Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Zapytaj..." Na kolejne pytania z MM Stargard odpowiada prezydent miasta

Redakcja
zdjęcie ze strony stargard.pl
zdjęcie ze strony stargard.pl Emila Chanczewska
Sławomir Pajor odpowiedział na 13 pytania, zadane przez internautów ze społeczności portalu Moje Miasto Stargard.

Krzysiek pyta o mury obronne
- Jak to możliwe, że w mieście - "Klejnocie Pomorza" -rozsypaniu ulega fragment muru obronnego, czy to dobrze świadczy o władzy w mieście?
Sławomir Pajor: Całkowita długość murów obronnych to ponad kilometr. Miasto czyni starania aby przeprowadzić renowacje na całej ich długości. Gotowa jest już ocena ich stanu technicznego. Niestety ze względu na ogromne koszty musi się to odbywać etapami. Trwają pracę nad renowacją części muru obronnego przy Bramie Portowej. Wyremontowano również samą Bramę Portową.  W kolejce czeka Basteja, na którą został już złożony wniosek aplikacyjny o dofinansowanie z programu INTERREG IV A. Na  ukończeniu są  również prace nad  złożeniem wniosku o dofinansowanie ze środków unijnych na renowację  Bramy Wałowej. 
 
 
Czesiomały pyta o amfiteatr.  
- Kiedy zostanie wyremontowany i zmodernizowany rozpadający się stargardzki amfiteatr? Czy długo jeszcze występujący w nim przyjezdni artyści będą drwić ze sceny o stanie technicznym i wizualnym naszego amfiteatru?
- Obiekt Amfiteatru jest jedną z placówek zarządzanych przez Stargardzkie Centrum Kultury. Stopniowo staramy się poprawiać infrastrukturę kulturalną czego dowodem jest nowoczesna sala widowiskowa SCK. Zleciliśmy również wykonanie ekspertyzy budowlanej amfiteatru. Wynika z niej, iż  jedynym możliwym do przyjęcia rozwiązaniem jest konieczność wyburzenie obecnego obiektu i wybudowanie w jego miejscu nowego  z zapleczem  technicznym, garderobami dla  artystów i infrastrukturą komunikacji  wewnętrznej.  Koszt  tego  zadania  szacowany jest na ok. 8-10  mln  złotych. Nie mamy niestety możliwości ubiegania się o środki unijne na realizację tego zadania ponieważ całość środków została zarezerwowana i przewidziana jedynie na zadania szczecińskie. Jeśli nie ulegnie to zmianie inwestycję wykonamy ze środków własnych, nie będzie to jednak możliwe w roku bieżącym.
 
Sylwia pyta o lokale socjalne.
- Kiedy pan pomyśli w końcu o tych mieszkańcach naszego miasta (nie menelach), którzy zmuszeni są mieszkać w bardzo ciężkich warunkach? Dlaczego w naszym mieście trzeba aż tak długo czekać na przydział lokalu socjalnego? Czy nie ma żadnego sposobu żeby to przyśpieszyć? A może pan lekceważy biednych i nic nie robi w tym kierunku, tylko dla pana liczą się pieniądze?!
- Problem brakujących lokali docelowych czy socjalnych nie jest problemem dotykających jedynie naszego miasta. W Stargardzie obecnie na przydział lokalu oczekuje blisko 500 rodzin. W ostatnich latach do dyspozycji mieszkańców oddajemy co roku ok. 70-100 lokali. Jako jedno z nielicznych miast w Polsce, w ramach opracowanych i realizowanych przez stargardzki TBS programach, wspieramy również osoby niepełnosprawne, seniorów czy wychowanków domów dziecka. Tego typu lokali w ostatnich latach oddaliśmy do użytku ponad 100. Nie da się w ciągu kilku lat zupełnie rozwiązać wszystkich problemów. Jest to niestety długotrwały proces.
 
 Grzegorz Stępień pyta o test na HIV.
- Dlaczego w Stargardzie nie można zrobić anonimowo i bezpłatnie testu na obecność wirusa HIV? Dlaczego uświadamianie o ryzyku zakażenia spoczywa w mieście tylko na przychodniach, które robią to naklejając plakat na drzwiach, w szkołach przez krótkie sporadyczne pogadanki, a cały ciężar spoczywa na ledwo wiążących koniec z końcem małych stowarzyszeniach, a głośne akcje organizowane są jednorazowo przy okazji Światowego Dnia AIDS. Czy to według pana wystarczy?
- Muszę przyznać, iż dotąd nie docierały do nas sygnały wskazujące na potrzebę utworzenia w Stargardzie takiego punktu. Wiem, iż najbliższy działa w Szczecinie przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Przekażę pańskie spostrzeżenia właściwym instytucjom. 
 
 Yeti pyta o podwyżki czynszów.
- Przed wyborami na pańską pierwszą kadencję obiecywał pan, że nie będzie podwyżek czynszów w lokalach komunalnych. Między innymi z tego powodu głosowałem na pańską kandydaturę. Jednak już niedługo po tym, jak został pan wybrany na I kadencję, podwyżki były i są nadal. Czy zatem była to kolejna obietnica wyborcza bez pokrycia? Czy dla wygrania wyborów gotów jest pan obiecać wszystko?
- Wpływy z czynszów w lokalach należących do mieszkaniowego zasobu Miasta nie pokrywają w pełni wydatków na utrzymanie zasobu mieszkaniowego. Środki te przeznaczane są m.in. na bieżące remonty i modernizacje budynków i lokali. Jeśli chcemy, aby standard lokali stopniowo się podnosił musimy brać pod uwagę konieczność również stopniowej weryfikacji wysokości czynszów. Wprowadziliśmy jednocześnie jednak, w określonych przypadkach, zasady umożliwiające najemcom ubieganie się o obniżkę czynszów. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w Rejonach Eksploatacji Budynków.
 
Stargardman pyta o Park 3 Maja.
- Czemu Park 3 Maja jest tak zaniedbany? Tylko część ścieżek doczekała się w zeszłym roku wymiany nawierzchni. Kiedy miasto zamierza zrobić porządek z tym miejscem położonym na tyłach UM? Przez brak oświetlenia strach tamtędy przejść nocą, a zaniedbana część parku od strony bazy ENEI służy niektórym jedynie za wychodek i miejsce do spożywania tanich trunków. Służby dbające z ramienia miasta o tereny zielone też zapomniały o tym miejscu. Zapraszam na spacer po tym parku, a z pewnością zechce pan coś w tym miejscu zmienić.
- Do  tej pory  nie było skarg mieszkańców na stan Parku 3 Maja. Po wybudowaniu w ubiegłym roku ul. Skarbowej uporządkowano także znaczy obszar parku zwłaszcza  w rejonie bazy zakładu energetycznego. W każdym roku remontowany jest  jakiś fragment tego parku. Między innymi wyremontowano place zabaw, zmieniono nawierzchnie niektórych alejek usunięto chore drzewa itp. Prace będą kontynuowane w roku bieżącym. W 2009 roku wykonano oświetlenie ulicy Skarbowej po stronie przyległej do parku oświetlające znaczną jego część; w połączeniu z już od dawna funkcjonującym a zmodernizowanym również w ubiegłym roku (wymieniono wszystkie źródła światła) oświetleniem głównej alei.
 
 
Lukas pyta o ławki przy pomniku papieża.
- Kto personalnie odpowiada za wybór ławek przy skwerze JP II?
- Projektantem jest Pani Małgorzata Frankowska Wojtaś ze Studia Architektury i Urbanistyki w Stargardzie Szczecińskim.
 
Stargusia pyta o parkowe latarnie.
- Na ostatnim spotkaniu z panem pytałam się o zainstalowanie latarni w parku przy Bramie Portowej, bo dzieci muszą iść do szkoły po ciemku. Niestety zostało zasłonięte przejście przy tej bramie z powodu remontu i teraz dzieci muszą iść totalnie ciemną i śliską dróżką nad samą rzeką Iną. W razie tragedii kto będzie odpowiadał za taki stan rzeczy? Myślę, że dobierze sobie pan lepszych i mądrzejszych współpracowników, nie po linii partyjnej, ale z rozumem. 
- Ze względu na ograniczone środki finansowe w bieżącym roku nie przewiduje się instalacji oświetlenia w Parku Zamkowym tym bardziej, że obecnie w części tego parku trwa budowa cerkwi oraz jak sama Pani zauważyła trwa remont fragmentu murów obronnych.  Park Zamkowy wymaga kompleksowego remontu na podstawie spójnej koncepcji uwzględniającej jego obecne i przyszłe użytkowanie. Jest to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć mury obronne przylegające do parku. Rozpoczęte już prace będą kontynuowane w 2010 roku. Do rozpoczęcia prac w samym parku proponowałbym, aby Mieszkańcy ul. Młyńskiej i Ogrodowej bezpiecznie przechodzili w kierunku SP 5 poprzez oświetlony mostek na Kanale Portowym i następnie chodnikiem w ul. Portowej w kierunku ul. Chrobrego.
 
Krzysiek pyta też o centrum przesiadkowe.
- Kilka lat temu zaprezentowano utopijny plan centrum przesiadkowego (PKP/PKS/MZK/BUS), i co dalej? Kiedy można spodziewać się jakichś efektów? Nie marzą mi się nawet te 20-piętrowe wieżowce, ale bardzo proste sprawy, kwestia wiaduktu, chaosu w zagospodarowaniu przestrzeni przydworcowej. Tylko proszę nie tłumaczyć się, że dworzec jest w zarządzie PKP i to od nich wszystko zależy, bo można jak pokazuje przykład Drawska Pomorskiego, gdzie dogadano się co do remontu.
- PKP S.A. posiada w swoim zasobie 2663 dworce kolejowe, z czego 73 ma znaczenie strategiczne i zostały one wyodrębnione z majątku PKP S.A. do specjalnie powołanego Oddziału Dworce Strategiczne PKP. Dworzec w Stargardzie jest jednym z tych 73 dworców. Projekt Zintegrowane Centrum Przesiadkowe PKP/PKS/MZK/BUS wynika z długofalowej polityki PKP S.A. związanej z zarządzaniem terenami i obiektami stanowiącymi własność tej Spółki. Miasto te zamierzenia zgodnie z sugestią PKP S.A. uwzględniło w opracowywanym „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Stargardu”. Jego realizacja uzależniona jest od wewnętrznych harmonogramów inwestycyjnych PKP S.A. i od zdolności do pozyskiwania inwestorów.
 
Salamandra pyta o małą Wenecję.
- Czy magistrat dalej rozważa utworzenie tzw. "małej Wenecji", czyli budowę bulwaru wzdłuż biegu rzeki Iny?
- Ideą takiego działania w 2001 r. było stworzenie warunków do pobudzenia inicjatywy przedsiębiorców. W celu umożliwienia im wybudowania stargardzkiej „Małej Wenecji” z nadwodnymi pubami, cukierniami, pensjonatami, hotelami, pizzeriami, lodziarniami, sklepami z pamiątkami, restauracjami czy klubami uchwalony został, obowiązujący do dnia dzisiejszego, plan zagospodarowania przestrzennego przewidujący w tym rejonie tego typu działalność. Inicjatywa leży po stronie potencjalnych inwestorów. Na ile tylko będzie to możliwe będziemy wspierać tego typu inicjatywy. 
 
Salamandra pyta też o Grzędzice. - Nie sądzi pan, że nasze miasto mogłoby poszerzyć się o GrzędziceStargardzkie? Sama nazwa wskazuje, że przynależą do naszego regionu, a odległość między Stargardem jest mniejsza niż między nami a Kluczewem. - Zmiana granic administracyjnych gminy to dość długa, wymagająca wieludecyzji różnych organów administracji publicznej, procedura. Najważniejszą kwestią jest jednak wola samych mieszkańców. W tym konkretnym przypadku mieszkańców Grzędzic Stargardzkich. To do nich należałaby ewentualna inicjatywa.
 
 
Ypsylon pyta o sklepy monopolowe na os. Lotnisko. - Mieszka pan na Osiedlu Lotnisko. Może nie widzi pan problemu menelstwa na naszym osiedlu, po prostu z braku czasu. Przechodzi pan koło dwóch sklepów znanych ze sprzedaży napojów alkoholowych menelom. Czy można tym sklepom zabrać koncesje na sprzedaż alkoholu? Korzyści z tej koncesji są niewielkie dla miasta, a dla nas mieszkańców to śmierdzące od moczu altanki śmietnikowe, zasikane klatki schodowe. - Każdy kto jest świadkiem sytuacji, która jego zdaniem narusza normy prawne może i powinien zareagować. Może to zrobić także anonimowo. Również w tej konkretnej sytuacji. Jeśli zadzwoniłby Pan do Straży Miejskiej przedstawiając konkretny problem uruchomiona zostałaby procedura, która po kontrolach Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ostatecznie mogłaby zakończyć się m.in. odebraniem koncesji. O problemie poinformuje komendanta Straży Miejskiej.
 
Magnus58 pyta o politykę.
- Panie Prezydencie jest Pan najpierw samorządowcem czy politykiem? Proszę o merytoryczne uzasadnienie.
- Zdecydowanie samorządowcem. Jeśli już to politykiem samorządowym. To powoduje, iż w swojej pracy mogę skupiać się jedynie na rozwiązywaniu konkretnych problemów naszego miasta.
________________________________________________________
Zobacz inne Wasze wywiady z cyklu MM Stargard "Zapytaj..."

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Zapytaj..." Na kolejne pytania z MM Stargard odpowiada prezydent miasta - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto