Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Varsavianistyka przyciąga tłumy

morteaz
morteaz
W poniedziałek (6 października) rozpoczęła się już druga seria wykładów o Warszawie. Zainteresowanie nimi ponownie okazało się ogromne.

Studia varsavianistyczne to jeden z elementów inicjatywy o nazwie Projekt Warszawa. Autorem Projektu jest dr Marek Ostrowski, biolog pasjonujący się Warszawą. Pomysłem zainteresował się Uniwersytet Warszawski, a następnie do jego realizacji przyłączyły się Akademia Sztuk Pięknych, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa.

- To ważne wsparcie, bo dzięki temu w projekcie uczestniczą uczelnie reprezentujące humanistyczne, przyrodnicze, artystyczne, techniczne i ekonomiczne kierunki studiów, a co za tym idzie - szerokie spojrzenie na miasto – uważa dr Ostrowski.

Zajęcia mają formę wykładów monograficznych w wymiarze 30 godzin. Dotyczą one rozmaitych dziedzin nauki, od historii po fizykę. Dr Ostrowski twierdzi, że taka różnorodność pozwala na spojrzenie na miasto z wielu stron, a tym samym uruchamia u słuchaczy kreatywne myślenie. Jest to bardzo ważne, gdyż jednym z głównych celów varsavianistki jest właśnie inspirowanie do twórczych działań na rzecz miasta, a także rozbudzenie do niego sympatii w studentach.

Studenci obecni na wykładach będą mogli, m.in. podziwiać zdjęcia Warszawy z lotu ptaka (ich autorem jest sam dr Marek Ostrowski), wysłuchać wykładu pt. „Pączek Warszawski” z udziałem profesora Andrzeja Blikle i poznać wiele fascynujących faktów dotyczących Warszawy - nierzadko w nietypowych okolicznościach.

Historia Łazienek Królewskich zostanie bowiem przedstawiona podczas wykładu który odbędzie się na ich terenie, natomiast Warszawa okresu Bernardo Belotto, znanego jako Canaletto, będzie omówiona w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego.

Taka multimedialna i multidyscyplinarna formuła okazała się strzałem w dziesiątkę, o czym świadczy duże zainteresowanie wykładami - miejsca zostały wyczerpane już po kilkunastu godzinach trwania rejestracji.

Docelowo, Projekt Warszawa ma zawierać, m.in. stacjonarne studia varsavianistyczne, programy nauczania zaczynając już od szkół podstawowych, oraz podyplomowe studia nauczycieli. Studenci sami mają wpływ na kształt przyszłych programów - jednym ze sposobów uzyskania zaliczenia jest bowiem przedstawienie propozycji scenariusza lekcji dotyczącej tej dziedziny.


od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto