Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci PW: myślenie daje pracę

morteaz
morteaz
Władze uczelni technicznych zapewniają, że politechniki niemal gwarantują dobrą pracę. MM-ka sprawdza jak swoją przyszłość widzą sami zainteresowani.

Podczas sobotniego Pikniku Kół Naukowych na Politechnice Warszawskiej zapytaliśmy studentów o perspektywy pracy dla młodych inżynierów. – Faktycznie, obecnie jest niewiele pracy dla biotechnologów w Polsce – opowiada Dominika z Koła Naukowego Biotechnologów Herbion.

Potwierdza obiegową opinię. W Polsce firm zatrudniających biotechnologów jest zaledwie kilka, podczas gdy za granicą sytuacja jest zupełnie inna. – W Niemczech przykładowo istnieje około 180 firm prowadzących ciągły nabór – potwierdza jej kolega Kamil.

– Nie znaczy to, że jesteśmy na straconej pozycji. Najzdolniejsi absolwenci wyjeżdżają z kraju i otrzymują bardzo atrakcyjne oferty pracy. Inni korzystają z ogólnej wiedzy zdobytej na politechnice i również nie narzekają na brak pracy. Każde studia na Politechnice uczą bowiem ścisłego, logicznego sposobu myślenia, a to przyciąga pracodawców z wielu branż – zaznacza Dominika.

Można też czekać, aż biotechnologia rozwinie się w Polsce. – Na pewno sytuacja na rynku pracy dla biotechnologów poprawi się, trudno jednak przewidzieć kiedy. Jest to rzeczywiście przyszłościowy kierunek, ale żartujemy czasem, że jest aż tak przyszłościowy, że obecnie pracy nie ma – śmieje się Dominika.

Logiczne myślenie daje pracę

Na „naukę myślenia” zwraca też uwagę Piotr Szczerbiński z Koła Naukowego Fizyków.
– Jeśli ktoś nauczy się myśleć, na pewno będzie miał co robić – twierdzi. – Istnieje mit, mówiący, że po fizyce nie ma pracy, ale w rzeczywistości nie jest tak źle. Można pracować w zawodzie na przykład przy produkcji sprzętu medycznego i optycznego, można też wybrać karierę badawczą w Polsce lub zagranicą. Poza tym, jeśli ktoś jest chociaż trochę przedsiębiorczy, znajdzie pracę w praktycznie dowolnej branży wymagającej analitycznego myślenia. Absolwenci fizyki pracują na przykład w firmach zajmujących się analizą finansową – tłumaczy Piotr.

Wielu studentów jest przekonanych, że znajdzie dobrą pracę, jednak niekoniecznie związaną z profilem studiów. Pewni pracy w zawodzie są natomiast członkowie Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej. – Obecnie pracujemy nad pojazdem zasilanym dzięki reakcjom chemicznym, samochód wziął już udział w zawodach „Chemcar” w Niemczech i wciąż dopracowujemy konstrukcję. Nowe źródła energii to obecnie bardzo rozwojowa dziedzina – mówi Justyna Zygmuntowska.

– Próbujemy też wykorzystywać tradycyjne źródła energii w nowy sposób. Przykładowo, spalarnia plazmowa węgla jest kilkukrotnie wydajniejsza od tradycyjnych spalarni, to również przyszłościowe zagadnienie – zapewnia Stanisław Wojciechowski. – Poza tym, na naszym wydziale zajmujemy się np. sztucznymi nerkami czy wątrobą, pracy więc nie zabraknie. To nie wszystko, zajmujemy się też polimerami, a w czasach, gdy tworzywa sztuczne wykorzystywane są praktycznie w każdej dziedzinie życia, nie musimy się bać bezrobocia – dodaje student.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto