Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajne komplety przedszkolaków?

Jolanta Sobczyńska
Przedszkolaki mają ciężkie życie - chciałyby się i bawić, i uczyć, ale prawo pozwala im tylko na to pierwsze
Przedszkolaki mają ciężkie życie - chciałyby się i bawić, i uczyć, ale prawo pozwala im tylko na to pierwsze fot. Jolanta Sobczyńska
Pani Anna ma córkę w jednym ze skierniewickich przedszkoli. W ubiegłym roku dziecko, jeszcze w grupie pięciolatków, poznawało literki. Teraz, w sześciolatkach, swoją wiedzę powinno pogłębiać. Tymczasem nowa reforma oświatowa zabrania posiadania przez przedszkolaki podręczników. Wychowawcy jakoś sobie jednak radzą i uczą maluchy... czytać i pisać w konspiracji. Jak nie przymierzając, na tajnych kompletach.

- Nie wiem sama, czy śmiać się czy płakać - mówi pani Anna. - W ubiegłym roku szkolnym córka uczyła się rozróżniać literki, chodziła też na angielski. W tym roku jedyną szansą, by nie cofnęła się w rozwoju jest... łamanie prawa przez dyrekcję placówki.

Reforma oświaty, która weszła w życie we wrześniu zakłada, że z podręczników mogą korzystać tylko te dzieci, które uczą się w szkole. Przedszkolaki nie mają do tego prawa.

- Przedszkola ogarnęła paranoja - dodaje kobieta. - Do tej pory na meblach wisiały karteczki z napisem "szafka" czy "lustro". Dzieci w ten sposób zapamiętywały literki i uczyły się pisowni. W tym roku napisy zniknęły.

W przedszkolach książek nie powinno być nawet w sensie fizycznym.

- Na wierzchu ich nie zobaczymy, ale w szafkach są - tłumaczy pani Anna. - Maluchy muszą uczyć się... w konspiracji. Mam jednak nadzieję, że moja córka, podobnie jak sześciolatki w tamtym roku szkolnym, pozna literki i będzie uczyła się liczyć.

Rodzice przedszkolaków mają w tym roku szkolnym też inne problemy. Maluchy w wielu placówkach uczą się języków obcych. - Dowiedziałam się, że prywatne przedszkole, do którego chodzi moja wnuczka, ma problem z nauczycielem języka angielskiego - mówi Romana Więckiewicz ze Skierniewic. - Właścicielka znalazła panią, która prowadzi szkołę językową i specjalizuje się właśnie w prowadzeniu zajęć dla maluchów. Tyle, że nie ma wykształcenia pedagogicznego. W takiej sytuacji przedszkole albo musi z niej zrezygnować, albo pani będzie musiała uczyć przedszkolaki w tajemnicy.

Małgorzata Kaniewska, dyrektor skierniewickiego Przedszkola nr 2, którą pytamy o problemy z nową podstawą programową twierdzi, że jak się chce, to można sobie z nimi poradzić. - I my radzimy sobie - mówi. Szczegółów nie chce jednak zdradzać.

Wicedyrektor Przedszkola nr 1, Emilia Kopytek, uważa z kolei, że jeśli rodzice oddają dziecko do przedszkola, to nie myślą wyłącznie o opiece, ale też o zdobywaniu przez niego wiedzy zgodnej z umiejętnościami, które maluch nabył w młodszym wieku - w domu i przedszkolu.

- MEN pozwala, by u 5- i 6-latków przeprowadzić tzw. diagnozę, a u młodszych dzieci obserwację - tłumaczy wicedyrektor. - Po tych badaniach będziemy wiedzieć, czy mamy dzieci zdolne, z którymi nauczycielki mogą prowadzić odpowiednie zajęcia (np. czytania - przyp. red.). Najważniejszy jest dla nas bowiem rozwój dziecka zgodny z jego możliwościami.

Mirosława Nowacka, rzecznik skierniewickiego oddziału Kuratorium Oświaty w Łodzi ma podobne zdanie.

- Ja również uważam, że nie można zaprzepaścić umiejętności przedszkolaków - mówi. - Dla dzieci zdolnych może być wprowadzana nauka czytania. Ostrożniej podeszłabym do pisania. Nie można używać podręczników, ale przecież nikt nie zabronił korzystania np. z kart pracy, w których dziecko będzie ćwiczyło rysowanie szlaczków czy nawet pierwszych literek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto