Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawskie uczelnie uruchamiają nowe kierunki

Krystyna Górska
Bartłomiej Ryży/Polskapresse
Studia, które jeszcze kilka lat temu dawały gwarancję zatrudnienia, teraz mogą okazać się niewypałem. Dlatego uczelnie, reagując na zmieniającą się sytuację na rynku pracy, oferują nowe kierunki. Można prognozować, jacy specjaliści nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy.

Nowe zawody
Przyszłościowym kierunkiem jest z pewnością biotechnologia. Pojawiają się możliwości jej zastosowania w medycynie, rolnictwie, ochronie środowiska i wielu innych dziedzinach życia. Studia obejmują wszechstronną edukację w zakresie matematyki, fizyki, chemii i zdobycie gruntownej wiedzy biologicznej. Absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, w laboratoriach biologicznych, medycznych, biochemicznych, związanych z ochroną środowiska oraz laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych.

Czytaj także: Uniwersytet Warszawski spadł w QS World University Rankings

Kolejnym zawodem przyszłości jest broker praw własności intelektualnej. Specjaliści w tej dziedzinie będą się zajmowali problemami związanymi z prawami autorskimi do treści cyfrowych. Profesjonalista pełniłby też funkcję pośrednika między badaczem - autorem wynalazku - a przedsiębiorcą - inwestorem.
Ciągle przydatni będą budowniczowie. Ten zawód daje duże możliwości zatrudnienia, a co więcej, gwarantuje - jak podkreślają eksperci - uzyskiwanie wysokich zarobków.

Atrakcyjna jest chemia, także dla wszystkich zainteresowanych studiami interdyscyplinarnymi na styku z fizyką i biologią. Zdobycie zawodu chemika daje możliwość znalezienia dobrej pracy, np. jako analityk w laboratorium chemicznym, jako zarządzający procesami chemicznymi w zakładzie przemysłowym lub przedstawiciel handlowy firmy oferującej produkty chemiczne.

Będzie praca
Wciąż utrzymuje się duże zapotrzebowanie na specjalistów IT. Jak zapowiada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ciągu najbliższych 15 lat informatycy będą najbardziej poszukiwaną grupą wśród zawodów technicznych. Specjaliści z obszaru IT poszukiwani są do pracy np. w branży telekomunikacyjnej i internetowej. Na zatrudnienie będą mieć szanse zarówno serwisanci, jak administratorzy sieci i menedżerowie IT. W nadchodzących latach będzie rosło zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą odpowiadać za radzenie sobie z problemami zdrowotnymi związanymi ze starzeniem się społeczeństw. Popyt na usługi medyczne, zabiegi rehabilitacyjne i pomoc psychologiczną będzie rósł.

Bardzo przyszłościowa jest energetyka. Polska do 2020 r. musi podnieść udział energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych do 15 proc. Aby osiągnąć ten cel, przynajmniej część pieniędzy przyznanych przez UE trzeba będzie przeznaczyć na stworzenie miejsc pracy dla osób, które będą pracować nad reformą sektora energetycznego. Wyłania się także konieczność budowy elektrowni biogazowych i rozbudowy energetyki wiatrowej, a do tego będą potrzebni specjaliści.
Zawsze był i będzie popyt na tłumaczy. Komisja Europejska w październiku ub.r. zaapelowała m.in. do polskich uczelni o zwiększenie oferty wysokiej jakości studiów dla osób, które chciałyby zostać tłumaczami. Sektor usług językowych UE ma się zwiększać o 10 proc. rocznie przez kilka kolejnych lat.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 16 lat
Wideo

Szutroza - Szlakiem Wielkopolskich Łowisk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto