Warszawskie Targi Książki. Wielkie święto literatury na Narodowym

Karolina Kowalska
Warszawskie Targi Książki. Wielkie święto literatury na Narodowym
Warszawskie Targi Książki. Wielkie święto literatury na Narodowym Polska Press
Szóste już Warszawskie Targi Książki rozpoczną się w czwartek i potrwają do niedzieli. Przez cztery dni na Stadionie Narodowym nowości i bestsellery prezentować będzie ponad 850 wystawców z Polski i z 28 krajów.

Swój dorobek przedstawi blisko 800 znakomitych autorów z kraju i zagranicy, odbywać się będą spotkania, dyskusje, debaty, wykłady i prezentacje. Nie zabraknie także atrakcji literacko-artystycznych.

Francuski motyw przewodni
Międzynarodowym elementem tegorocznej edycji WTK jest udział Francji w charakterze gościa honorowego. Do Warszawy przyjedzie Eric-Emmanuel Schmitt – jeden z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy i dramaturgów, laureat nagrody Grand Prix du Théâtre de l'Académie Française oraz Nagrody Goncourtów, w Polsce uhonorowany w ubiegłym roku przez Instytut Książki tytułem „Ambasadora Czytelnictwa”.

Swoją obecnością zaszczycą nas również inni laureaci Nagrody Goncourtów: Jérôme Ferrari – autor docenionych we Francji powieści, nauczyciel filozofii w Algierii, na Korsyce i w Abu Dabi, czy Pierre Lemaitre – mistrz kryminału, autor książek, o których sfilmowanie mógłby pokusić się sam Alfred Hitchcock. Na Targach powitamy także Bernarda Werbera, którego książki łączą elementy duchowości, science-fiction, biologii i futurologii, przetłumaczone zostały na 35 języków. Świeżego powiewu w literaturze będzie można doświadczyć poprzez prezentację twórczości Frédérica Pajaka, wynalazcy oryginalnej konwencji łączącej rysunek i narrację. Nowatorską historię cywilizacji, opisaną z perspektywy naszych „braci mniejszych” w książce "Zwierzęcy punkt widzenia", nakreśli Eric Baratay. Swoją niezwykłą wersję biografii malarza Gustava Couberta przedstawi David Bosc. Refleksjami na temat kondycji literatury i kultury w obliczu przemian społecznych podzieli się z czytelnikami Pierre Assouline, krytyk literacki, członek Akademii Goncourtów, dziennikarz i pisarz. Wśród autorów, których książki wciąż czekają na tłumaczenie, będą m.in.: laureatka francuskich i angielskich nagród literackich Sylvie Germain oraz Bernard Friot.

Miłośnicy komiksu będą mieli wyjątkową okazję spotkania z pionierem blogosfery poświęconej francuskim komiksom – Bouletem, czy też Lewisem Trondheimem – autorem „pierwszego pozaziemskiego komiksu wydanego na planecie Ziemia”, zatytułowanego "Alieen". Jean-Pierre Filiu podejmie bardziej przyziemne wyzwanie przedstawienia relacji pomiędzy Bliskim Wschodem a Stanami Zjednoczonymi. Pojawią się również Anne-Claire, Jérôme i Olivier Jouvray – twórcy kontrowersyjnej, komiksowej postaci Lincolna, młodego buntownika, „prześladowanego” przez Boga i Diabła, którzy próbują sprowadzić go na dobrą albo złą drogę.

Natomiast dzieci spotkają się ze znanym już w Polsce twórcą filozoficznych bajek Michelem Piquemalem. Listę francuskich autorów-filozofów na Targach zamyka Patrick Deville, podróżnik-kosmopolita, który w latach 80. mieszkał na Bliskim Wschodzie, w Nigerii i Algierii, a w 90. odwiedził Kubę, Urugwaj i Amerykę Środkową.

Odwiedzając Targi, nie sposób będzie przeoczyć stoiska Francji – zaprojektowanego przez pracownię znanego, polsko-francuskiego architekta Stanisława Fiszera, na kształt symbolicznego ogrodu kwitnącego tysiącem tytułów. Tu moc atrakcji będzie czekać nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Gospodarzami stoiska o powierzchni 300 m² w wyeksponowanej części Promenady Stadionu Narodowego (sektor D 11) będą Ambasada Francji i Instytut Francuski w Warszawie.

Targi skupią się nie tylko na książkach. – Wśród wydarzeń towarzyszących targom szczególnie polecamy oparty na adaptacjach literackich Przegląd Nowego Kina Francuskiego przygotowany przez Instytut Francuski we współpracy z Gutek Film – mówi Dorota Sa­do­wińska-Rzepka, koordynator Targów Książki. Filmy będzie można zobaczyć od 13 do 19 maja w kinie Muranów.

Uczestnicy Targów
- Tydzień przed rozpoczęciem Targów zarejestrowaliśmy ponad 850 wystawców, w tym około 600 polskich oraz około 250 zagranicznych z 29 krajów i obszarów kulturowych. W porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy to gościliśmy 120 międzynarodowych wystawców, zanotowaliśmy stuprocentowy wzrost - zaznacza Sa­do­wińska-Rzepka.

Obok Francji zawitają u nas m.in. goście z: Armenii, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chin (Tajwanu), Czech, Grecji, Hiszpanii, Indii, Iraku (Kurdystanu), Kanady, Litwy, Niemiec, Rosji, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch, czy też przedstawicielstwa Walonii-Brukseli.

Wraz z nowymi gośćmi na Targach przybywa powierzchni. Zwiększyła się z 15 do 20 tysięcy m². Do dyspozycji odwiedzających oddajemy nową przestrzeń o podwyższonym standardzie, tzw. Biznes Klub. Tu znajdą swoje miejsce Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA, wydawnictwa ogólnotematyczne, wystawy, a także czytelnia i dwie nowe sceny A i B, gdzie zwiedzający będą mogli znaleźć trochę wytchnienia od kiermaszowego zgiełku - wyjaśnia Dorota Sa­do­wińska-Rzepka. - Dzięki udostępnieniu tej powierzchni będziemy mogli też zorganizować dodatkowe punkty gastronomiczne oraz wygodne, drugie wejście na teren Targów od strony Wisły. Z pewnością zwiększy to komfort wystawców, jak i zwiedzających - dodaje.

Warto przyjść po autograf – blisko 800 autorów na Targach
Obok francuskich gwiazd, jak Eric Emanuel Schmitt, Jérôme Ferrari, Bernard Werber i Pierre Lemaitre, Warszawa gościć będzie autorów światowej sławy reprezentujących różne gatunki i formy literatury. Tajemnice swoich eksperymentów zdradzi publiczności amerykański psycholog Philip Georg Zimbardo. Cenny głos do aktualnej dyskusji społecznej o sytuacji na Wschodzie włączy Edward Lucas, redaktor brytyjskiego tygodnika "The Economist", współpracujący z „Magazynem Świątecznym Gazety Wyborczej” i znany w Polsce dzięki książce diagnozującej kondycję Rosji pt. "Podstęp". Ze swoimi młodymi fanami spotka się John Flanagan, australijski autor "Zwiadowców", znanej serii osadzonej w fantastycznym świecie powieści dla młodzieży. Pojawi się tu też Irene Cao, przedstawicielka lżejszej literatury włoskiej, której to książki plasują się na szczytach międzynarodowych list bestsellerów. Targi odwiedzi też włoski eseista i publicysta Roberto Salvadori. Rosyjską literaturę reprezentować będą m.in.: Maja Kuczerska, Nina Litwiniec, Dmitrij Bak, Eduard Koczergin, Jewgienij Wodołazkin, Siergiej Czuprynin i Dmitrij Pietrow. Hiszpańskojęzyczna poezja współczesna reprezentowana będzie przez gości z Meksyku i Chile, takich jak: Luis Vicente de Aguinaga, Rocío Cerón, Cristián Gómez Olivares i Vicente Luis Mora.

Ponadto publiczność Targów zetknie się z niezwykle barwnym światem komiksów i ich autorów, którzy tworzą w różnych językach i kulturach: od polskiej, francuskiej, hiszpańskiej i flamandzkiej, przez amerykańską i meksykańską, po fińską czy nowozelandzką.

Nie zabraknie, rzecz jasna, najpopularniejszych autorów z Polski, takich jak: Bohdan Butenko, Jerzy Bralczyk, Iwona Chmielewska, Sylwia Chutnik, Anna Czerwińska-Rydel, Dorota Gellner, Katarzyna Grochola, Julia Hartwig, Józef Hen, Michał Jagiełło, Wojciech Karpiński, Grzegorz Kasdepke, Marek Krajewski, Dorota Masłowska, Małgorzata Piekarska, Mariola Pryzwan, Andrzej Stasiuk, Małgorzata Strzałkowska, Marcin Szczygielski, Małgorzata Szejnert, Olga Tokarczuk, Agata Tuszyńska, Agnieszka Tyszka, Vincent V. Severski, Józef Wilkoń, Małgorzata Warda i wielu innych.

Teatralne święto na Targach
Z okazji 250. rocznicy ustanowienia w Polsce instytucji teatru publicznego i trwających w całym kraju obchodów tego jubileuszu patronem 6. Warszawskich Targów Książki został Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dzięki temu po raz pierwszy w historii tego wydarzenia teatr, który jest nierozłącznie związany z życiem społecznym i literaturą, będzie tak widocznym tematem. Instytut Teatralny zaprosi na spotkania z wybitnymi ludźmi teatru – praktykami oraz teoretykami – których publikacje są dowodem bogactwa narracji na temat polskiego teatru.

Ponadto organizatorzy będą zachęcać publiczność do aktywnego świętowania. W przestrzeni Targów będzie można wziąć udział w warsztatach scenograficznych dla młodzieży czy warsztatach kulinarno-teatralnych dla dzieci. Warte zobaczenia będą też performatywne pokazy, specjalne projekcje oraz wirtualna wystawa „Części wspólne”, która udowodni, że główne tematy i problemy teatru sprzed 250 lat oraz teatru dzisiejszego nie leżą tak daleko od siebie, jak mogłoby się wydawać.

Piątek Dniem Książki Akademickiej i Naukowej
Piątek tradycyjnie już będzie poświęcony książce akademickiej i naukowej. Tego dnia planowany jest, pod patronatem Polskiej Akademii Nauk, cykl wykładów z udziałem autorytetów PAN – cenionych popularyzatorów nauki. Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA oraz związany z nimi konkurs dla wydawców już od trzech lat stanowią widoczną i ważną część WTK. Na uczestników tegorocznej edycji konkursu ACADEMIA obok Nagrody Głównej czekają także prestiżowe wyróżnienia rektorskie: Nagroda Rektora Politechniki Warszawskiej za najlepszą książkę techniczną o charakterze dydaktycznym oraz Nagroda Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. Przez wszystkie dni Targów w ramach Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA, w Biznes Klubie zapoznać się będzie z nowościami z tego sektora ryku książki.

Czytaj też: Warszawskie Targi Książki. Wielkie święto literatury na Narodowym

Sobota Dniem Reportażu na WTK
Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Nagrodzie towarzyszy akcja edukacyjna, propagująca twórczość Ryszarda Kapuścińskiego wśród uczniów warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, której finał odbędzie się właśnie na Targach.

Zobacz też: Sztuka współczesna w stołecznych szkołach

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki jest rówieśniczką Warszawskich Targów Książki. Oba wydarzenia są ze sobą związane od początku. Tradycyjnie już sobota na Warszawskich Targach Książki jest Dniem Reportażu. Przez cały dzień odbywać się będą spotkania z autorami i tłumaczami – finalistami szóstej edycji Nagrody: Svietłaną Aleksijewicz, Izą Michalewicz, Göranem Rosenbergiem, Drauzio Varellą, Michałem Olszewskim, ale także Martinem Pollackiem, uhonorowanym Piórem Wolności z okazji 35-lecia Polskiego Sierpnia.

Atrakcje dla dzieci i młodzieży
W czwartek i piątek moc atrakcji czeka na zorganizowane grupy dzieci i młodzieży. Wydarzenia dla młodszych dzieci odbywać się będą przez wszystkie dni głównie w Galerii Stadionu Narodowego oraz na dwóch nowych scenach w Biznes Klubie. Natomiast czwartkowe i piątkowe wydarzenia dla gimnazjalistów i licealistów, w tym lekcje literatury, historii oraz wiedzy o teatrze będą miały miejsce w Centrum Konferencyjnym. W sobotę i niedzielę zapraszamy dzieci z rodzicami i opiekunami. Będzie tu można wziąć udział w wielu animacjach literackich, warsztatach i przedstawieniach, posłuchać głośnego czytania czy spotkać się z ulubionymi autorami i ilustratorami oraz zapoznać się z nowościami wydawniczymi. Obok znakomitych, polskich autorów i ilustratorów pojawią się też goście z zagranicy: Rotraut Susanne Berner, Michel Piquemal czy Ulf Stark. Targi we współpracy z Festiwalem Literatury Dziecięcej i innymi animatorami kultury oferują dzieciom i młodzieży bogaty program zajęć pobudzających zainteresowanie czytaniem i kulturą.

Festiwal Komiksowa Warszawa
Festiwal Komiksowa Warszawa na Targach to coraz bardziej widoczny sektor wystawienniczy, zlokalizowana nieopodal strefa autografów, a także trzy dni spotkań, prezentacji i warsztatów dla wielbicieli gatunku. Także i w tym roku, w ramach Festiwalu swój dorobek prezentować będzie kilkudziesięciu twórców komiksów z kraju i zagranicy, a w strefie autografów można będzie otrzymać graficzny upominek od autorów najbardziej poszukiwanych komiksów dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Wśród gości pojawią się takie gwiazdy, jak: Lewis Trondheim, któremu przypisuje się przemianę i rozwój rynku francuskiego w ostatnich 20 latach, czy John Lyman – niezwykle płodny amerykański scenarzysta.

Konkursy, nagrody, wyróżnienia
Na „konkursową” część programu WTK i ACADEMII składa się ponad dwadzieścia wydarzeń, a wśród nich nominacje do: Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody Literackiej GRYFIA, Honorowa Nagroda Warszawskich Targów Książki IKAR, Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagroda Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki w świecie, Nagrody
w Konkursie za najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Nagroda Dziennika Gazety Prawnej Economicus, Nagroda im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów, Nagroda Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz promocji czytelnictwa”, Nagroda Magellana za najlepszą książkę turystyczną i Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Ponadto odbędą się rozstrzygnięcia 55. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych „Wydawcy wybierają Drukarnie”, Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i kropka” czy Konkursu Plastycznego dla dzieci „Bazgroł”.

etargi-ksiazki.waw.pl
Dopełnieniem Warszawskich Targów Książki są Wirtualne Targi Książki, zaplanowane w dniach 11-24 maja pod adresem etargi-ksiazki.waw.pl. Ich zaletą jest dłuższy czas trwania i większa dostępność – każdy internauta może je odwiedzić w dowolnym momencie, bez ograniczeń i konieczności wychodzenia z domu.

Bilety na targi można kupić na stronie biletynatargi.pl. Pięć złotych zapłacimy za bilet ulgowy, 10zł za normalny, a 18 zł za rodzinny. Karnet na wszystkie dni kosztuje 28 zł.


Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie