Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Totem z telefonów komórkowych [wywiad]

MM Warszawa
MM Warszawa
Totem zbudowany z 1000 telefonów komórkowych i Flash star, czyli podwójny komentarz do współczesnego świata - te dwie instalacje Kamela Boukoffy pojawią się podczas tegorocznej edycji festiwalu Re:wizje. Zobacz wywiad z artystą.

Świetnie mówisz po polsku…

Moja mama jest Polką. Mimo, że urodziłem się w Algierii, chodziłem tam do polskiej szkoły.

Ale tata jest algierczykiem, prawda?

Tak. Musieliśmy jednak stamtąd wyjechać i od 1995 roku mieszkamy w Polsce. W tamtym czasie bardzo silnie zaostrzyły się ruchy ekstremistyczne i terroryzm. Osiedliśmy w Warszawie. Tutaj też skończyłem Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki, studiując równolegle w Strasburgu w Ecole supérieure des arts décoratifs.

To co najbardziej interesuje cię w sztuce to komentarz wobec zjawisk społecznych i krytyka współczesnego świata?

Na pewno najbardziej zajmuje mnie sztuka zaangażowana społecznie. Fascynuje mnie twórczość belgijskiego konceptualisty Wim’a Delvoye - ostra, prowokacyjna ocena konsumpcjonizmu. Jego najbardziej znanym dziełem jest Cloaca, czyli maszyna do produkcji eksklementów. Konceptualizm i praca w przestrzeni to jest coś, czym chciałbym się zajmować.

Na Re:wizjach pokażesz dwa projekty - pierwszym będzie Flash star…

Widz, wchodząc do pomieszczenia uruchamia dyspozytyw instalacji – fotokomórkę, ta zaś aparat cyfrowy wraz z fleszem. Vis á vis aparatu cyfrowego, w odległości około 5 metrów, ustawiona jest lampa błyskowa, która efektem domina uruchamia kolejne lampy. W ten sposób widz, poruszając się po czerwonym dywanie, niczym celebryta, w świetle błyskających fleszy, staje się aktorem, bohaterem spektaklu i... własną publicznością.

Czym dla ciebie jest Flash star?

Instalacja odtwarza istniejące relacje w społeczeństwie spektaklu, obnaża nasze bierne pożądania medialnie wykreowanych obrazów. Jest prowokacją i próbą uświadomienia widzowi, jak ważna jest jego rola w kontekście kreowania spektaklu.

A Totem zbudowany z kilkuset telefonów komórkowych?

Telefony komórkowe radykalnie zmieniły nasze relacje w społeczeństwie przyspieszając przepływ informacji. Sama forma Totemu pozwoliła mi zderzyć ze sobą dwa nurty: współczesny i tradycyjny, przez co uzyskany efekt hybrydy można nazwać współczesną tożsamością.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Maja Ruszpel


Kamel Boukoffa - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Grafiki. W 2006 i 2007 roku uczestniczył w programie wymiany studenckiej Erasmus (Francja - Strasbourg), następnie kontynuował studia w Ecole Supérieur des Arts Décoratifs de Strasbourg (Francja-Strasburg). Nagrodzony wyróżnieniem rektorskim Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za pracę dyplomową, uczestnik wystawy konkursowej "21 Międzynarodowe Biennale Plakatu " Warszawa, Wilanów.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto