T-Mobile Ekstraklasa: Legia przegrywa w Gdańsku z Lechią 0:1 [WIDEO, ZDJĘCIA, RELACJA]

Łukasz Trybulski
Lechia Gdańsk zasłużenie wygrała z Legią na PGE Arena 1:0 po bramce Wilka. Gospodarze grali znacznie lepiej, częściej byli przy piłce i groźnie atakowali. U podopiecznych Skorży zabrakło ambicji i woli walki. Jedynie na początku spotkania oglądaliśmy Legię walcząca o trofeum. Później było już znacznie gorzej. Po tej przegranej i wygranych meczach przez Ruch, Śląsk i Lech, Legia spada z pierwszej na czwartą lokatę w T-Mobile Ekstraklasie. Ostatnia kolejka w tym sezonie już w niedzielę.

Trener gości Maciej Skorża postawił na tych samych piłkarzy, którzy w poprzedniej kolejce zremisowali w Warszawie z Jagiellonią Białystok 1:1. I ci zawodnicy zawiedli. Walcząca o mistrzostwo Legia nie mogła sobie pozwolić w Gdańsku na stratę punktów, a porażka do minimum ograniczyła jej szanse na pierwszy od 2006 roku tytuł. W ostatnich ośmiu meczach legioniści tylko raz wygrali.

Początek meczu zdecydowanie należał do warszawskiej drużyny, która już w czwartej minucie mogła prowadzić 2:0. Od straty bramek uchronił jednak Lechię Sebastian Małkowski, który najpierw po błędzie Łukasza Surmy obronił strzał Janusza Gola, a za chwilę odbił zmierzającą pod poprzeczkę piłkę po główce Chorwata Ivicy Vrdoljaka.

Od tego momentu gra się wyrównała, a więcej okazji do zdobycia bramki mieli coraz lepiej radzący sobie gospodarze, którzy praktycznie każde podanie kierowali do wysuniętego Abdou Traore. Świetnie dysponowany reprezentant Burkina Faso został przesunięty z prawej pomocy do ataku w miejsce kontuzjowanego Piotra Grzelczaka.

Właśnie Traore jako pierwszy, w 13. i 22. minucie, stanął przed szansą pokonania Dusana Kuciaka. Z kolei w 26. minucie po rzucie rożnym Krzysztof Bąk główkował tuż obok słupka, a siedem minut później Brazylijczyk Deleu przegrał pojedynek sam na sam ze Słowakiem.

Warszawianie jeszcze tylko raz zagrozili bramce Lechii. W 27. minucie po kiksie Bąka Janusz Gol zwlekał z podaniem do pozostawionego bez opieki Serba Danijela Ljuboi i sam zdecydował się na strzał, który obronił Małkowski. W 43. minucie lechiści dopięli swego i po faulu na Traore Jakub Wilk ładnym strzałem lewą nogą z rzutu wolnego zdobył bramkę.

W 55. minucie mogło być 2:0 - po kolejnej akcji błyskotliwego Traore niewiele brakowało, by Michał Żewłakow umieścił piłkę we własnej bramce. W 73. minucie po pięknej kontrze bliski podwyższenie prowadzenia był Paweł Nowak. Jeszcze lepszą okazję zmarnował po podaniu Traore debiutujący w pierwszym zespole Patryk Tuszyński, który będąc sam przed Kuciakiem posłał piłkę obok słupka.

Atakom warszawian w drugiej połowie brakowało wykończenia, a wraz z upływem czasu w ich grze mało było też myśli i dokładności, a dużo chaosu. Po ostatnim gwizdku kibice Lechii nagrodzili bardzo dobrze grających swoich piłkarzy ogromną owacją. Gdańska drużyna w przyszłym sezonie na pewno zagra w ekstraklasie.

Powiedzieli po meczu:

Maciej Skorża (trener Legii Warszawa): "Przegraliśmy najważniejszy mecz w sezonie. Straciliśmy bramkę po stałym fragmencie gry i nie potrafiliśmy odpowiedzieć. Ta porażka jest dla nas katastrofą. Teraz mamy tylko teoretyczne szanse na wywalczenie mistrzowskiego tytułu. Oceniłbym je na jeden procent. Lechia zagrała świetny mecz, aczkolwiek dobrze to spotkanie rozpoczęliśmy i mieliśmy swoje sytuacje. Jestem natomiast zawiedziony drugą połowę. Mieliśmy 45 minut na odrobienie strat, a nasza gra to był jeden wielki chaos, z którego nic nie wynikało. Może popełniłem też błąd, że nie wystawiłem od początku meczu Rafała Wolskiego. Generalnie w tej rundzie po stracie gola nie potrafiliśmy odrabiać strat. Jeśli nie posiadło się takiej umiejętności, to nie można liczyć na zdobywanie najwyższych laurów".

Paweł Janas (trener Lechii Gdańsk): "Trzy punkty dały nam utrzymanie w ekstraklasie, dzięki czemu w ostatnim mecz z Ruchem nie będzie nam towarzyszył dodatkowy stres. Ostatnio spisujemy się coraz lepiej i dlatego w Chorzowie też zrobimy wszystko, aby wygrać. Mamy jednak pewne problemy kadrowe, bo paru naszych zawodników jest po tym spotkaniu solidnie poobijanych. Cieszę się też, że wreszcie wygraliśmy na PGE Arenie Gdańsk. Chciałbym podziękować chłopakom za ambicję i wolę walki. Nasi piłkarze nie odstawiali nogi i zapewne grało nam się łatwiej, bo przy naszym prowadzeniu Legia musiała atakować i się odkryć, dzięki czemu mieliśmy okazję na przeprowadzenie wielu kontr".

CZYTAJ RELACJĘ Z MECZU NA KOLEJNEJ STRONIE

90 min.+5**KONIEC SPOTKANIA. Legia przegrywa 0:1 i spada na 4 miejsce w tabeli**.

90 min.+5 Tuszyński dostaje żółtą kartkę za faul taktyczny.

90 min.+5 Wolski uderza z dystansu, ale bardzo niecelnie.

90 min.+5 Dośrodkowanie Wolskiego zablokowane.

90 min.+5 Doliczone aż 5 minut ekstra.

90 min. Novo tragicznie dośrodkowuje.

89 min. Piłkarze z Gdańska nadal groźnie kontrują rywala. Gdyby się bardziej postarali strzeliliby drugą bramkę.

88 min. Tarore na spalonym!

87 min. Tuszyński sam na sam z Kuciakiem! Debiutujący piłkarz w lidze marnuje niesamowitą okazję!

86 min. Ljuboja na pozycji spalonej, ale strzelał Blanco. Bramka dla Legii nieuznana.

85 min. Rzut rożny dla Legii.

82 min. Legionistom pali się już grunt pod nogami. Rozszerzenie wszystkich formacji. Końcówka powinna obfitować w emocje.

81 min. Piłka błyskawicznie przemieszcza się z jednego pola karnego pod drugie.

80 min. Deleu schodzi z boiska. Za niego wchodzi Tuszyński.

79 min. Skorża stawia wszystko na jedną kartę. Schodzi Żewłakow, a w jego miejsce drugi napastnik - Nacho Novo.

78 min. Deleu leży na murawie.

77 min. Długie rozgrywanie piłki przez legionistów bez wykończenia.

76 min. Murawę opuszcza Wilk. W jego miejsce pojawia się Machaj.

75 min. Ruch prowadzi już 2:0, a we Wrocławiu Śląsk 2:1 z Jagiellonią.

74 min. Rzut rożny dla gości.

73 min. Nowak bliski pokonania Kuciaka! Piłka minimalnie mija słupek bramki Legii.

72 min. Praktycznie wszyscy zawodnicy ubrani na biało na własnej połowie.

71 min. Astiz ratuje Legię przed utratą bramki!

70 min. Zmiana w Lechii. Za kontuzjowanego Janickiego wchodzi Pietrowski.

70 min. Szybka kontra lechitów. Traore wywalczył corner.

69 min. Rzut rożny dla Legii.

68 min. Strzał Wolskiego zablokowany.

67 min. Bajic sprezentował legionistom kontrę, którą piłkarze ze stolicy zmarnowali.

66 min. Jędrzejczyk fauluje Wilka.

65 min. Wilk złapany w pułapkę offside'ową.

65 min. Nie dość, że Legia przegrywa, to jej najgroźniejsi rywale: Śląsk i Ruch wygrywają.

64 min. Zmiana w ekipie Skorży. Za Vrdoljaka wchodzi Wolski.

63 min. Bezpośredni strzał Ljuboji niecelny.

63 min. Rzut wolny dla Legii.

62 min. Posiadanie piłki: Lechia 48 proc., Legia 52 proc.

61 min. Gra wznowiona. Obaj piłkarze już na murawie. Dodatkowo Wawrzyniak zarobił żółtą kartkę.

60 min. Brutalnie zderzenie Wawrzyniaka z jednym z Janickim.

58 min. Traore faulowany przez Jędrzejczyka.

56 min. Janusz Gol dostaje żółtą kartkę.

55 min. Traore łatwo mija Astiza, strzela, a Żewłakow był bliski zdobycia bramki samobójczej.

54 min. Deleu marnuje dobrą okazję strzelając prosto w Kuciaka.

53 min. Można odnieść wrażenie, że to piłkarze z Gdańska walczą o mistrzostwo. Grają lepiej, odważniej, częściej atakują.

52 min. Wilk faulowany przez Jędrzejczyka.

51 min. Legia pod pressingiem szybko traci piłkę.

50 min. Corner dla gospodarzy.

48 min. Bajic ośmieszył trójkę legionistów, a chwilę później został faulowany.

47 min. Złe rozegranie wolnego przez legionistów i szybka kontra Lechii.

46 min. Faulowany Radovic przez Janickiego.

45 min. Sędzia Tomasz Musiał zaczyna drugą odsłonę spotkania.

45 min. Zmiana w Legii, za Kucharczyka wchodzi Blanco.

45 min.+2 Koniec pierwszej części spotkania! Lechia-Legia 1:0.

45 min.+2 Deleu wykorzystuje zawahanie Wawrzyniaka w polu karnym Legii, ale na posterunku był Kuciak.

45 min.+2 Traore na minimalnym spalonym. Gdyby nie gwizdek sędziego, to gospodarze mieliby wyborną sytuację, aby zdobyć kolejną bramkę.

45 min.+2 Doliczone dwie minuty gry.

44 min. W ostatnich siedmiu spotkaniach Legia wygrała tylko raz.

43 min. Genialny strzała bezpośredni Wilka ze stałego fragmentu gry.

42 min.**GOOOOOOOOL! Wilk! Lechia-Legia 1:0!**

41 min. Rzut wolny ok. 25 metrów od bramki Kuciaka.

40 min. Piłkarze Skorży grają podobnie, jak w ostatnim meczu z Jagiellonią. Akcji 100 proc. jest niewiele. Brak pomysłu na rozgrywanie piłki. Zmęczenie sezonem widoczne gołym okiem.

36 min. Śląsk prowadzi we Wrocławiu z Jagiellonią 2:0. W przypadku remisu Lechii z Legią, legioniści spadną na drugie miejsce w tabeli i będą tracić dwa punkty do piłkarzy Śląska.

35 min. Pomimo pressingu legionistów, piłkarze Lechii potrafią wyjść z atakiem.

34 min. Surma dostaje żółtą kartkę za faul na Kucharczyku. To jego czwarty kartonik w sezonie.

33 min. Deleu marnuje setkę! Kuciaka fenomenalnie broni!

32 min. Vrdoljak dostaje żółtą kartę za faul na Nowaku.

31 min. Wilk uderza z dystansu, z ostrego kąta. Piłka pomimo, że minęła bramkę to Kuciak musiał ją asekurować.

30 min. Dośrodkowanie Wilka zablokowane. Rzut rożny.

29 min. Posiadanie piłki: Lechia 49 proc., Legia 51 proc.

28 min. Surma próbował przelobować Kuciaka, ale bezskutecznie.

27 min. Vrdoljak ucierpiał w starciu z defensorami z Gdańska.

26 min. Janusz Gol zmarnował drugą znakomitą okazję w meczu!

25 min. Corner dla Lechii. Groźna główka Bąka.

23 min. Złe dośrodkowanie Wawrzyniaka i przy piłce gospodarze.

22 min. W końcu legioniści sprawdzali czujność bramkarz Lechii. Dwójkowa akcja Vrdoljak-Ljuboja.

21 min. Kolejna, szybka i kombinacyjna akcja piłkarzy z Gdańska. Traore po otrzymaniu świetnego podania górą, minimalnie przestrzelił głową.

20 min. Akcja gospodarzy zakończona odgwizdanym spalonych trójki zawodników.

19 min. Kontry Lechii są coraz bardziej niebezpieczne.

18 min. Świetna wrzutka Nowaka, ale Traore i Wilk nie zrozumieli się w polu karnym Legii.

17 min. Radovic fauluje Wilka.

16 min. Bajic świetnie wypuścił Traore, ale ten nie wyszedł sam na sam z bramkarzem, gdyż został przez niego uprzedzony.

15 min. Ciekawa akcja gospodarzy, ale Wilk spóźnił się do podania od Traore.

14 min. Strzał Vrdoljaka z ok. 35 metrów zablokowany.

13 min. Po pierwszych minutach dominacji ekipy gości, gra się wyrównała.

12 min. Groźna sytuacja piłkarzy Pawła Janasa. Traore wewnętrzną częścią stopy groźnie uderzał na bramkę Legii.

11 min. Wilk uderza, ale ponad bramką.

9 min. Faulowany Jakub Wilk. Gospodarze wywalczyli drugi stały fragment gry. Corner pod bramką Kuciaka.

8 min. Szybka i ciekawa akcja Lechii. Tratore jednak podawał piłkę do partnera w momencie, gdy był on na spalonym.

7 min. Żyro fauluje Bajica.

6 min. Lechia na własnym boisku w tym roku jeszcze nie wygrała.

5 min. Zawodnicy Lechii zamknięci we własnym polu karnym. Miażdżąca przewaga piłkarzy Skorży w pierwszych minutach.

4 min. Pierwszy rzut rożny w meczu. Niebezpieczny strzał Vrdoljaka i bramkarz Lechii ponownie świetnie interweniuje.

3 min. Pierwsza 100 proc. okazja legionistów. Uderzenie Janusza Gola broni Małkowski.

2 min. Gospodarze grają w białych strojach, a goście ze stolicy na zielono-czarno.

1 min. Pierwszy gwizdek w meczu!

SKŁADY:

Legia: Dusan Kuciak - Artur Jędrzejczyk, Michał Żewłakow, Inaki Astiz, Jakub Wawrzyniak - Michał Kucharczyk, Ivica Vrdoljak, Janusz Gol, Miroslav Radović, Michał Żyro - Danijel Ljuboja

Lechia: Sebastian Małkowski - Rafał Janicki, Sebastian Madera, Krzysztof Bąk, Levon Airapetian, Carlos Deleu, Łukasz Surma, Paweł Nowak, Marko Bajić, Jakub Wilk, Abdou Traore

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!