Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Współtworzymy muzeum dawnych zielonogórzan

wiadukt
wiadukt
W trakcie remontu wnętrza muzeum zostaną wyposażone w antresole, które zwiększą powierzchnię wystawienniczą oraz wzbogacą wrażenia zwiedzających. Na dole, po środku zbudowana zostanie makieta kolei szprotawskiej.  Będzie ją można podziwiać i sterować nią cyfrowo z góry, z poziomu antresoli (makiety nie zaznaczono na obrazie)
W trakcie remontu wnętrza muzeum zostaną wyposażone w antresole, które zwiększą powierzchnię wystawienniczą oraz wzbogacą wrażenia zwiedzających. Na dole, po środku zbudowana zostanie makieta kolei szprotawskiej. Będzie ją można podziwiać i sterować nią cyfrowo z góry, z poziomu antresoli (makiety nie zaznaczono na obrazie) Szymon Skibiński
W 2013 r. rozpoczną się poważniejsze prace adaptacyjne zabytkowego dworca Grunberg Oberstadt, znanego po 1945 roku, jako Zielonagóra Południowa. To nowe zielonogórskie muzeum, w którym pierwsze wystawy mieszkańcy mogą oglądać już od zeszłego roku.

Region w którym jako pierwsi Polacy pojawili się wiosną 1945 r. kolejarze z Poznania, winien upamiętnić te kolejarskie tradycje. Uratujmy zabytkowy dworzec kolejowy i wykorzystajmy go, jako muzeum kultury, tradycji i aktywności obywatelskiej Polaków i Niemców z Zielonej Góry. Zielonogórzanie mogą dołączyć do grona osób, które zajmują się tym już od jakiegoś czasu. Do dotychczasowych sukcesów można zaliczyć takie efekty jak:
· w grudniu 2010 r. dworzec wpisano do rejestru zabytków
· w maju 2011 r. zostało zarejestrowane w Ministerstwie Kultury muzeum
· w 2012 r. wspólnie z burmistrzem Czerwieńska PTKraj. podpisało umowę z Muzeum Kolejnictwa w Warszawie na wypożyczenie zabytkowego parowozu T-3, takiego jaki jeździł z Zielonej Góry do Szprotawy w latach 1911 - 1945. Parowóz odkryli członkowie Klubu Miłośników Kolei Szprotawskiej w Suchej Beskidzkiej i we wrześniu 2013 r. zostanie sprowadzony na Ziemię Lubuską.
· w ciągu 2013 r. przy pomocy Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, zostanie przejęty zabytkowy dworzec z rąk PKP na własność prowadzącego Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego
· w 2014 r. rozpocznie się remont Muzeum, finansowany w znacznym stopniu przez Unię Europejską.
Muzeum upamiętni Pionierów z lat 1945-50 - naszych bliskich (ojców, dziadków) oraz dawnych niemieckich mieszkańców regionu. W Muzeum będzie działać świetlica wspomnień dla seniorów oraz modelarnia i pracownia historyczna dla młodzieży, dzięki czemu przybędzie miejsce, gdzie starsi i młodzi ludzie spędzą w wartościowy sposób swój wolny czas. W Muzeum spotkają się wspomnienia starszych - i marzenia o przygodach odkrywcy - młodszych pokoleń Lubuszan. Już dzisiaj Organizatorzy serdecznie wszystkich zapraszają na wspaniałe spotkania, wieczory i niedzielne poranki (np. na wystawy z cyklu "Pogodne niedziele")
Organizatorzy proponują, aby mieszkańcy Zielonej Góry i regionu, dołączyli się do odrestaurowania zabytkowych wnętrz wspierając finansowo prace poprzez przekazanie 1% swojego podatku na Polskie Towarzystwo Krajoznawcze.
Pomóc tej pieknej i wartościowej idei mogą Państwo wpisując w PIT-37 w poz. 124 numer KRS: 0000034833 (poz. 125 wypełni się automatycznie) a w poz. 126 Polskie Towarzystwo Krajoznawcze – Muzeum Kolejowe, w poz. 127 znak „x” a w poz. 128 swoje imię i nazwisko (poz. 128 nie obowiązkowa). W przypadku PIT-36 odpowiednie nr poz. to 305 – 309.
W roku 2012 na działalność Muzeum zebrano w ramach akcji 1% kwotę 1 370,00 zł (jeden tysiąc trzysta siedemdziesiąt złotych), którą przeznaczono na:
- czynsz dzierżawny dla PKP za pomieszczenia pod przyszłe Muzeum na dawnej stacji Grunberg Oberstadt
- utrzymanie strony internetowej www.kolejka.ptkraj.pl
- druk ulotek na rzecz akcji 1%
- promocję historii i tradycji kolei szprotawskiej w społeczeństwie Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej
W roku 2013 organizatorzy spodziewają się uzyskać wsparcie Zielonogórzan rzędu 3,5 - 6,0 tys. zł, które chcą przeznaczyć na pierwsze prace modernizacyjne w Muzeum, zakup gablot wystawowych, przygotowanie terenu pod ekspozycję terenową w Czerwieńsku (parowóz T-3), pozyskanie zabytkowego wagonu osobowego - boczniaka oraz oznaczenie Parku Kolei Szprotawskiej i szlaku kolejki w Zielonej Górze (ścieżka dydaktyczna).
OSOBY, KTÓRE SĄ CHĘTNE DO PRZEKAZANIA 1% SWOJEGO PODATKU NA MUZEUM, MOGĄ WYPEŁNIĆ SWÓJ PIT SAMI. POMOCNY POWINIEN BYĆ PRZY TYM AUTOMATYCZNY GENERATOR PITÓW, ZNAJDUJĄCY SIĘ NA STRONIE www.kolejka.ptkraj.pl .
MOGĄ TEŻ PAŃSTWO PRZYNIEŚĆ DO WYPEŁNIENIA SWÓJ PIT DO KSIĘGOWOSCI TOWARZYSTWA, UL. PROSTA 53 W ZIELONEJ GÓRZE. PIT ZOSTANIE WYPEŁNIONY OCZYWIŚCIE ZA DARMO.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto