Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Południowy na ostatniej prostej. Koniec prac jesienią, otwarcie dla pacjentów w przyszłym roku

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Maksym Boldashev / archiwum
Szpital Południowy to inwestycja szczególnie wyczekiwana przez mieszkańców stolicy. Placówka będzie pierwszym od lat nowym szpitalem dla Warszawy. Jak poinformował stołeczny ratusz, zakończenie budowy planowane jest na jesień bieżącego roku, natomiast otwarcie placówki na 2021 rok. Szczegóły poniżej.

Budowa Szpitala Południowego na finiszu. W przyszłym roku placówka przyjmie pierwszych pacjentów

Przewidujemy, że zakończenie budowy Szpitala Południowego nastąpi jesienią bieżącego roku, zaś oddany do użytku zostanie w 2021 roku - powiedział w rozmowie z PAP zastępca rzecznika prasowego stołecznego ratusza, Tomasz Kunert. Jak poinformował, obecnie trwa kładzenie tapet, malowanie ścian oraz montaż sufitów podwieszanych. Zainstalowano wszystkie windy osobowo-towarowe.

Na etapie końcowym prowadzone są prace związane z zagospodarowaniem terenu obiektu szpitala. Lądowisko, które znajdzie się na dachu budynku, zostało zgłoszone do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Rozpoczęły się także pierwsze procedury przetargowe na wyposażenie medyczne. Ogłoszono przetargi na dostawę i montaż lamp operacyjnych, kolumn anestezjologicznych i chirurgicznych. Podpisano umowy na aparatury medyczne, w tym: tomografów komputerowych i aparatu RTG typu telekomando.

Zobaczcie zdjęcia szpitala z lotu ptaka:

Szpital Południowy w przyszłym roku zacznie przyjmować pacje...

Trzy piętra. Co znajdzie się wewnątrz placówki?

Na parterze Szpitala Południowego znajdzie się Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) z oddzielnym tomografem komputerowym i rentgenem. Poza tym poradnie przyszpitalne (m.in. proktologiczna i chirurgiczna, przeniesione z Solca), pomieszczenia zabiegowe, a także oddziały: ginekologiczno-położniczy oraz dziecięcy z nocną pomocą lekarską, jednak bez łóżek pediatrii. Na parterze znajdą się także laboratoria, sale seminaryjne dla studentów oraz apteka.

Na pierwszym piętrze będzie się mieścił oddział neurologiczny i okulistyczny, a także poradnie: otolaryngologiczna, alergologiczna, okulistyczna. Będzie tam również duża część pomieszczeń dla rehabilitacji leczniczej oraz dział badań czynnościowych.

Na drugim piętrze znajdą się trzy oddziały:

  • ginekologii i położnictwa
  • laryngologii
  • internistyczny

Poza tym będzie tam najważniejsza część Szpitala Południowego, czyli blok operacyjny składający się z czterech sal. Korzystać z niego będą chirurdzy, ginekolodzy oraz laryngolodzy. Na ostatnim – trzecim piętrze – kolejny blok operacyjny z czterema salami, oddział intensywnej terapii (13 stanowisk), a także oddziały chirurgii i ortopedii.

Z kolei w podziemiach budynku znajdzie się zaplecze techniczne, archiwum oraz parking.

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto