Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To już pewne. "Ciepłe guziki" i przystanki "na żądanie" wracają. ZTM ujawnił datę

Redakcja
fot. ZTM
W marcu 2020 r. zdecydowano, że tzw. ciepłe guziki w warszawskich autobusach i tramwajach (przyciski służące do samodzielnego otwierania drzwi przez pasażerów) zostaną wyłączone. Był to jeden z pierwszych środków ostrożności mający na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jak informowaliśmy przed kilkoma dniami - od pewnego czasu ZTM rozważał ponowne włączenie ciepłych guzików i powrót do funkcjonowania przystanków "na żądanie". Teraz ujawniono konkretną datę powrotu do starego systemu. Szczegóły w artykule poniżej.

Wracają przystanki "na żądanie" i "ciepłe guziki"

W marcu 2020 roku Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że w ramach zwalczania koronawirusa, wyłącza w pojazdach komunikacji miejskiej tzw. ciepłe przyciski – guziki, dzięki którym pasażerowie mogli samodzielnie otwierać drzwi w autobusach i tramwajach. Od 3 marca ubiegłego roku drzwiami w pojazdach sterują wyłącznie kierowcy. Wprowadzone wówczas środki ostrożności miały zarówno ograniczyć kontakt pasażerów z przyciskami, jak i poprawić przepływ powietrza w pojazdach. Warszawskie autobusy zatrzymują się odtąd również na każdym przystanku "na żądanie", gdzie przez kilka sekund kabina pasażerska ma okazję się przewietrzyć.

Od pewnego czasu Zarząd Transportu Miejskiego rozważał powrót do funkcjonowania ciepłych przycisków, co oznaczałoby również przywrócenie systemu przystanków "na żądanie". Teraz ujawniono konkretną datę powrotu do starego systemu oraz powody, dla których zdecydowano się na taki krok.

Z powodu niskich temperatur, w ostatnich dniach pojawiło się wiele głosów pasażerów, że w autobusach i tramwajach jest zbyt chłodno. Dlatego od początku kursowania 1 lutego przywracamy funkcjonowanie „ciepłych guzików” oraz przystanków „na żądanie”. Nie zmieniają się inne epidemiczne nakazy – w pojazdach trzeba zasłaniać usta i nos, obowiązują limity liczby pasażerów, trzeba zachowywać dystans od innych osób - czytamy w komunikacie Zarządu Transportu Miejskiego

ZTM przygotował też krótki poradnik dla osób, które zdążyły odzwyczaić się od starych nawyków i szczegółowo wyjaśnia, czym są "ciepłe guziki" i przystanki "na żądanie".

  • W przypadku „ciepłych guzików” pasażerowie wysiadający i wsiadający są zobowiązani samodzielnie otworzyć drzwi naciskając przycisk znajdujący się na lub przy drzwiach po zatrzymaniu się autobusu na przystanku.
  • W przypadku przystanków „na żądanie” trzeba pamiętać, żeby dać kierowcy odpowiednio wcześniej jasny sygnał do zatrzymania autobusu na przystanku, bo inaczej pojedzie on dalej, a nas czeka dłuższy spacer lub konieczność oczekiwania na kolejny pojazd. Pasażer zamierzający wysiąść na przystanku oznaczonym „na żądanie” powinien uprzedzić o tym fakcie obsługę pojazdu w odpowiednim czasie, umożliwiającym bezpieczne zatrzymanie pojazdu na przystanku, poprzez wciśnięcie przycisku oznaczonego „STOP” lub „na żądanie”, a jeśli nie ma odpowiedniego przycisku – poprzez zgłoszenie potrzeby zatrzymania obsłudze pojazdu.
  • Z kolei osoba zamierzająca wsiąść na przystanku oznaczonym „na żądanie”, powinna zasygnalizować kierującemu pojazdem ten zamiar poprzez wyraźne podniesienie ręki do czasu zauważenia włączonego kierunkowskazu. Zasygnalizowanie potrzeby zatrzymania powinno być dokonane w sposób umożliwiający bezpieczne zatrzymanie pojazdu na przystanku.
  • Obsługa pojazdu ma obowiązek zatrzymać pojazd na przystanku „na żądanie” nawet jeśli osoba z niepełnosprawnością nie sygnalizuje takiej potrzeby. Ważne jednak, by osoby z widoczną niepełnosprawnością ruchową lub osoby niewidome lub niedowidzące, poruszające się z białą laską lub psem asystującym, oczekiwały w przedniej części przystanku „na żądanie”. Umożliwi to bezpieczne zatrzymanie pojazdu.
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto