Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły w Warszawie. Kumulacja roczników i brak nauczycieli. Poważne problemy w nowym roku szkolnym

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek 4 września do warszawskich placówek oświatowych zawitało około 280 tysięcy dzieci. Rok szkolny 2023/2024 będzie wyzwaniem nie tylko dla nich, ale również dla zarządzających miejskimi szkołami. Problemem jest zarówno kumulacja roczników, przekładająca się na niewystarczającą ilość miejsc przygotowanych dla uczniów, jak również braki w kadrze pedagogicznej. Rzeczniczka stołecznego Ratusza w rozmowie z naszym portalem mówi, że nowy rok szkolny dla szkół ponadpodstawowych będzie najtrudniejszym w ponad 30-letniej historii.

Z informacji przekazanych przez stołeczny Ratusz wynika, że w poniedziałek 4 września do warszawskich placówek oświatowych zawitało około 280 tysięcy dzieci, w tym 55 tysięcy przedszkolaków.

W Warszawie brakuje ponad 4 tys. nauczycieli

Rok szkolny 2023/2024 jest wyzwaniem nie tylko dla uczniów, ale także dla zarządzających miejskimi szkołami. Wszystko za sprawą braków kadrowych. Jak przekazała rzeczniczka Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, w placówkach oświatowych znajdujących się na terenie stolicy wolnych jest obecnie ponad 4,3 tys. wakatów.

- Przed nami kolejny rok szkolny, w którym, tak jak wszystkie samorządy w Polsce, borykamy się z rosnącą liczbą wakatów w placówkach oświatowych. Według projektów arkuszy organizacyjnych na rok szkolny 2023/2024 w warszawskich placówkach oświatowych wskazano ponad 4.3 tys. wakatów - mówi w rozmowie z naszym portalem Monika Beuth z warszawskiego Ratusza.

Poniżej przedstawiamy, jak powyższa liczba rozkłada się na poszczególne placówki:

  • Przedszkola - 640 wakatów
  • Szkoły podstawowe - niemal 1,8 tys. wakatów
  • Szkoły ponadpodstawowe - ponad 1,7 tys. wakatów
  • Pozostałe placówki oświatowe - blisko 200 wakatów

Rzeczniczka stołecznego Ratusza podkreśla, że powyższe dane nie są ostateczne. Finalne liczby mamy poznać w połowie września.

- Okres wakacyjny jest czasem rekrutacji nowych pracowników. Pracy poszukują również absolwenci uczelni wyższych, dlatego przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego trudno jest ocenić, jaka będzie skala braków kadry pedagogicznej. Potwierdzonymi danymi dotyczącymi wakatów będziemy dysponować w połowie września, kiedy wpłyną aneksy do arkuszy organizacyjnych - tłumaczy Monika Beuth.

Brak miejsc w szkołach ponadpodstawowych

Braki w kadrze nauczycielskiej nie są jedynym problemem, z którymi zmagają się stołeczne placówki oświatowe. Kolejnym jest niewystarczająca liczba miejsc przygotowana przez nie dla absolwentów klas ósmych szkół publicznych i niepublicznych.

Przypomnijmy, że w roku szkolnym 2023/2024 o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych ubiegało się kolejne półtora rocznika ósmoklasistów. Kumulacja uczniów to wynik reformy oświaty wprowadzonej w 2017 r., której zasadniczą zmianą była likwidacja gimnazjów i przywrócenie 8-klasowej szkoły podstawowej i 4-letnich szkół ponadpodstawowych.

- Od wielu miesięcy zwracamy uwagę, że nadchodzący rok szkolny dla szkół ponadpodstawowych będzie najtrudniejszym w ponad 30-letniej historii, kiedy samorządy stały się organami prowadzącymi szkoły. Od dawna przygotowujemy się na przyjęcie tak dużej liczby kandydatów - mówi w rozmowie z naszym portalem rzeczniczka Ratusza.

Monika Beuth dodaje, że w tym roku Warszawa, jako jedyna w metropolii, przygotowała więcej miejsc niż łączna liczba absolwentów klas ósmych szkół publicznych i niepublicznych. Dla 26 600 uczniów przygotowano dokładnie 31 143 miejsca.

To okazało się jednak zbyt mało, ponieważ wnioski do warszawskich szkół złożyło łącznie aż 32 900 uczniów z Warszawy i metropolii. W związku alarmującą sytuacją, władze stolicy zaapelowały do ościennych miast o zwiększenie liczby miejsc w podległych im placówkach.

Młodzież nadal stara się o przyjęcie w innych placówkach

Na zakończenie rekrutacji zasadniczej i uzupełniającej według stanu na 11 sierpnia bieżącego roku, liczba przyjętych kandydatów do klas pierwszych warszawskich szkól ponadpodstawowych wynosiła ogółem 29 308 (w tym ponad 19 tys. do liceów ogólnokształcących, ponad 8,5 tys. do techników i ponad 1,5 tys. do szkół branżowych 1. stopnia).

Kandydaci spoza Warszawy stanowią ok. 31 proc. wszystkich przyjętych. Ich dokładna liczba wynosi 8919.

- W sytuacji, gdy absolwent szkoły podstawowej nie zrekrutuje się w postępowaniu rekrutacyjnym zasadniczym ani w postępowaniu uzupełniającym, będzie przyjmowany do szkoły ponadpodstawowej, w której pozostały wolne miejsca po zakończeniu ww. postępowań przez dyrektora tej szkoły w trybie art. 130 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe. W tym trybie kandydat może ubiegać się o przyjęcie do dowolnej szkoły ponadpodstawowej, w której są wolne miejsca - wyjaśnia rzeczniczka stołecznego Ratusza.

Według stanu na dzień 11 sierpnia 2023 roku, szkoły ponadpodstawowe dysponowały jeszcze 1985 miejscami wolnym, w tym:

  • W liceach ogólnokształcących - 1299
  • W technikach - 520
  • W branżowych szkołach I stopnia -166

Wykazy takich szkół został ogłoszony na stronie Mazowieckiego Kuratorium Oświaty 14 sierpnia 2023 roku.

Rzeczniczka Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy informuje, że podanie o przyjęcie na wolne miejsce powinno zostać przyjęte w każdej szkole. Dodaje, że w szkołach publicznych, prowadzonych przez m.st. Warszawę nie obowiązują żadne opłaty z tego tytułu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto