Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec z Warszawą w bazgrołach. Rusza kolejny etap kampanii przeciw pseudograffiti

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Pseudografficiarze szpecą Warszawę. Miasto podjęło walkę z bazgrołami
Pseudografficiarze szpecą Warszawę. Miasto podjęło walkę z bazgrołami Szymon Starnawski
Warszawskie budynki regularnie były oszpecane przez pseudografficiarzy. W związku z tym kilka miesięcy temu stołeczny ratusz zapowiedział zdecydowaną walkę z bazgrołami. Kampania przeciw wandalom rozpoczęła się w wakacje, a teraz weszła w kolejny etap. Wkrótce w warszawskich szkołach rozpoczną się lekcje o wandalizmie w przestrzeni miasta. Natomiast uczniowie ze śródmiejskiego liceum sami mieli okazję przekonać się jak ciężko usuwa się bazgroły z elewacji kamienic. Szczegóły poniżej.

Walka z nielegalnym graffiti. Ciąg dalszy miejskiej kampanii

Miejska kampania #stopbazgrołom ruszyła w lipcu tego roku. Obejmuje ona działania edukacyjne zmierzające do ograniczenia czy eliminacji pseudograffiti z elewacji. Jednym z elementów kampanii jest zapoznanie uczniów szkół podstawowych i średnich z tym rodzajem wandalizmu. W ramach tego młodzież podjęła próbę usunięcia bazgrołów i napisów z domów przy ul. Chmielnej 14 i 15. Kamienice te są częścią zabytkowego układu urbanistycznego ulicy.

Uczniowie wzięli również udział w pre-lekcji przygotowanej przez pracowników Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków pt.: "Kiedy graffiti jest wandalizmem".

Pseudografficiarze szpecą Warszawę. Miasto podjęło walkę z bazgrołami
Pseudografficiarze szpecą Warszawę. Miasto podjęło walkę z bazgrołamiSzymon Pulcyn / UM Warszawa

Tak jak zapowiadaliśmy, nasze działania przeciwdziałające pseudograffiti na zabytkach oprzemy przede wszystkim na specjalnym programie edukacyjnym. Wydarzenie z udziałem uczennic i uczniów z LO im. Jana Zamoyskiego jest zapowiedzią tych lekcji, a zarazem wciągnięciem młodzieży do naszej kampanii #stopbazgrołom. Mam nadzieję, że staną się oni ambasadorami akcji w swoich środowiskach - powiedziała Renata Kaznowska zastępczyni prezydenta Warszawy.

Milion złotych rocznie na walkę z bazgrołami

Podczas konferencji inaugurującej kampanię, Kaznowska podkreślała, że problem bazgrołów na elewacjach warszawskich budynków, zabytkowych jak i współczesnych, niezależnie od tego, czy właścicielem jest miasto, spółdzielnia, wspólnota czy prywatny właściciel - to problem, który dotyka całej Warszawy. Rocznie na walkę z bazgrołami miasto wydaje prawie milion złotych.

Chcemy walczyć z bazgrołami, które graffiti nazywane być nie powinny. Dlatego zaczynamy olbrzymią akcję przeciw bazgrołom. Mamy pełną świadomość tego, że to nie będzie sprint tylko maraton, maraton, który potrwa kilka lat - mówiła wiceprezydent Warszawy.

W kampanię przeciwko wandalom włączają się także osoby znane, artyści, aktywiści, sportowcy. m.in. Michał Piróg - tancerz i choreograf, osoba wpierająca różne akcje społeczne. Koordynatorem programu dotyczącego obiektów zabytkowych jest Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Więcej o kampanii możecie przeczytać W TYM ARTYKULE.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto