Zobacz wideo z otwarcia Parku Fontann
Tańczące w rytm muzyki strumienie wody oraz ekran powstały z mgły rozproszonej nad wodą, na którym zobaczymy projekty filmowe i laserowe. Czy najnowocześniejszy w Polsce zespół fontann przyciągnie na Podzamcze rzesze turystów? I czy spodoba się samym warszawiakom?
Otwarcie długo wyczekiwanej atrakcji zaplanowano na sobotę, 7 maja. O godz. 21.00 światło, dźwięk, woda, ogień, taniec i słowo splotą się w spektakularnym plenerowym widowisku "Magia żywiołów". Wstęp wolny.
Otwarcie Parku Fontann on-line
Dla tych, którzy nie będą mogli przyjść osobiście na Podzamcze mamy dobrą wiadomość. W sobotę o 21.00 przekaz na żywo będzie dostępny na stronie Urzędu Miasta oraz Stołecznej Estrady.
Park Fontann i klasycy literatury
O czym będzie spektakl opowiedziany tańcem wody i ludzi? Plenerowe widowisko pokaże, jak z pierwotnego chaosu powstaje świat pełen piękna i harmonii. Cztery żywioły – ogień, woda, powietrze i ziemia – oraz ich armie złożone z tancerzy i akrobatów zawalczą o władzę.
Fontanny poruszać się będą w rytm specjalnie dobranej muzyki. Towarzyszyć im będą efektowne akrobacje na ziemi i w powietrzu, pokazy świetlne i pirotechniczne. Przez jasność, mrok i feerię barw toczącej się bitwy żywiołów prowadzić nas będzie narrator (Olgierd Łukaszewicz), którego teksty oparte zostały na klasycznych fragmentach z literatury, m.in. "Przemianach" Owidiusza, "Narodzinach Bogów" Hezjoda, "Raju Utraconym" Miltona czy "Księdze Urizena" Blake’a.
Spektakl żywiołów co sobotę do września
W sezonie koncerty fontann planowane są jako 30-minutowe pokazy sobotnie po zmierzchu. Będzie można je oglądać przez całe lato od maja do września. W okresie czerwiec - sierpień będą się rozpoczynać o godz. 21.30, zaś w maju i we wrześniu o godzinie 21.00. Do koncertów wykorzystana zostanie głównie muzyka klasyczna, często w nowej, współczesnej aranżacji.
Najnowocześniejszy Park Fontann
Nowa atrakcja powstała na skwerze im. I Dywizji Pancernej u zbiegu ulic Boleść i Sanguszki. Głównym punktem parku jest ogromna, supernowoczesna fontanna multimedialna, która powstała w miejscu zapuszczonego stawu i nawiązuje do niego kształtem. Będzie składać się z 367 dysz wyrzucających wodę na wysokość nawet 25 metrów. W ciągu minuty przez dysze przepłynie 30 milionów litrów wody, oczywiście w obiegu zamkniętym.
Oprócz tego fontanna zostanie wyposażona w urządzenie do wytwarzania mgiełki, która posłuży jako wspomniany ekran. Na "wodnym ekranie" pokazywane będą filmy z projektora wyświetlającego ponad 16 milionów kolorów. Pierwszy pomysł na wykorzystanie tych urządzeń to filmy będące wirtualną wycieczką po Warszawie. Wzdłuż fontanny wić się będzie ponad siedemdziesięciometrowa ławka, prawdopodobnie najdłuższa w Polsce.
Dodatkowym elementem jest fontanna dla dzieci – sucha. Jest ona oddalona od fontann prezentacyjnych, zlokalizowana w strefie zadrzewionej.
Park był budowany "z przygodami". Najpierw prace zostały wstrzymane po odkryciu piwnic, które musiał zinwentaryzować archeolog. Później, budowę hamowała powódź, podczas której poziom wód gruntowych podniósł się o 1,5 metra. Przeszkody udało się jednak pokonać i park fontann otwarty zostanie zgodnie z planem.
Koszt wykonania parku fontann wyniósł 11 461 442 zł, z czego Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pokryło wartość robót, czyli 4 500 000 zł jako sponsor generalny inwestycji.
Zobacz również:
Multimedialny Park Fontann nabiera kształtów
Rozpoczyna się budowa parku fontann na Podzamczu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Samsung UE50BU8002
Gwarancja: 24 miesiąceZałączone wyposażenie: Instr…
Muzotok - Marek Kościkiewicz - zajawka