Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Woda leje się przez ściany

redakcja
redakcja
Zamierzenia spółdzielni na bieżący rok przedstawił mieszkańcom wiceprezes Marek Zborowski.
Zamierzenia spółdzielni na bieżący rok przedstawił mieszkańcom wiceprezes Marek Zborowski. redakcja
Mieszkańcy osiedla Ogrody, nie przebierając w słowach, domagają się od spółdzielni remontów swoich bloków.

- Woda leje nam się po ścianach, tak się nie da mieszkać. To slums!- krzyczała na zebraniu jedna z mieszkanek bloku Ogrody 19. Zwróciła tym samym uwagę na stan techniczny ponad 30- letnich budynków na tym osiedlu.Blok nr 19, chociaż czteropiętrowy, jest jednym z większych budynków na osiedlu Ogrody. Ma aż 10 klatek i ponad 100 mieszkań. Ich lokatorzy publicznie skarżą się, że z roku na rok stan techniczny jest coraz gorszy.
KRZYKI NA ZEBRANIUDo wymiany zdań z zarządem Spółdzielni Mieszkaniowej „Hutnik" doszło na zebraniu rady osiedla. Mieszkańcy nie kryli wzburzenia.- Nasz blok to zwykły slums. Woda leci ze ścian, grzyb rośnie z dnia na dzień. Cieknie z dachu i przez okna- krzyczała jedna z mieszkanek.- Tak nie da się mieszkać. Nie zalegam z czynszem ani złotówki, a jak poszłam do spółdzielni, wysłali do mnie dwóch panów, którzy stwierdzili, że to przez plastikowe okna.Po gorzkich słowach, jakie padły pod adresem pracowników spółdzielni i ich stosunku do mieszkańców, zareagował prezes SM „Hutnik" Andrzej Zieliński. Stwierdził, że do niego nigdy lokatorka nie trafiła, a sprawa postawy pracowników zostanie wyjaśniona.
WINNE WADY KONSTRUKCYJNETo, że blok jest w złym stanie technicznym, przyznał wiceprezes spółdzielni Marek Zborowski. Jego zdaniem największe problemy ujawniły się w ubiegłym roku, po ulewnych deszczach na przełomie sierpnia i września.- Deszcz padający bardzo intensywnie od strony północnej, uwypuklił wady konstrukcyjne wielu budynków, nieszczelności na połączeniach płyt- mówi Marek Zborowski.- Wiemy o tym, mieliśmy dużo zgłoszeń o przesiąkaniu ścian, dlatego na ten rok cała północna ściana tego bloku została przeznaczona do docieplenia. Wykonamy tam też remont dachu.Na remont drugiej ściany- południowej- mieszkańcy będą musieli poczekać. Chociaż ich zdaniem spółdzielnia nie powinna wykonywać remontów pojedynczych ścian, a całych bloków.- Budynki na tym osiedlu są mniej więcej w tym samym wieku i każdy wymaga remontu- mówi Marek Zborowski.- Tak jak inne spółdzielnie, gospodarujemy funduszem remontowym i staramy się podzielić prace. W ubiegłym roku na walnych zebraniach podjęto uchwałę, że minimum 50 procent funduszów remontowych ma być przeznaczone na docieplenia budynków. Zwiększyliśmy też odpis na ten fundusz z 90 groszy na złotówkę. Dzięki temu mamy możliwość zintensyfikować proces dociepleń i wcześniej go zakończyć.
BĘDĄ DOCIEPLAĆNa osiedle Ogrody w tym roku spółdzielnia przeznaczyła 1 mln 260 tys. złotych. Pieniędzy ma wystarczyć na zapłacenie drugich rat za roboty wykonane w ubiegłym roku na elewacjach bloków Ogrody 37 i Radwana 15. Zaplanowano docieplenia ściany szczytowej Ogrody 12, ściany zachodniej i szczytowej Ogrody 31, ściany północnej Ogrody 19, ściany wschodniej Ogrody 11 z wymianą okien na klatkach schodowych. Sporą kwotę pochłonie dostosowanie do rozporządzenia w sprawie zabezpieczenia przeciwpożarowego budynków wysokich, wymiana, drzwi w klatkach, remonty chodników i uliczek, wymiana wodomierzy. Spółdzielnia musi też przeprowadzić legalizację liczników centralnego ogrzewania, a część z nich być może wymienić.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto