Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwięzieni w sklepowym wózku zachęcali do odpowiedzialnego kupowania

morteaz
morteaz
Wyrwanie warszawiaków z szału przedświątecznych zakupów to trudne zadanie. Przekonali się o tym organizatorzy sobotniego happeningu.

Święta, Sylwester i Nowy Rok - godziny otwarcia sklepów


W samym środku przedświątecznej zakupowej gorączki, w samym środku Warszawy - przy wejściu do stacji metra Centrum, ogromny wózek sklepowy stał się "więzieniem" dla kilku osób. Właśnie w ten sposób Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (IOM), Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władze Warszawy zachęcały mieszkańców stolicy do odpowiedzialnego kupowania.

Przedświąteczny szał zakupów

Przewrócony, olbrzymi wózek był bardzo sugestywny i przyciągał wzrok przechodniów. Jednak tylko nieliczni zatrzymywali się, aby dowiedzieć się czegoś więcej. Dla wielu warszawiaków przechodzących w sobotę przez "patelnię" od samej akcji ważniejsze były zakupy. Tydzień przed Świętami dominują pośpiech i nerwy - jaki prezent będzie tym najlepszym?

Bardziej ciekawscy o samej akcji wypowiadali się dość sceptycznie. - Oczywiście popieram każdą inicjatywę, która ma poprawić los ludzi będących w trudnej sytuacji, ale nie wiem, czy jesteśmy już gotowi na coś takiego jak "odpowiedzialne zakupy" - zastanawiała się Agnieszka Podgórska. - To trochę utopia. Dla większości osób najważniejsza jest cena produktów, a nie los ludzi, którzy je wytwarzają. Chociaż może właśnie dlatego takie akcje są potrzebne - dodała po chwili namysłu.

Jak kupować odpowiedzialnie?

Olbrzymi mróz i pośpiech warszawiaków nie zniechęcał jednak organizatorów happeningu. Chętnie tłumaczyli, co oznacza odpowiedzialne kupowanie w praktyce. Przekonywali, że to przede wszystkim wybór takich towarów, przy produkcji których nie złamano praw człowieka. Często zdarza się bowiem, że w fabrykach na całym świcie zatrudnieni są nielegalni emigranci, którzy pracują w niebezpiecznych warunkach, za bardzo niskie stawki lub wręcz bez wynagrodzenia.

Podstawowym źródłem informacji na temat oferowanych produktów powinien być sam sprzedawca. - Musi być on w stanie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób i gdzie został wyprodukowany dany towar. Jeśli nie ma takich informacji, lepiej zrezygnować z zakupu - przekonują organizatorzy kampanii "Kupuj odpowiedzialnie".

Nie jest dziełem przypadku, że akcja zainaugurowana została właśnie 18 grudnia - jest to bowiem Międzynarodowy Dzień Migranta.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto