Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończył się remont Pałacyku Konopackiego. Teraz będzie pełnił funkcję praskiego domu kultury

Redakcja
mat. prasowe/UM Warszawa
Dom przy ul. Strzeleckiej 11/13 powstał około 1865 r. wg projektu Aleksandra Jana Woydego w duchu włoskiego neorenesansu i był pierwszym murowanym budynkiem Nowej Pragi. Mieszkał w nim z rodziną Ksawery Konopacki, właściciel Nowej Pragi. Dom ze względu na dekoracyjność fasad zwany jest pałacykiem. Teraz przeszedł remont i będzie pełnił funkcję domu kultury. Więcej w artykule poniżej.

Przed rozpoczęciem remontu w 2017 r. budynek był w bardzo złym stanie. Przez długoletnie użytkowanie (przedszkole, szkoła) został pozbawiony większości historycznego wyposażenia i części wystroju. Zachowała się jedynie dobudówka z loggią, pod którą mieściło się wejście widoczne na rycinie z 1867 r., zamurowane w latach późniejszych. Natomiast elewacja podwórzowa była całkowicie pozbawiona detalu. Jedynie częściowo ocalała stolarka okienna i drzwiowa. Na elewacji frontowej i szczytowej zachowały się żeliwne balkony. Dawny wystrój wnętrz został prawie całkowicie zniszczony, do naszych czasów dotrwał jedynie historyczny układ pomieszczeń.

Zakończył się remont Pałacyku Konopackiego. Teraz będzie peł...

Bardzo zły stan techniczny

W ekspertyzie technicznej z 1999 r. stwierdzono, iż elementy konstrukcyjne, tj. ściany nośne, więźba dachowa, stropy, schody, a także tynki i obróbki blacharskie, stolarka okienna i drzwiowa, uległy dużemu zniszczeniu.

Elewacje budynku, dach, a w szczególności elementy konstrukcyjne wnętrza, były bardzo osłabione. Analiza wykazała wysoki stopień zagrzybienia pałacyku. Zastosowanie wyłącznie środków grzybobójczych byłoby mało skuteczne, wobec czego wykonawca zdecydował się na skucie wszystkich tynków – wewnętrznych i zewnętrznych, i na miejscowe wypalanie murów. Częściowo zostały wymienione stropy oraz naprawione spękania ścian. Piwnice osuszono, a fundamenty podbito. Oznaczało to położenie praktycznie nowych fundamentów, bo pierwotnie pałacyk ich właściwie nie miał. Została wzmocniona konstrukcja więźby dachowej.

Dawny wystrój

Podczas remontu w dużej mierze przywrócono wystrój elewacji. Odtworzono historyczne wejście ze szczytu pod loggią. Oryginalne żelbetowe balustrady balkonów zostały wyremontowane. Zgodnie z doktryną konserwatorką konieczne było zachowanie obecnego układu na poziomie parteru budynku, jako świadectwa historycznego rozplanowania przestrzennego obiektu. Została zachowana pierwotna forma sklepień piwnic, bez zmiany wysokości i kształtu.

- Podczas prac remontowych odtworzono wszystkie zniszczone historyczne elementy. Ekipa remontowa wykonała na wzór historycznej posadzki nowy dębowy parkiet. Zamontowała nową drewnianą stolarkę okienną i drzwiową, odtworzoną według stolarki historycznej. Klatki schodowe odzyskały swój pierwotny wygląd z drewnianymi stopniami i balustradami z drewnianych tralek i pochwytów, które częściowo udało się zachować - wymienia w komunikacie stołeczny ratusz. - W związku z tym, że pałacyk od 2005 r. figuruje w rejestrze zabytków, cały remont był prowadzony pod nadzorem Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Praski dom kultury

Wobec planowanej zmiany sposobu użytkowania pałacyku, jego remont objął cztery kondygnacje: piwnicę, parter, pierwsze piętro, poddasze oraz ogród. Obecnie w budynku znajdują się trzy klatki schodowe: przy wejściu do obiektu, w środku i od strony ulicy Strzeleckiej.

W nowej powierzchni, na poziomie -1, zaplanowano wielofunkcyjną salę dla 100 osób, sanitariaty oraz pomieszczenie magazynowe. Jej stropodach będzie pełnił funkcję tarasu dla części parterowej. W budynku zainstalowano windę.

Zmodernizowany pałacyk Konopackiego będzie pełnił funkcję praskiego domu kultury. Planowane są w nim m.in.: klub seniora, sale wystawowe i taneczne, pracownia kulinarna, mody i szycia. Koszt inwestycji wraz z dokumentacją, remontem i wyposażeniem oraz zagospodarowaniem terenu to ponad 16 mln zł.

Według stołecznego ratusza w “spontanicznym” proteście 30 października na ulicę Warszawy wyszło aż 100 tysięcy osób. To jedna z największych manifestacji w historii miasta. Strajk Kobiet to wyraz sprzeciwu na próbę radykalnego zaostrzenia prawa aborcyjnego. Przypomnijmy, Trybunał Konstytucyjny uznał, że tzw. aborcja eugeniczna (w przypadkach nieodwracalnych wad płodu - które mogą doprowadzić do śmierci) jest niezgodna z konstytucją.

Skalę protestu najlepiej oddaje to zdjęcie, które wykonaliśmy z powietrza - lecąc nad Rondem Dmowskiego - 30 października wieczorem. 

[g]7973993[/g]

Co działo się w Warszawie w 2020 roku? Strajki, lockdown i w...


Zobaczcie też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto