Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawscy taksówkarze chcą wyższych opłat za przejazdy. Niektóre stawki nie zmieniły się od 22 lat. "Egzystujemy na granicy opłacalności"

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
W środę 15 listopada o godzinie 12:30 w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie ul. Pankiewicza 4 rozpocznie się pierwsza rozprawa dotycząca regulacji stawki maksymalnej za przejazd taksówką na terenie stolicy
W środę 15 listopada o godzinie 12:30 w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie ul. Pankiewicza 4 rozpocznie się pierwsza rozprawa dotycząca regulacji stawki maksymalnej za przejazd taksówką na terenie stolicy Szymon Starnawski
W środę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym odbędzie się pierwsza rozprawa dotycząca regulacji stawki maksymalnej za przejazd taksówką w Warszawie. Taksówkarze przypominają, że opłaty za przejazd nie zmieniły się w stolicy od 22 lat. - Sytuacja na obecną chwilę jest tragiczna, w wyniku stale rosnącej inflacji, wzrostu kosztów utrzymania firmy i rodziny egzystujemy na granicy opłacalności - informuje na Facebooku NSZZ Solidarność Taksówkarzy.

W środę 15 listopada o godzinie 12:30 w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie ul. Pankiewicza 4 rozpocznie się pierwsza rozprawa dotycząca regulacji stawki maksymalnej za przejazd taksówką na terenie stolicy. NSZZ Solidarność Region Mazowsze Taksówkarzy Zawodowych M. St. Warszawa poinformował w mediach społecznościowych, że to dla stołecznych kierowców taksówek to "bardzo ważna data".

W ciągu ostatnich lat uprawnione organizacje zawodowe reprezentujące przedsiębiorców - warszawskich taksówkarzy wielokrotnie zwracały się do Urzędu Miasta St. Warszawy i Rady Miasta St. Warszawy o podjęcie stosownych działań zmierzających do podjęcia uchwały która ustali i urealni wysokość ceny urzędowej (maksymalnej) za przewozy taksówkami osobowymi na terenie m.st. Warszawy - czytamy we wpisie NSZZ Solidarność Region Mazowsze Taksówkarzy Zawodowych M. St. Warszawa na Facebooku.

Opłaty za przejazd niezmienne od 22 lat. "Sytuacja jest tragiczna"

Taksówkarze zauważają, że ostatnia regulacja ceny maksymalnej miała miejsce w 2011 roku i dotyczyła jedynie opłaty początkowej, a stawki za przejazd odpłatnego kilometra i opłata czasowa obowiązują od 22 lat.

Przejazd taksówką osobową wpisany jest w strefę miejskiego transportu publicznego, w podanym wyżej okresie ceny biletów za przejazd komunikacją miejską wzrosły kilkukrotnie - zaznacza NSZZ Solidarność Taksówkarzy.

Kierowcy stołecznych taksówek przypominają, że większość miast w całej Polsce podjęła stosowne uchwały, na mocy których ceny za przejazd ich pojazdami wrosły.

Sytuacja na obecną chwilę jest tragiczna, w wyniku stale rosnącej inflacji, wzrostu kosztów utrzymania firmy i rodziny egzystujemy na granicy opłacalności - mówią taksówkarze.

Skarga dotyczy uchwały Rady Miasta z grudnia 2011 roku w sprawie ustalenia cen urzędowych za przewozy taksówkami osobowymi na terenie stolicy. Została ona zaskarżona w całości.

Opłaty za przewóz taksówkami w Warszawie

W Warszawie obowiązują dwie strefy opłat za przewozy taksówkami, których granice oznaczone zostały znakami. Poniżej prezentujemy maksymalne taryfy opłat w stolicy:

  • 8,00 zł - opłata początkowa obejmująca zajęcie miejsca w taksówce i należność za pierwszy odcinek drogi
  • 3,00 zł - opłata za 1 km drogi na taryfie pierwszej (1) – obowiązuje w dni powszednie w godzinach 6:00-22:00
  • 4,50 zł - opłata za 1 km drogi na taryfie drugiej (2) – obowiązuje w dni powszednie w godzinach 22:00-6:00 oraz w niedziele i święta w ciągu całej doby
  • 6,00 zł - opłata za 1 km drogi na taryfie trzeciej (3) – obowiązuje przy wyjazdach poza granice I strefy opłat taryfowych bez wykorzystania jazdy w kierunku powrotnym, w dni powszednie w godzinach 6:00-22:00
  • 9,00 zł - opłata za 1 km drogi na taryfie czwartej (4) – obowiązuje przy wyjazdach poza granice I strefy opłat taryfowych, bez wykorzystania jazdy w kierunku powrotnym, w dni powszednie w godzinach 22:00-6:00 oraz w niedziele i święta w ciągu całej doby
  • 40,00 zł - opłata za 1 godzinę postoju (na wszystkich taryfach).

W kwestii wyjaśnienia - nie organizujemy żadnego protestu ani manifestacji, ale w dobrym guście jest, żeby osoby których temat dotyczy pokazały swoje zainteresowanie. Jeżeli będziecie w pobliżu przejedźcie ulicą Pankiewicza, zatrzymajcie się na moment - niech będzie nas widać. Jeżeli będzie wolne miejsce parkingowe, nie żałujcie tych kilku złotych i zaparkujcie swoją taksówkę - zachęca NSZZ Solidarność Region Mazowsze Taksówkarzy Zawodowych M. St. Warszawa.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto