Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wisła pomoże warszawskiej i mazowieckiej gospodarce dzięki unijnej dotacji

Grzegorz Sachmata
Eksperci podkreślają wielki potencjał Wisły - turystyczny, transportowy, ale także energetyczny
Eksperci podkreślają wielki potencjał Wisły - turystyczny, transportowy, ale także energetyczny Fot. archiwum
Urzędnicy chcą wykorzystać gospodarczy, transportowy i energetyczny potencjał Wisły dzięki pieniądzom z UE.

Odpowiednie wykorzystanie tych możliwości to szansa na rozwój regionu, znaczne obniżenie kosztów transportu i zwiększenie pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Pomogą w tym środki unijne pozyskane przez samorząd województwa mazowieckiego.

Czytaj także: Prawie 4,3 mln zł środków unijnych na pogłębienie Wisły

- Podejmując temat żeglugi śródlądowej, nie tworzymy nowej idei, ale wracamy do dobrych rozwiązań stosowanych w przeszłości. Rewitalizacja drogi wodnej po naszej największej rzece Wiśle stwarza możliwość rozwiązania wielu ważnych problemów, m.in. energetycznych, środowiskowych czy transportowych. Transport drogą wodną jest o wiele tańszy niż drogą lądową. Dodatkowo rozwój żeglugi śródlądowej daje impuls do rozwoju przemysłu stoczniowego, rozwoju portów śródlądowych itp. Wisłę i jej zasoby wodne możemy wykorzystać także do wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Do regulacji w tym zakresie obliguje nas Unia Europejska - podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. I dodaje: - Zależy nam, aby w strategii rozwoju województwa mazowieckiego, nad której aktualizacją właśnie pracujemy, wykorzystanie potencjału gospodarczego Wisły było ważnym elementem. Dziś musimy się skoncentrować na opracowaniu projektów w tym zakresie, a to pozwoli nam już niebawem ubiegać się o środki unijne na ten cel.

Mazowsze wraz z województwami pomorskim i kujawsko-pomorskim nawiązały współpracę, której celem jest wykorzystanie możliwości Dolnej Wisły, przebiegającej przez teren tych trzech województw. 5 marca w Toruniu został podpisany list intencyjny w tej sprawie. Zakłada on m.in. rewitalizację Międzynarodowej Drogi Wodnej E40 oraz ubieganie się o środki unijne na ten cel.

Droga wodna E40 łączy Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym. Prowadzi z Gdańska przez Toruń do Warszawy, a następnie Narwią i Bugiem do Brześcia, gdzie łączy się z drogą wodną prowadzącą do Dniepru.

Samorządowi Mazowsza już teraz udało się pozyskać 1,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na rozwój gospodarki wodnej i transportu śródlądowego.

Zobacz też: Remont elewacji Zamku Królewskiego. Zobacz zdjęcia

Kolejnym ważnym wyzwaniem jest wykorzystanie potencjału hydroenergetycznego Wisły. Przemawiają za tym m.in. stale rosnące koszty produkcji i zapotrzebowanie na energię, a także wytyczne Unii Europejskiej co do wykorzystania odnawialnych źródeł energii od 2015 r. Dolna Wisła posiada potencjał energetyczny stanowiący 30 proc. całego potencjału hydroenergetycznego Polski.

Obecnie wykorzystywane jest jedynie 12 proc. krajowego potencjału. Szacuje się, że możliwości całej kaskady Dolnej Wisły to ok. 3000-4000 GWh.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto