Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szybki wzrost zakażeń koronawirusem w stolicy. Warszawa na liście powiatów zagrożonych! Niedługo trafi do żółtej strefy?

Redakcja
W ostatnich dniach bardzo szybko rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Warszawie. Wszystko wskazuje na to, że stolica Polski trafi do żółtej strefy. Wiąże się to z dodatkowymi obostrzeniami. Co się zmieni? Jakich zasad trzeba będzie przestrzegać? Szczegóły na kolejnych stronach.
W ostatnich dniach bardzo szybko rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Warszawie. Wszystko wskazuje na to, że stolica Polski trafi do żółtej strefy. Wiąże się to z dodatkowymi obostrzeniami. Co się zmieni? Jakich zasad trzeba będzie przestrzegać? Szczegóły na kolejnych stronach.
W ostatnich dniach bardzo szybko rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Warszawie. Na czwartkowej konferencji poinformowano o tym, że Warszawa znalazła się na liście powiatów zagrożonych, a wszystko wskazuje na to, że stolica Polski niedługo trafi do żółtej strefy. Wiąże się to z dodatkowymi obostrzeniami. Co się zmieni? Jakich zasad trzeba będzie przestrzegać? Szczegóły w artykule poniżej.

W Warszawie w ostatnich dniach obserwowaliśmy bardzo duży wzrost zachorowań na COVID-19. Jak podaje stołeczny sanepid, tylko w środę 30 września w Warszawie potwierdzono 148 nowych przypadków koronawirusa. W poprzednich dniach sytuacja nie była lepsza - we wtorek (29 września) przybyło 118 osób, a w poniedziałek (28 września) 75.

Wszystko wskazuje na to, że powiat warszawski już niedługo trafi do żółtej strefy.

W czwartek 1 października Ministerstwo Zdrowia uaktualniło listę żółtych i czerwonych stref w związku z epidemią koronawirusa. Znalazły się na niej aż 44 powiaty i siedem miast na prawach powiatów w całym kraju. Mimo przewidywań, że Warszawa trafi do ''żółtej strefy'', tak się nie stało. Stolica znalazła się natomiast na liście miast objętych alertem.

O nowych strefach poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Postanowiliśmy od przyszłego tygodnia zaostrzyć kryteria klasyfikacji do strefy czerwonej i żółtej - powiedział na konferencji.

Bardzo więc możliwe, że Warszawa już niedługo z listy miast objętych alertem przejdzie na listę ''żółtych stref''.

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w Polsce w marcu 2020 roku, lecz nie wyklucza to przejścia choroby już w styczniu lub lutym. Wirus rozprzestrzeniał się wówczas w innych krajach m.in. Francji i Chinach, dlatego mając nieświadomy kontakt z ich mieszkańcami lub podróżując do tych krajów, o zakażenie nie trudno. Sprawdź, czy w ostatnich miesiącach miałeś podobne objawy, które mogą świadczyć o nieświadomym przechorowaniu COVID-19.

Te 6 objawów może wskazywać, że chorowałeś na koronawirusa i...

Kiedy powiat trafia do żółtej strefy?

Zgodnie z wytycznymi resortu zdrowia, jeśli w danym powiecie odnotowano między 6 a 12 nowych zachorowań na 10 tysięcy, zostaje on objęty strefą żółtą (powyżej 12 - czerwona strefa). Ministerstwo wprowadza obostrzenia na podstawie analizy dynamiki wzrostów zakażeń z ostatnich 14 dni.
Z naszych wyliczeń wynika, że w Warszawie od 17 do 30 września przybyło łącznie 1206 przypadków, co daje średnią 8,2 zachorowań na 10 tysięcy mieszkańców.

Liczba nowych przypadków w Warszawie w ciągu ostatnich 14 dni:

  • 30 września - 148
  • 29 września - 118
  • 28 września - 75
  • 27 września - 57
  • 26 września - 50
  • 25 września - 105
  • 24 września - 129
  • 23 września - 123
  • 22 września - 66
  • 21 września - 58
  • 20 września - 48
  • 19 września - 66
  • 18 września - 86
  • 17 września - 77

Żółta strefa - jakie zmiany dla mieszkańców?

Niestety powiat, który trafia do żółtej strefy, tak jak teraz Warszawa, musi liczyć się z dodatkowymi obostrzeniami. Choć nie są one tak rygorystyczne jak w przypadku strefy czerwonej, to trzeba się z nimi zapoznać i przestrzegać je, żeby uniknąć kary.

Sprawdź, jakie obostrzenia obowiązują w żółtej strefie:
W ostatnich dniach bardzo szybko rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Warszawie. Wszystko wskazuje na to, że stolica Polski trafi do żółtej strefy. Wiąże się to z dodatkowymi obostrzeniami. Co się zmieni? Jakich zasad trzeba będzie przestrzegać? Szczegóły na kolejnych stronach.

Szybki wzrost zakażeń koronawirusem w stolicy. Warszawa na l...

Koronawirusowy kryzys w stolicy

O tym, że w Warszawie pogarsza się sytuacja związany z pandemią koronawirusa pisaliśmy już kilka dni temu. Rafał Trzaskowski zwołał w poniedziałek (28 września) sztab kryzysowy. Po spotkaniu powiedział, że: „nie chce wróżyć z fusów i przewidywać, gdzie mogą pojawić się ogniska, ale niepokojąca jest sytuacja w szkołach, przedszkolach i żłobkach".

- Pomimo wdrożonych środków bezpieczeństwa liczba zakażeń systematycznie i dynamicznie wzrasta. COVID-19 dotarł do naszych placówek w piętnastu dzielnicach. Mieliśmy od 13 do 26 zakażeń tygodniowo, w ostatnim mamy już ponad 40 i właśnie przekroczyliśmy „setkę” - informuje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Od 1 września w Warszawie odnotowano 102 pozytywne wyniki na obecność koronawirusa:

  • u 37 nauczycieli ze szkół podstawowych, liceów, przedszkoli, zespołów szkół, młodzieżowego ośrodka socjoterapii oraz poradni psychologiczno-pedagogicznej ze Śródmieścia, Pragi-Południe i Pragi-Północ, Bielan, Ursusa, Ursynowa, Włoch, Wawra, Bemowa, Żoliborza i Rembertowa;
  • 59 dzieci i uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych (zespołów szkół, techników i liceów), przedszkola, bursy, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego ze Śródmieścia, Bemowa, Mokotowa, Pragi-Południe, Pragi-Północ, Wawra, Bemowa, Targówka, Woli, Bielan, Żoliborza, Ursynowa i Rembertowa;
  • 6 pracowników administracji i obsługi z przedszkoli oraz zespołu szkół na Bemowie, Żoliborzu i Mokotowie.

Obecnie 15 placówek z Mokotowa, Ochoty, Pragi-Południa, Pragi-Północ, Śródmieścia, Ursynowa, Wawra, Włoch, Woli i Żoliborza (3 przedszkola, 7 szkół podstawowych, 2 licea, 2 zespoły szkół i technikum) ma częściowo zawieszone zajęcia.

Koronawirus na Mazowszu

W czwartek, 1 października resort zdrowia poinformował o rekordowym wzroście zachorowań. W ciągu ostatnie doby koronawirusa wykryto u kolejnych 1967 osób. Na tę chwilę (stan na 1.10, godz. 11) na Mazowszu jest 12 740 osób z pozytywnym wynikiem (łącznie w Polsce 91 514). Według informacji podanych przez resort zdrowia, łącznie w naszym kraju z powodu koronawirusa zmarło 2513 osób (448 osoby w województwie mazowieckim).

POLECAMY TEŻ:



Zobaczcie też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto