Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wykład Jana Jaworskiego: "Zagrożenia seniora przestępstwami kryminalnymi"

Redakcja
Wykładowcy
Wykładowcy Karol Szmagalski
Z inicjatywy Rady Słuchaczy Kujawsko - Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Oddział w Radziejowie w dniu 17 kwietnia 2012 roku odbył się wykład Jana Jaworskiego – Przewodniczącego Zarządu KDUTW oddział w Radziejowie – „Rower wyścigowy i nie tylko, jego budowa oraz trening”

a także wykład "Zagrożenia seniora przestępstwami kryminalnymi" wygłoszony przez St. Aspiranta Wojciecha Sobieckiego z grupy pirotechnicznej KPP w Radziejowie uzupełniany pokazami multimedialnymi przez Mł. Aspiranta Tomasza Nowackiego również z tej samej grupy.
Wykłady miały miejsce w gościnnej auli w Zespole Szkół Mechanicznych w Radziejowie. Słuchacze z zaciekawieniem wysłuchali tych wykładów. 
A oto reportaż z tych wykładów.
Więcej fotek tutaj:
Wykładowca zwrócił uwagę słuchaczy na szereg zagadnień z tym związanych. Podkreślając, że:
Osoby starsze, bardziej niż reszta społeczeństwa, narażone są na działania przestępców, wykorzystujących ufność swoich ofiar, ich wrażliwość i bezbronność oraz fakt, że osoby starsze zamieszkują często samotnie w źle zabezpieczonych domach. Jak wynika z policyjnych danych, seniorzy stają się najczęściej ofiarami oszustów i naciągaczy, oraz złodziei, którzy podstępem dostają się do mieszkań a następnie je okradają. Aby uniknąć tych zdarzeń, wystarczą często zwykłe środki ostrożności , ograniczone zaufanie oraz wiedza dotycząca sposobów działania przestępców. Często przez nieuwagę, ufność i nieostrożność możesz paść ofiarą oszustów, kieszonkowców i innych przestępców. Dlatego pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, bądź czujny i nieufny w stosunku do obcych.
Omówił występujące metody popełniania przestępstw : „Na wnuczka", "na hydraulika", "Na gazownię", „Na dotację", „Na urzędnika", „Na zalane mieszkanie", „Na kuferek" itp.
Zasygnalizował aby  seniorzy pamiętali o podstawowych zachowaniach : nie noś dużej kwoty pieniędzy przy sobie bez potrzeby, jeżeli chcesz wypłacić gotówkę lub dokonać innej transakcji bankowej, poproś zaufaną osobę, żeby Ci towarzyszyła w drodze powrotnej z bankomatu, banku czy też poczty, koniecznie naucz się na pamięć swojego numeru PIN do karty bankomatowej, nigdy nie zapisuj tego numeru na karteczce, którą będziesz przechowywać obok karty bankomatowej, nie pożyczaj pieniędzy osobom, których znasz tylko z widzenia, lub deklarują, że chcą przekazać gotówkę twoim bliskim, tam, gdzie panuje tłok - w autobusie, w markecie i na targu trzymaj torbę przed sobą, zawsze zapiętą, przebywając w szpitalu, wartościowe rzeczy zdawaj do depozytu, korzystaj z automatu telefonicznego zamiast komórki, u fryzjera, w parku, na cmentarzu, w sklepie nie zostawiaj toreb lub siatek z pieniędzmi i dokumentami bez nadzoru - nawet na chwilę, wychodząc na zakupy miej przygotowane drobne pieniądze, tak aby nie wyjmować za każdym razem portfela.
Czy gdy są w domu: nie wpuszczaj nieznajomych do mieszkania, nie wpuszczaj nieznajomych do mieszkania - nie znając osoby nigdy nie znasz jej zamiarów, nie przechowuj w domu dużej ilości gotówki lub kosztowności, nie otwieraj bezmyślnie drzwi, gdy tylko usłyszysz dzwonek, zawsze przed otworzeniem drzwi zapytaj się kto za nimi stoi, pracownicy urzędów, zwykle telefonicznie zapowiadają swoją wizytę, a inkasenci mogą wystawione rachunki za światło i gaz, zostawić w skrzynce pocztowej, nie wchodząc do Twojego domu, nie ufaj nieznajomym, nie wpuszczaj ich do klatki schodowej, nie otwieraj domofonu, wychodząc zamykaj drzwi do klatki, utrzymuj więzi z sąsiadami, którzy często służą swą pomocą ludziom strasznym mieszkającym w ich otoczeniu, zawsze zamykaj po przyjściu do domu drzwi wejściowe, postaraj się nie wychodzić z domu po zmroku, a jeżeli już musisz to zabierz ze sobą osobę towarzyszącą, omijaj tereny źle lub wcale nieoświetlone, szczególnie niebezpiecznymi miejscami, są obrzeża miast, na których nie ma zabudowań.
Było to niezwykle pożyteczne i potrzebne spotkanie. Zwróciło ono słuchaczom uwagę na szereg zagrożeń jakie czyhają.
Punta tego spotkania to : pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, bądźmy czujni i nieufni w stosunku do obcych. Nie obawiajmy się powiadomić o zagrożeniu Policję, Straż Miejską, Straż Pożarną, Pogotowie Ratunkowe.
Nie dajmy szans przestępcom! Nie pozostawaj obojętny widząc zagrożenie!
KS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Wykład Jana Jaworskiego: "Zagrożenia seniora przestępstwami kryminalnymi" - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto