Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża Piastowska powoli odsłania tajemnice

Teraz Opole
Teraz Opole
fot. Sławomir Mielnik
fot. Sławomir Mielnik redakcja
Naukowcy odkopali fundamenty wieży Piastowskiej. Okazuje się, że jeszcze przed II wojną były specjalnie wzmacniane, o czym nikt nie wiedział. Podobnie jak o tym, że zabytek jest nieco młodszy.

Solidny betonowy gorset pokazał się w największym wykopie, który powstał obok średniowiecznej wieży. To ważne odkrycie, bo jednym z celów badań jest ocena fundamentów zabytku, gdyż w przyszłym roku ma być on wyremontowany i podwyższony.
- Jesteśmy pod wrażeniem jakości i skali wzmocnień fundamentów, jakich dokonały władze miasta w latach 30. XX wieku - przyznaje dr Aleksander Limisiewicz, prezes firmy AKME, prowadzącej badania. - Spodziewaliśmy się wzmocnienia fundamentów, ale nie aż takich. Żeby poznać je w całości, musimy ściągnąć ciężki sprzęt. Być może trzeba będzie sięgać nawet 6 metrów w głąb ziemi.
Na razie jednak naukowcy nie chcą deklarować, czy gorset będzie przemawiać na korzyść pomysłu podwyższenia wieży, który nie bardzo podoba się wielu opolanom.
- Chcemy, aby fundamenty oraz przypory podpierające wieżę obejrzał specjalista od konstrukcji budowlanych, to jego ocena będzie decydująca - zastrzega prezes.
Dr Limisiewicz przyznaje, że choć badania trwają dopiero od początku sierpnia, to już wiadomo, że szansa na znalezienie pozostałości piwnic zamkowych jest bardzo mała.
- Po pierwszych odkrywkach okazało się, że ziemia wokół wieży jest pełna gruzu i była wielokrotnie poruszana - opowiada naukowiec.
- Z jednej strony wiedzieliśmy, że obok wieży, po zburzeniu Zamku Piastowskiego, prowadzono wiele inwestycji, a teren przekopywano, z drugiej strony zawsze człowiek ma nadzieję, że ziemia jeszcze coś akurat dla niego kryje - mówi dr Limisiewicz.
- Czuję pewien zawód, ale badania trwają, a przed nami wciąż wiele pytań bez odpowiedzi - dodaje naukowiec.
Eksperci będą m.in. badać loch głodowy w wieży, chcą też określić, gdzie dawniej mieściło się wejście do budowli. Spróbują również ustalić, gdzie dokładnie znajdowała się część mieszkalna.Już pojawiła się ciekawa hipoteza, że wieża wcale nie powstała w XIII wieku, ale w XIV.
- Wskazują na to pierwsze odkrywki i oględziny - zdradza dr Maciej Małachowicz, architekt z Politechniki Wrocławskiej i ekspert w dziedzinie fortyfikacji.
Badania wieży Piastowskiej potrwają do końca roku. Kosztują nieco ponad 129 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zejście na plażę przy hotelu Neptun w Łebie gotowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto