Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Warszawski wprowadza wykłady online. Jako jedna z pierwszych uczelni w Polsce

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Waldemar Wylegalski
Uniwersytet Warszawski wkrótce uruchomi część zajęć. Studenci połączą się z prowadzącymi poprzez specjalnie przygotowaną platformę online. W wykładach zdalnych jednocześnie może brać udział nawet tysiąc osób.

Wszystkie zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim, z powodu zagrożenia epidemiologicznego, odwołano 10 marca. Przez następne dni szefowe wydziałów przygotowywali listę zajęć, które można przeprowadzić zdalnie. Problemem pozostał sposób komunikacji ze studentami. Tutaj z pomocą przyszła uniwersytecka spółka Lecturus, która – w oparciu o technologię Cisco Webex – postawiła specjalną platformę.

Do korzystania z niej wystarczy komputer z dostępem do internetu, głośniki, mikrofon i kamera. W konkretnych zajęciach udział brać może maksymalnie tysiąc osób. Studenci, których wykładowcy zorganizują spotkania online, otrzymają maila z zaproszeniem do udziału w nich. Poza tym wiadomość o zajęciach pojawi się również w kalendarzu uczniów. Na platformie, poza przekazem audiowizualnym, dostępny jest także:

  • czat,
  • udostępnianie dokumentów i multimediów,
  • współdzielenie ekranu,
  • pisanie na wspólnej tablicy,
  • możliwość robienia notatek oraz różnego rodzaju testów.

- Wykładowcy UW będą informowani o uruchomieniu platformy wewnętrznie w ramach swoich jednostek. Ze względu na prostotę obsługi nie przewidujemy szkoleń. Służymy jednak stałym wsparciem przez e-mail, SMS i telefon. Będziemy na bieżąco rozwiązywać ewentualne problemy techniczne, jakie mogą się pojawić przy lawinowo rosnącym wykorzystaniu platformy. Pomagają nam również pracownicy Cisco, którzy żywo zaangażowali się w całą akcję – mówi Przemysław Zieliński, wiceprezes Lecturusa odpowiedzialny za sprawy technologiczne.

Nie przegapcie

Korzystanie z platformy jest dobrowolne i wynika z indywidualnych decyzji wykładowców. Po testach, które wśród pracowników Wydziału Polonistyki przeprowadzono w zeszły weekend, widać spore zapotrzebowanie na zajęcia online. – Jesteśmy mile zaskoczeni aktywnością pracowników dydaktycznych, którzy bezinteresownie w swoim czasie wolnym włączyli się w testy. W 29 spotkaniach na platformie wzięło udział ponad 60 osób, w tym trzy z Holandii, sesje trwały łącznie prawie 540 minut – powiedział Przemysław Zieliński.

Odbyły się już pierwsze zajęcia ze studentami. Grupa doktora Artura Hellicha z Wydziału Polonistyki liczyła 25 osób. Uczestnicy ocenili platformę na 7,7-8 punktów w dziesięciostopniowej skali. Twórcy Lecturusa uważają to za dobry wynik. Narzędzie jest dostępne dla pracowników na stronie http://lecturus.webex.com/ . Działa również infolinia dotycząca platformy Lecturus: 606 160 250 oraz e-mail: [email protected].

Platforma dla wszystkich uczelni?

Firma należąca do Uniwersytetu Warszawskiego rozważa przekazanie technologii także innym uczelniom oraz szkołom, które potrzebują, by zajęcia przenieść do sieci.

- To, co się obecnie dzieje w Polsce, zrodziło w nas naturalną potrzebę wsparcia Uniwersytetu. Wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Wydziału Polonistyki oraz partnerami technologicznymi angażujemy się całkowicie pro bono, by pomóc naszej uczelni w przywróceniu funkcji dydaktycznej w tym trudnym czasie. Mamy nadzieję, że nawet przy intensywnym ruchu na platformie wykładowcy będą mogli bez przeszkód prowadzić zajęcia, a studenci aktywnie w nich uczestniczyć. Oczywiście w razie problemów zrobimy co w naszej mocy, aby je możliwie szybko rozwiązać –tłumaczą twórcy aplikacji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto