Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilanów Park. Pierwszy park w Miasteczku Wilanów zbuduje prywatny inwestor. Obok biura, sklepy i restauracje

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Wilanów Park będzie złożony z dwóch części. Sklepów, biur i restauracji - te powstają w drugiej kolejności - oraz pierwszego w Warszawie parku zbudowanego przez prywatnego inwestora. Jego budowa ruszy za kilka miesięcy. Mieszkańcy z oazy zieleni skorzystają w 2024 roku.

Pierwszy większy park w Miasteczku Wilanów zbuduje prywatny deweloper. „Wilanów Park” będzie nazwą nie tylko zielonych terenów – zajmą ok. 2 hektarów – ale także kompleksu biurowo-handlowego oraz restauracji planowanych w oranżerii. Tym samym znane jest już przeznaczenie ogromnej działki (w sumie aż 7 hektarów) na skraju Miasteczka, między ulicami: Przyczółkową, Uprawną, Al. Rzeczypospolitej i Karuzela.

Deweloper Ceetrus Polska (właściciel centrów handlowych Auchan Polska) rozpoczął przygotowania do inwestycji w zeszłym roku, tuż po uchwaleniu planu zagospodarowania okolicy. Zgodnie z tym dokumentem sporą część działki musi zajmować zieleń, która pojawi się nawet na dachach handlowej części kompleksu. Ten powstaje jednak w drugiej kolejności.

Tak będzie wglądał pierwszy park w Miasteczku Wilanów

Wilanów Park. Pierwszy park w Miasteczku Wilanów zbuduje pry...

Park w Wilanowie. Zbuduje go deweloper

W Warszawie nie było do tej pory przypadku, by park od podstaw budował prywatny inwestor. Zdarzało się (np. Park Ósmy), że deweloper odtworzył zapuszczony park czy dołożył się do współtworzenia nowego (np. przekazanie ziemi pod Park Żerańskim za symboliczną kwotę). W tym przypadku zielony teren będzie powstawał od zera. Zgodnie z tym co zawarto w planie.

Ceetrus przed rozpoczęciem projektowania zwołał konsultacje społeczne. Teraz poznaliśmy projekt parku, który przygotowała RS Architektura Krajobrazu. Ta sama, która była odpowiedzialna np. za rewitalizację bulwarów wiślanych. Pracownię wybrało jury konkursu do którego deweloper zaprosił SARP.

- Zaprezentowana przez nas koncepcja jest odpowiedzią na aktualne, niezwykle istotne wyzwania klimatyczne i przyrodnicze. Chcieliśmy, aby nasz projekt stał się wzorcowym przykładem idei zrównoważonego rozwoju w zagospodarowywaniu komercyjnych przestrzeni publicznych, gdzie wysoka wartość lokalnego ekosystemu zostanie przywrócona i wypełniona oczekiwanymi przez mieszkańców funkcjami, a pozornie przeciwstawne dążenia będą się wzajemnie uzupełniały i wzbogacały – mówią autorzy projektu Dorota Rudawa oraz Patryk Zaręba z pracowni RS Architektura Krajobrazu.

Budowa parku rozpocznie się najprawdopodobniej w tym roku i zakończy w 2024. W tym samym czasie budowane mają być obiekty biurowe, handlowe, a także restauracje w oranżerii. Przedstawiciele Wilanów Park tłumaczą, że nie będzie to galeria-moloch, a inwestycja typu mixed-use, czyli miks handlu, rozrywki i gastronomii. Sklepy mają zająć mniej niż połowę centrum handlowego Wilanów Park, czyli maksymalnie około 30 tys. mkw. (tyle założono w planie zagospodarowania). Na resztę złożą się m. in. restauracje, których większość znajdzie się w estetycznej oranżerii czynnej przez cały rok. Na razie trwają jednak rozmowy między inwestorem i urzędnikami dotyczące tej części inwestycji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto