Warszawa oddaje stare rosyjskie wagony metra na Ukrainę. Ruszyły w podróż... na ciężarówkach. Niezwykłe zdjęcia

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Pod koniec marca było huczne pożegnanie składu numer 07, a teraz nocą na ciężarówkach wysłużone rosyjskie składy warszawskiego metra wyruszają w podróż na Ukrainę. Wiele z nich przejechało około 2,5 miliona kilometrów. Teraz mają wspomóc Kijów. Ich transport wygląda imponująco - zobaczcie sami.

Metro Warszawskie z darem dla Kijowa

W środę wieczorem pociąg z serii 81 – oznaczony numerem 7 – wyruszył w podróż do Kijowa. Około godziny 4.30 dojechał do granicy z Ukrainą. Drogę do stolicy Ukrainy pokonuje na lawetach samochodowych. Łącznie Warszawa przekaże do Kijowa 60 wagonów dla tamtejszego metra - poinformowało Metro Warszawskie.

Warszawa oddaje stare rosyjskie wagony metra na Ukrainę. Rus...

Radzieckie, a później rosyjskie pociągi serii 81 były produkowane dla Warszawy od 1989 roku w zakładach w Sankt Petersburgu i Mytiszczi pod Moskwą. Służyły one pasażerom od otwarcia linii M1, czyli w 1995 roku, a nawet wcześniej, gdy organizowano dni otwarte z przewozami okolicznościowymi. Filmy dokumentujące takie przejazdy można do dziś znaleźć zresztą w serwisie YouTube.

Miliony na liczniku

Wszystkie z przygotowywanych do wysyłki do Kijowa wagonów posiadają aktualne świadectwa sprawności technicznej. Ostatnie naprawy tego typu wagonów odbywały się w latach 2017-2022. Poszczególne pociągi tej serii mają przejechane od ponad miliona do prawie 2,5 milionów km. Skład 07, który w ostatni kurs wyjechał 29 marca , złożony był z wagonów wyprodukowanych w 1994 i 1997 roku, pokonał aż 2,4 mln km.

Zamieszczono także film dokumentujący wyjazd ciężarówek z wagonami ze Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach. Mieszkańcy na grupach na Facebooku wrzucali swoje zdjęcia z przejazdu wagonów przez Ursynów. M.in. w stronę Południowej Obwodnicy Warszawy. Przed podróżą do Kijowa z wagonów zdemontowane zostały m.in.

  • urządzenia Systemu Ograniczenia Prędkości,
  • rejestratory zdarzeń,
  • aparatura do radiołączności,
  • inne mechanizmy, które nie są wykorzystywane w kijowskim metrze.

Na czas przejazdu zostaną zdjęte również lusterka i odbieraki prądu, aby nie uległy uszkodzeniu. Na Ukrainie dzięki składom z Warszawy metro zyska części zastępcze i nowe wagony. Trzeba będzie jednak dostosować rozstaw osi do innych torów w Kijowie.

Kontrowersje wokół decyzji miasta

Co ciekawe decyzja o przekazaniu wysłużonych wagonów do Kijowa mocno podzieliła mieszkańców stolicy. Pod informacjami na oficjalnych profilach miejskich, pod naszymi artykułami czy materiałami metra wiele osób cieszy się z decyzji o pomocy Ukrainie, ale i nie brakuje krytyki pod adresem Prezydenta Warszawy. Oskarżano nawet władze o niegospodarność. Warto jednak zauważyć, że cały czas do Warszawy trafiają nowe pociągi od Skody, które zastępują wagony produkcji rosyjskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie