Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa w rocznicę stanu wojennego

gonzo19
gonzo19
Diorama na Bemowie, inscenizacja walk z ZOMO i nagrania rozmów funkcjonariuszy SB – to część akcji, które odbędą się dzisiaj w Warszawie z okazji 28. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Jedną z najciekawszych wystaw z okazji 28. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przygotował Dom Spotkań z Historią przy ul. Karowej. Od godz. 11.00 do 17.00 będzie tam można oglądać specjalną instalację „Stan nasłuchu”.

Zaprezentowane zostaną niepublikowane wcześniej nagrania rozmów milicjantów i funkcjonariuszy SB z kilku pierwszych miesięcy po wprowadzeniu stanu wojennego.

Bemowo: stan wojenny na dioramie

Od godz. 10.00 przed wejściem do Urzędu Dzielnicy Bemowo przy ul. Powstańców Śląskich 70 można oglądać specjalną dioramę upamiętniająca rocznicę stanu wojennego. – Jest tam patrol milicyjny, wóz opancerzony i koksownik. Chcemy przypomnieć ludziom atmosferę tamtego roku – mówi Krzysztof Zygrzak, rzecznik Bemowa. Wystawa będzie czynna do godz. 17.00.

Milicja i ZOMO na ulicach

Przez całą niedzielę w ramach akcji „Młodzi pamiętają” po ulicach Warszawy będą chodzić wolontariusze przebrani w mundury Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej (ZOMO) i Ludowego Wojska Polskiego. Wolontariusze będą rozdawać ulotki o stanie wojennym oraz oporniki, jako symbol sprzeciwu wobec władz PRL.

O godz. 17.00 na placu Zamkowym odbędzie się inscenizacja starć opozycji z oddziałami ZOMO. Weźmie w niej udział około 100 osób. Będzie można zobaczyć oryginalne mundury z tamtego okresu, a także samochody wojskowe i milicyjne radiowozy.

Zdjęcia Chrisa Niedenthala w Fotoplastykonie

Od 13 do 24 grudnia w Fotoplastikonie Warszawskim otwarta będzie wystawa, na której zobaczymy 48 fotografii Chrisa Niedenthala z czasów stanu wojennego 1981-1983. Dzięki temu, że zdjęcia opracowano stereoskopowo, widz ma wrażenie trójwymiarowego efektu obrazu. Wystawa będzie czynna codziennie w godz. 10.00-18.00 (oprócz wtorków). Wstęp kosztuje 1 zł.

16 grudnia o godz. 17.00 w Fotoplastykonie Warszawskim odbędzie się spotkanie z Chrisem Niedenthalem.

Wystawa ,,Symbole złego czasu”

Z okazji 28. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Muzeum Komunizmu i Muzeum Niepodległości w Warszawie zapraszają na specjalną wystawę poświęconą wydarzeniom z tamtego okresu - ,,Symbole złego czasu”. Wystawę można oglądać od 11 grudnia w siedzibie Muzeum Niepodległości w Pałacu Radziwiłłów przy ul. Solidarności 62.

Kiermasz historyczny w Ośrodku Karta

W Ośrodku Karta przy ul. Narbutta 29 trwa przedświąteczny kiermasz historyczny. Ośrodek, który od 28 lat dokumentuje historię Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, prezentuje swoje wydawnictwa: książki, albumy i kwartalniki „Karta”. Dziś ostatni dzień kiermaszu.

Ochockie Spotkanie Historyczne

O godz. 17.00 w Centrum Artystycznym „Radomska 13” rozpoczną się XXXII Ochockie Spotkanie Historyczne. Temat: „Rozmowa kontrolowana - czyli ochockie wspomnienia ze stanu wojennego”. Będzie to specjalny wieczór wspomnień, który poprowadzi Jagna Kofta – socjolog, przewodniczka wycieczek po Warszawie, autorka warsztatów edukacyjnych o PRL w Domu Spotkań z Historią.


Zobacz również:
ZOMO znów na ulicach Warszawy
Maraton Pisania Listów - czy to działa?

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto