Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamkną lotnisko na Okęciu? Jaki los czeka ten teren po otwarciu CPK? Rząd: trwają konsultacje. Miasto nic o nich nie wie

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Szymon Starnawski
Wciąż nie wiadomo jaki los czeka port lotniczy im. Fryderyka Chopina na Okęciu. Jedną z flagowych inwestycji rządu Mateusza Morawieckiego jest Centralny Port Komunikacyjny, który miałby przejąć ruch międzynarodowy i zostać połączony z Warszawą nowoczesną i szybką koleją. Co stanie się z warszawskim lotniskiem? Póki co brak planów zagospodarowania i współpracy na linii rząd - samorząd.

Temat powracał już kilkukrotnie, Hanna Gill-Piątek wystosowała poselskie zapytanie dotyczące tego czy faktycznie CPK ma szansę ruszyć, tak jak zapowiadano w 2027 roku i co stanie się w obliczu tego faktu z portem lotniczym umiejscowionym na Okęciu? Zapytała także w jaki sposób zostaną zagospodarowane tereny dotychczas przez nie zajmowane czy wykonywane były jakieś analizy dotyczące terenu albo przekazane wytyczne dla samorządu. Co z roszczeniami mieszkańców wynikających z obszaru ograniczonego użytkowania przy lotnisku, a także czy może rząd planuje debatę dotyczącą tych terenów?

Z odpowiedzi udzielonej przez Marcina Horałę, pełnomocnika rządu ds. CPK, wynika, że rząd nie zmienia swoich planów i w 2027 roku z Centralnego Portu Komunikacyjnego mają odbyć się pierwsze loty.

Poseł reprezentujący Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na zapytanie napisał: nie podjęto jeszcze jednoznacznej i ostatecznej decyzji w zakresie częściowej bądź całościowej likwidacji Portu Lotniczego im. F. Chopina (...) Przyszłe przeznaczenie tych gruntów nie zostało jeszcze określone. Analizy takie są w trakcie przygotowania jako część procesu oceny różnych możliwych scenariuszy rozwoju dla tego terenu. Nie wiadomo zatem czy lotnisko zostanie zmniejszone i przejmie np. ruch wewnątrzkrajowy i czarterowy, czy też tereny staną się łakomym kąskiem dla inwestorów, a może miejscem zaangażowania kapitałowego skarbu państwa.

Należy pamiętać, że oprócz lotniska cywilnego funkcjonuje tam lotnisko wojskowe, które nie zostanie przeniesione i musi pozostać możliwość realizowania jego funkcji. W momencie ogłoszenia decyzji o ewentualnym zamknięciu Portu lotniczego im. Chopina, znane będą uwarunkowania dalszego rozwoju jego terenów, zostaną one również scenariuszowo uwzględnione w dokumentach planistycznych Miasta - czytamy dalej.

Ministerstwo zapowiada też, że nie przewiduje zwolnień personelu lotniska Chopina, ponieważ ruch na CPK ma być większy i wkrótce potrzebna będzie znacznie większa obsługa nowego portu lotniczego. Tylko czy każdy pracujący i mieszkający w Warszawie będzie chciał przenieść o kilkadziesiąt kilometrów swoje miejsce pracy? Nawet dojeżdżając codziennie supernowoczesną i szybką koleją nie musi być to wcale taka kusząca perspektywa.

Co ciekawe, dowiadujemy się też, że rozpoczęła się debata dotycząca przyszłości terenów lotniska. Póki co ma formę spotkań z interesariuszami instytucjonalnymi. Wśród nich izby gospodarcze, organizacje pozarządowe oraz ruchy miejskie, a także dysponenci infrastruktury technicznej, władze miasta Warszawy oraz gmin sąsiadujących z lotniskiem. Jednak gdy zapytaliśmy w dzielnicy Włochy oraz warszawskim ratuszu nikt o żadnych zaproszeniach i konsultacjach nie słyszał. Rząd twierdzi, że miasto nie chce współpracować, a miasto tłumaczy się, że nie otrzymało żadnej propozycji współpracy.

AKTUALIZACJA. Po publikacji tekstu skontaktował się z nami rzecznik Centralnego Poru Komunikacyjnego wyjaśniając kwestie kontaktu ze stołecznym ratuszem

Wyraził zdziwienie, że miasto nie wie lub nie przypomina sobie o zaproszeniu na konsultacje, ponieważ jak dowiadujemy się, Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski został powiadomiony przez Pełnomocnika Rządu ds. CPK Marcina Horałę o rozpoczęciu prac nad przyszłością Lotniska Chopina i zaproszony do współpracy. Stało się to 22 grudnia ubiegłego roku.

- W odpowiedzi wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego 26 marca 2021 roku miasto odmówiło włączenia się w prace polegające na analizach dotyczących Lotniska Chopina. Biuro Architekta Miasta, Miejska Pracownia Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju, Zarząd Transportu Miejskiego - odmówiły wzięcia udziału w konsultacjach społecznych. Kilka jednostek miejskich wzięło udział w tych konsultacjach, jednak brak stanowiska tych kluczowych jednostek uniemożliwia spięcie współpracy z władzami Warszawy nad tym projektem - wyjaśnia nam Konrad Majszyk z Centralnego Portu Komunikacyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto