Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa będzie odtwarzać przyrodę nad Wisłą

Teresa Grabowska
Władze miasta chcą odtworzyć nad Wisłą kolonie lęgowe rybitw
Władze miasta chcą odtworzyć nad Wisłą kolonie lęgowe rybitw Bruno Fidrych/POLSKA
Odtworzenie kolonii lęgowych rybitw to jeden z głównych celów projektu, którego realizację gwarantuje podpisana właśnie przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy, i Jana Rączkę, prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, umowa.

Projekt "Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków doliny środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej" jest nakierowany na wspieranie procesu wdrażania na poziomie lokalnym i regionalnym dwóch dyrektyw unijnych: ptasiej i siedliskowej, oraz dalszego rozwoju i wdrażania sieci Natura 2000.

- Od kilku lat zajmujemy się Wisłą, zarówno w zakresie infrastrukturalnym, czego przykładem jest na przykład Centrum Nauki "Kopernik" czy planowana przebudowa bulwarów, ale nie zapominamy o drugim brzegu Wisły, który pozostaje naturalny. Jesteśmy chyba jedyną stolicą, która posiada obszary przyrodnicze nad dziką rzeką na skalę europejską. Dzięki tym środkom będziemy realizować szereg działań zmierzających do ochrony warunków siedliskowych dla co najmniej stu gatunków ptaków - zaznaczyła Hanna Gronkiewicz-Waltz. - To dofinansowanie jest dla nas bardzo ważne, gdyż pozwoli nam zrealizować nadrzędny cel - przywrócić Wisłę warszawiakom. Umowa jest szczególna, ponieważ obejmuje rejon na styku wielkiej aglomeracji miejskiej oraz przebiegającego przez jej serce ważnego korytarza ekologicznego - obszaru Natura 2000 - doliny Wisły.

Realizacja przedsięwzięcia ma pomóc ułożyć wzajemne stosunki między dużym miastem a dziką rzeką. Celem projektu jest m.in. odtworzenie kolonii lęgowych ptaków i odtworzenie środowisk charakterystycznych dla roztokowego charakteru Wisły środkowej na odcinku warszawskim. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 14,6 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 7,17 mln zł.

Projekt aktywnej ochrony ptaków nad Wisłą jest przykładem harmonijnego łączenia celów ochrony przyrody, ochrony przeciwpowodziowej i rekreacji nad Wisłą. Wśród działań konkretnych na uwagę zasługuje odtwarzanie wysp piaszczystych dla ptaków szczególnie cennych: rybitw białoczelnej i rzecznej, zarówno w postaci stałej, jak i wysp pływających, które pozwolą chronić gniazda i pisklęta przed niszczącym działaniem wezbrań powodziowych.

Dzięki realizacji projektu zostaną odsłonięte piaszczyste brzegi rzeki, z których część będzie zarezerwowana dla ptaków, część będzie mogła być użytkowana jako plaże z odpowiednim wyposażeniem wypoczynkowym. Dzięki tym działaniom poprawią się też warunki do swobodnego spływu wód wezbraniowych.

Projekt stosować będzie innowacyjne techniki w zakresie energii odnawialnej - punkty obserwacji ptaków poprzez kamery cyfrowe, z których transmisja będzie powszechnie dostępna poprzez internet będą zasilane energią wiatru.

Warszawa wychodzi naprzeciw potrzebom ochrony przyrody i jest pierwszym miastem w Polsce, które podejmuje się realizacji projektu aktywnej ochrony siedlisk ptaków w obszarze Natura 2000 z instrumentu finansowego Life+.

Projekt obejmuje swoim zasięgiem 32-kilometrowy miejski odcinek Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły w granicach Warszawy, na terenie przynależącym do dziewięciu warszawskich dzielnic: Wilanowa, Wawra, Mokotowa, Śródmieścia, Pragi-Południe, Pragi-Północ, Żoliborza, Bielan i Białołęki.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto