Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gdyni posadzono nowe, cenne gatunki drzew - krymskie lipy i katyńskie dęby

Szymon Szadurski
Tak wyglądało wkopywanie lip w zabytkowym Parku Kolibki
.
Tak wyglądało wkopywanie lip w zabytkowym Parku Kolibki
. Fot. Grzegorz Mehring
Jedenaście lip krymskich wróciło na swoje miejsce w zabytkowym Parku Kolibki. Trzymetrowe drzewa wkopano przy alei prowadzącej do kolibkowskiego dworu i stajni od strony al. Zwycięstwa. W parku, w którym dawniej lubił odpoczywać król Jan III Sobieski oraz królowa Marysieńka, lipy rosły już od 1830 roku. W efekcie wycinki ich szpaler zachował się jednak tylko z jednej strony alei.

- Znaleźliśmy więc sponsora i postanowiliśmy zabytkową aleję rewaloryzować - mówi Maura Zaworska-Błaszkiewicz, ogrodnik miejski w Gdyni. - Dzięki nasadzeniu lip z tej strony alei, po której do niedawna ich brakowało, główny trakt dojazdowy do dworu, stajni i budynków folwarcznych ponownie uzyska taki wygląd, jaki zachował się na rycinach z 1885 r.


Nasadzenia lip to kolejny etap rewitalizacji pięknego parku, w którym zachował się między innymi ogród kwaterowy. Prace wykonywane są pod ścisłym nadzorem architekt Bogny Lipińskiej, która przygotowała cały projekt. Ogrodnik miejski Maura Zaworska-Błaszkiewicz obiecuje, że wkrótce nasadzenia będą kontynuowane.
Szlachetne drzewa wkopane zostały w ostatnich dniach nie tylko w Kolibkach, lecz także w gdyńskiej dzielnicy Dąbrowa. Stało się to za sprawą uczniów z Zespołu Szkół nr 14, którzy postanowili wziąć udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Katyń - ocalić od zapomnienia". W jej ramach w całym kraju, aż do 70-lecia zbrodni sowieckiej, czyli do przyszłego roku, posadzone zostaną 21 473 dęby. Każdy z nich symbolizuje jedną ze zidentyfikowanych ofiar, zamordowanych przez NKWD. Drzewa posadzone w Gdyni Dąbrowie poświęcono porucznikom Gustawowi Szpilewskiemu oraz Zdzisławowi Spanile. Pierwszy z nich poniósł śmierć w Katyniu, drugiego zastrzelono w Charkowie.


- Jesteśmy jedyną gdyńską szkołą, która wzięła udział w akcji "Katyń - ocalić od zapomnienia" - mówi Krzysztof Jankowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 14. - Dzieci, zanim przystąpiły do sadzenia dębów, uczestniczyły w mszy świętej w pobliskim kościele, a potem zagrały koncert. Było też zwiedzanie wystawy "Katyń - walka o prawdę". Same dęby wkopane zostały zaś w eksponowanym miejscu, tuż po lewej stronie wejścia do szkoły, tak aby były doskonale widoczne przez osoby, odwiedzające naszą placówkę.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto