Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Usuwanie eternitu w Gminie Kowal [zdjęcia]

Redakcja
W imieniu własnym i mieszkańców Gołaszewa Piaski składam na ręce wójta Gminy Kowal p. Stanisława Adamczyka serdeczne podziękowania za zlecenie usunięcia dzikiego wysypiska eternitu w naszej miejscowości.

Co prawda trochę czekaliśmy na te decyzje, ale w końcu się doczekaliśmy! W dniu dzisiejszym wyspecjalizowana firma PPHU „GAJAWI” z Łodzi usunęła szkodliwy eternit, który nieznany sprawca podrzucił jak „kukułcze jajo” jednemu z mieszkańców Gołaszewa na tzw. nieużytki. Jak mogliśmy przeczytać na stronie internetowej urzędu gminy, dofinansowanie w kwocie 24 tysięcy złotych na utylizację gmina otrzymała z Wojewódzkiego Funduszu Obrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Przypomnę, że o „dzikim wysypisku” eternitu w Gołaszewie pisałem dwukrotnie (w lutym i wrześniu 2011r) w swoich artykułach: http://www.mmwloclawek.pl/artykul/ochrona-srodowiska-na-terenie-gm-kowal-289482.html
 
O tym, jak szkodliwy dla środowiska i ludzi jest eternit nikogo nie muszę przekonywać. Dodam, że przepisy nakazują demontaż eternitu oraz jego utylizację wyłącznie firmom specjalnie przygotowanym do tego zadania. Uwaga! Nie należy samodzielnie usuwać płyt azbestowych, wymaga to, bowiem zachowania szczególnych środków ostrożności, aby nie narażać się na wdychanie włókien azbestu, których najwięcej uwalnia się podczas demontażu płyt, ich cięcia i kruszenia oraz naturalnego starzenia spoiwa cementowego, o czym demontujący eternit we własnym zakresie zapominają i narażają się na zatrucie organizmu! W Gołaszewie podczas prac usuwania „dzikiego” wysypiska spotkałem szefa firmy „GAJAWI” p. Gabriela Roguta oraz trzech jego pracowników w osobach: Przemysława Łuczaka, Stanisława Marczaka i Dawida Mizerskiego. Eternit z Gminy Kowal zostanie przetransportowany na specjalnie przystosowane i zabezpieczone do tego celu wysypisko w miejscowości Jadwinówka gm. Radomsko woj. Łódzkie.
Jak ustaliłem w wykonawcą tych prac, firma otrzymała zlecenie na usunięcie tylko jednego „dzikiego wysypiska” eternitu, tak, więc nasuwa się pytanie, co z drugim wysypiskiem, kiedy zostanie usunięte, to pytanie oczywiście kieruję do pana wójta Stanisława Adamczyka?
 
ps.
Przy okazji pragnę poinformować szanownych użytkowników nowej drogi Warząchewka Polska - Gołaszewo, że moje uwagi, jako autora artykułów są brane pod uwagę przez władze samorządowe Gminy Kowal i Włocławek, którym bezpieczeństwo w ruchu drogowym leży na sercu. Są już bariery ochronne na moście rzeki, Rakutówka, są wylane betonowe nabrzeża mostu, a tym samym most będzie zabezpieczony przed dalszą "dewastacją" przez niekorzystne warunki atmosferyczne. Jest poprawione oznakowanie drogi w Gołaszewie, znak zakazu B-18 (zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad 10t) został zdemontowany przed oczyszczalnią ścieków i wstawiony przy wjeździe do m. Gołaszewo Piaski (w obrębie skrzyżowania drogi gminnej z drogą W-265).  Do poprawki czeka jeszcze oznakowanie poziome w Warząchewce Polskiej (przed i za wzniesieniem – znak P-4 podwójne linie ciągłe), montaż barier ochronnych od strony lasu na wysokości niebezpiecznego zakrętu w lewo przy zjeździe ze wzniesienia oraz zmiana tablic kierunkowych w Warząchewce Polskiej „Kowal – 4 km i Pińczata 3 km”!
 

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto