Nasza Loteria

Trwa druga edycja kampanii "Odwołuję, nie blokuję". W programie prawie 300 placówek z całej Polski

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wideo
od 16 lat
To już druga edycja kampanii "Odwołuję, nie blokuje". W czasie inaugurującej konferencji poruszono problem nieodwoływania zaplanowanych wizyt lekarskich. "Udało nam się zachęcić do udziału w kampanii prawie 300 podmiotów leczniczych z całej Polski" – przyznał Paweł Walicki, Prezes Zarządu Centrum Medyczne CMP.

W czwartek, 28 września br. roku odbyła się konferencja inaugurująca drugą edycję kampanii "Odwołuję, nie blokuję", czyli akcji społecznej zainicjowanej przez Centrum Medyczne CMP.

W czasie spotkania środowisko medyczne omawiało problem nieodwoływanych wizyt lekarskich, podjęto też próby wypracowania pewnych rekomendacji rozwiązań, które w tym przypadku mogłyby okazać się skuteczne.

Jak wskazują inicjatorzy akcji, jej celem jest zwrócenie uwagi na problem niestawiania się pacjentów na wizytach lekarskich, bez wczesnego ich odwoływania.

- Wystartowaliśmy w ubiegłym roku i przez ten rok osiągnęliśmy już pierwsze sukcesy. Są to stworzenie Kart Dobrych Praktyk dla przychodni, stworzenie Kart Dobrych Praktyk dla pacjentów, czyli takich instruktarzy, drogowskazów w jaki sposób zadbać o tę przestrzeń odwoływania wizyt, które nie mogą się odbyć – powiedział Paweł Walicki, Prezes Zarządu Centrum Medyczne CMP. – Udało nam się zachęcić do udziału w kampanii prawie 300 podmiotów leczniczych z całej Polski.

"7 tys. wizyt, to jak podarowanie konsultacji dla całego miasteczka"

Dzięki prowadzonej akcji, tylko w Centrum Medycznym CMP udało się uwolnić około 7 tysięcy wizyt dla pacjentów.

- Te siedem tysięcy wizyt, to tak, jakbyśmy podarowali konsultacje dla całego małego miasteczka – przyznał Paweł Walicki.

Pierwsza edycja kampanii koncentrowała się przede wszystkim na integracji całego środowiska medycznego i zainicjowaniu szerokiego dyskursu publicznego angażującego wszystkie strony systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz zaproponowaniu zmian, także tych legislacyjnych, umożliwiających zminimalizowanie zjawiska.

Wspólne działania podmiotów z sektora ochrony zdrowia mają dodatkowy cel: próbę oszacowania realnej skali problemu. Szacunki Ministerstwa Zdrowia z 2019 roku mówią o 17 milionach takich wizyt rocznie, ale przedstawiciele najważniejszych placówek i podmiotów medycznych zgodnie twierdzą, że to wartość niedoszacowana. Jeszcze bardziej problem niedoszacowany jest wśród samych pacjentów.

W badaniu przeprowadzonym przez Fundację MY PACJENCI na potrzeby kampanii ponad 53 proc. ankietowanych szacuje, że liczba nieodwołanych wizyt nie przekracza 100 tys. rocznie. Tylko nieco ponad 4 proc. uważa, że takich zablokowanych wizyt jest więcej niż 10 mln każdego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto