Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Polski wystawi spektakl w języku... wilamowskim

ap
Teatr Polski wystawi spektakl w języku... wilamowskim
Teatr Polski wystawi spektakl w języku... wilamowskim mat. pras. / Robert Jaworski
W Teatrze Polskim w Warszawie 28 marca odbędzie się premiera nowego spektaklu "Óf jer wełt". Nie będzie to jednak sztuka taka sama jak wszystkie - przedstawienie zostanie wystawione w języku wilamowskim, którym posługują się mieszkańcy wsi Wilamowice na Śląsku.

Teatr Polski wystawi spektakl w języku... wilamowskim

W warszawskim Teatrze Polskim pod koniec miesiąca będzie miała miejsce nietypowa premiera. 28 marca o godz. 12:00 zobaczymy tam przedstawienie wystawiane w języku wilamowskim, czyli takim, jaki używany jest we wsi Wilamowice na Śląsku. W spektaklu wystąpią młodzi aktorzy pochodzący właśnie z tamtej miejscowości.

Sztuka nosi tytuł "Of jer wełt - Na tamtym świecie" i została napisana w 1921 roku przez wilamowianina Floriana Biesika. Wcześniej dosłużył się wysokiej rangi jako urzędnik kolejowy w Trieście, największym porcie Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Właśnie przebywając w tym mieście, otwartym na wpływ kultury włoskiej, a jednocześnie tęskniąc do rodzinnych stron, znalazł inspirację dla swego utworu. Była nią „Boska komedia” Dantego. Biesik zaludnił niebo, czyściec i piekło ówczesnymi mieszkańcami Wilamowic. Sztuka przygotowana przez Wilamowian ukazuje epizody z życia autora oraz zabiera widza w podróż w zaświaty.

To nie pierwszy raz, kiedy wilamowiania wystawiają spektakl w swoim języku. Wcześniej zrealizowane zostały już dwa inne projekty teatralne: "Der Kliny Fjyśt” („Mały książę”) oraz „Hobbit. Hejn ȧn cyryk” („Hobbit. Tam i z powrotem”). Hobbita również mogliśmy oglądać na deskach Teatru Polskiego w ramach Dnia Języka Ojczystego, który odbył się 26 lutego 2016 roku.

Czytaj też: Warszawskie Spotkania Teatralne 2017. Zobaczymy spektakle nigdy dotąd niepokazywane w stolicy

Spektakl, który zobaczymy 28 marca, jest też częścią warsztatów organizowanych na Wydziale "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego. Język wilamowski funkcjonował od XIII wieku, ale po II wojnie światowej jego używanie zostało zakazane, co doprowadziło praktycznie do jego zniknięcia. W ostatnich latach jednak mieszkańcy Wilamowic powracają do swojego języka dzięki zaangażowaniu młodych ludzi, działaniom Stowarzyszenia „Wilamowanie” oraz wsparciu ze strony projektów i programów akademickich. Patronat nad nauczaniem i rewitalizacją języka sprawuje Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, a działalność teatralna mieszkańców ma na celu ocalić język i przywrócić mu prestiż.


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto