w tych dwóch miastach wzrosły odpowiednio o 7 i 12 proc., a więc znacznie poniżej średniej ze wszystkich analizowanych miast, która wyniosła 20,5 proc. Tak niewielki wzrost cen możliwy był dzięki dokonanym przez Dalkię działaniom prowadzącym do obniżenia kosztów wpływających na poziom cen ciepła, inwestycjom w majątek tych spółek oraz decyzjom skutkującym poprawą efektywności energetycznej i innym działaniom zorientowanym na odbiorców ciepła, którymi są mieszkańcy Poznania i Łodzi. Niewielki wzrost cen ciepła był możliwy także dlatego, iż w obydwu tych miastach Dalkia jest właścicielem zarówno źródeł ciepła, jak i sieci przesyłowych, co oznacza, że dostarcza mieszkańcom ciepło, które sama wytwarza.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto