Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa rewitalizacja ulicy Chłodnej. Zobacz ZDJĘCIA

Katarzyna Hułas
Od września ubiegłego roku trwa remont ulicy Chłodnej. W planach rewitalizacji pierwszego remontowanego odcinka jest wiele elementów mających na celu uzyskania klimatu przedwojennej Warszawy oraz kulturalnego centrum Woli.

Uroczystym wmurowaniem płyty przez prezydent m.st. Warszawy, symbolizującym rozpoczęcie rewitalizacji ulicy Chłodnej, 14 września ubiegłego roku rozpoczęła się modernizacja pierwszego odcinka tej ulicy między aleją Jana Pawła II a ulicą Żelazną. Celem jest przywrócenie przedwojennej świetności ulicy, która pełniła wówczas rolę jednej z najważniejszych ulic Warszawy oraz utworzenie tam kulturalnego centrum Woli. Mieszkańcy oczekiwali rozpoczęcia prac od 12 lat, jednak dopiero 18 grudnia 2009 roku wydano zgodę Stołecznego Konserwatora Zabytków na przeprowadzenie prac przewidzianych w projekcie.

Wykonawcą została firma ZIEL-BUD, a planowanym terminem zakończenia prac jest IV kwartał 2011 roku. Koszt rewitalizacji to około 11 mln zł.
Chłodna należy do tak zwanego obszaru A rewitalizacji Dzielnicy Wola. Według urzędu dzielnicy, która zleciła badania i analizy jest to jeden z dwóch obszarów planowanych modernizacji. Obszar A to historyczne centrum dzielnicy z XIX wieku, a także reprezentatywna część dzielnicy, która może poszczycić się rozwiniętym życiem kulturalnym (muzea, kawiarnie, teatr).

Plany

Aby uzyskać klimat przedwojennej Chłodnej przewidywane są liczne elementy, które planowane były na podstawie starych fotografii dokumentujących wygląd ulicy.

Jednym z ważniejszych elementów rewitalizacji będzie odnowienie kostki brukowej pokrywającej ulice i jej wyrównanie, celem jest zachowanie oryginalnej kostki. W remoncie zostaną także wykorzystane zabytkowe granitowe wjazdy do bram kamienic. Ułożone zostaną pasy z czerwonej cegły w powierzchni chodnika, które będą przypominać o przedwojennym położeniu kamienic z których aktualnie istnieje tylko pięć. W powierzchni zostaną także zaznaczone lokalizacje nieistniejących wjazdów bramowych oraz linię dawnych pierzei.

W tym samym miejscu co drewniany most z 1942 roku, który łączył duże i małe getto powstanie pomnik symbolizujący tą konstrukcje. Będą to dwa maszty połączone światłowodem, dodatkowo zostaną na nich zainstalowane ekrany, które posłużą do wyświetlania archiwalnych zdjęć.

Na ulicy pojawią się także pastorały, czyli stylizowane latarnie, które możemy spotkać między innymi na ulicy Stalowej. Planowany jest także tramwaj konny, który miałby kursować w dniach wyłączenia ulicy z ruchu kołowego na trasie między dawnymi Koszarami Mirowskimi a skrzyżowaniem z ulicą Towarową.

Istotną zmianą będzie zwężenie skrzyżowania z ulicami Żelazną, Wronią i Towarową, co ma na celu zwiększyć poczucie bezpieczeństwa pieszych w tamtym rejonie.

Także roślinność będzie odwoływać się do przedwojennych lat świetności. Świadczą o tym między innymi plany posadzenia strzyżonych kulistych akacji.

Kulturalny rozkwit Chłodnej

Dzielnica planuje zróżnicowane działania, mające doprowadzić do kulturalnego rozwoju ulicy Chłodnej. Jednym z działań są stałe wystawy plenerowe, które mają być tworzone w pieszej strefie między Kościołem pod wezwaniem Św. Karola Boromeusza a arkadami budynku Elektoralna 28. Mają także powstać nowe ogródki restauracyjne na odcinku od ul. Białej wzdłuż pierzei budynku Chłodna 18.

Dodatkowo dzielnica zamierza wprowadzić możliwość urządzania różnorodnych imprez okolicznościowych, co wiązać się będzie z czasowym wyłączeniem odcinków jezdni ulicy Chłodnej. Ważnym punktem Chłodnej mają być także skwery wokół Kościoła.

Zaangażowanie społeczne

Choć według władz dzielnicy rewitalizacja jest prowadzona według projektu, jest ona jednak skrzętnie kontrolowana przez mieszkańców ulicy Chłodnej. Powstał nawet blog poświęcony temu zagadnieniu. Autorzy relacjonują postępy prac oraz nieprawidłowości, jakie zostaną przez nich odkryte. Blog znajduje się pod adresem: http://rewitalizacjachlodnej.wordpress.com. Urząd dzielnicy przed zatwierdzeniem projektu prowadził także konsultacje społeczne, które trwały ponad trzy lata.

Istotnym dla mieszkańców Warszawy jest fakt, iż samochody będą mogły poruszać się jedynie po południowej stronie ulicy oraz nie będzie można wjechać na Chłodną z ul. Białej. Zostaną także stworzone nowe miejsca parkingowe w wyznaczonych zatoczkach. Część ulicy zajmie deptak. Niestety, pesymistyczną wiadomością dla rowerzystów jest to, iż w związku z wytycznymi konserwatorskimi nie wyznaczono ścieżki rowerowej.

Na drugi etap prac na ulicy Chłodnej, czyli odcinek miedzy Żelazną a Towarową na razie brak funduszy.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto