Zarobki, Warszawa. Ile się zarabia w warszawskich publicznych instytucjach kultury? [RAPORT]

Redakcja
Szymon Starnawski / archiwum
Zarobki, Warszawa. Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza przygotował raport "Pełna kultura - puste konta", w którym poddano analizie ponad sto miejsc pracy związanych z kulturą. Jakie są zarobki w warszawskich publicznych instytucjach kultury? Szczegółowe opracowanie poniżej.

- Ludzie pracujący w sektorze kultury stanowią jedną z najgorzej zarabiających grup zawodowych w Polsce. Winę za to ponoszą politycy wszystkich partii, którzy od lat pozwalają na wyzysk pracowników sektora publicznego - podkreślają twórcy raportu. Ich zestawienie zawiera informacje o poziomie wynagrodzeń w publicznych instytucjach kultury, nierównościach płacowych, skali zastosowania elastycznych form zatrudnienia (umów cywilnoprawnych i samozatrudnienia) oraz postulaty w zakresie zmian warunków wynagradzania w stołecznej kulturze.

Ile się zarabia w kulturze w Warszawie i Polsce?

Zebrane przez twórców i twórczynie dane ukazują, że średnie wynagrodzenie w publicznych instytucjach kultury w Warszawie w 2018 roku wyniosło 5094 zł brutto (czyli około 3616 zł netto przy umowie o pracę). Co oznacza więcej niż wynagrodzenie krajowe w 2018 roku (4585,03 zł brutto - około 3261 zł netto przy umowie o pracę). Jednak, co podkreślają, średnia wynagrodzeni wynika zazwyczaj z ogromnych zarobków dyrektorów/kierowników i niskich u osób na niższych szczeblach, a także występują spore różnice pomiędzy wynagrodzeniem w instytucjach kultury podlegających Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządowi Województwa Mazowieckiemu oraz Miastu Stołecznemu Warszawie czy też różnice między przeciętnym wynagrodzeniem krajowym a przeciętnym wynagrodzeniem w Warszawie.

Dlatego twórcy i twórczynie raportu podkreślają, że bardziej miarodajna jest tzw. mediana wynagrodzeń. - Według naszych badań uśredniona mediana z poszczególnych publicznych instytucji kultury w 2018 roku w Warszawie wyniosła 4536 zł brutto. 3227 zł netto – tyle lub mniej zarabia 50% z nas, o ile jesteśmy zatrudnieni na umowie o pracę. W tym samym czasie mediana wynagrodzeń w Warszawie wynosiła 6100 zł brutto! - czytamy. - Dodajmy do tego różnice między średnią median wynagrodzeń w instytucjach podlegających ministerstwu i instytucjach miejskich: to blisko 1000 zł! (uśredniona mediana wynagrodzeń: 5107 zł brutto w instytucjach ministerialnych, 4485 zł brutto w instytucjach wojewódzkich i 4216 zł brutto w instytucjach miejskich). Najgorzej wynagradzane są osoby zatrudnione w tzw. instytucjach pierwszego kontaktu z kulturą: bibliotekach i domach kultury (uśredniona mediana wynagrodzeń odpowiednio 3971 zł i 4020 zł brutto). Z naszych badań wynika, że łącznie jest to ponad 2900 osób, z czego 72,4% to kobiety.

Płace z roku na rok... maleją.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w Warszawie w 2017 roku wynosiło 6059,04 zł. W sektorze związanym z kulturą, rozrywką i rekreacją było to 5169,45 zł, pogłębiając odchylenie od przeciętnego wynagrodzenia w Warszawie (w 2016 roku odchylenie to wynosiło –814,81 zł, 2017 roku: –889,59 zł). Dane za 2018 rok mówią już o przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw na poziomie 6433,00 zł brutto.

Dokładne zarobki w poszczególnych instytucjach w Warszawie:

Zarobki w Warszawie. Instytucje kultury

Kwoty średniego miesięcznego wynagrodzenia w instytucjach kultury finansowanych przez ministerstwo wahają się od 3888,04 zł brutto w Teatrze Narodowym do 11 572 zł brutto w Studiu Filmowym „Zebra”. Natomiast w instytucjach miejskich zarabia się średnio od 3324 zł brutto w PROMie Kultury Saska Kępa do 8393,41 zł brutto w Stołecznej Estradzie.

Argumenty, że tak ogromne różnice wiążą się z odmiennym charakterem instytucji, strukturą zatrudnienia, obszarem działalności, są nieprzekonujące, zwłaszcza gdy porównamy płace w instytucjach kultury o podobnym profilu działalności i opłacane z tego samego źródła. Za przykład weźmy instytucje ministerialne dedykowane sztuce: Muzeum Sztuki Nowoczesnej płaci swoim pracownikom średnio 7091,01 zł brutto, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki – 5399,33 zł brutto, podczas gdy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – 4497 zł brutto, a Muzeum Narodowe jedynie 4362,09 brutto.

Z kolei skalę rozwarstwienia płac wśród stołecznych teatrów widać, porównując Teatr Komedia (ze średnim wynagrodzeniem 7381,68 zł) z Teatrem Ochota (średnia: 4196,20 zł) czy Teatrem Syrena (średnia: 3480,23 zł). W przypadku miejskich domów kultury najlepiej zarabia się na Bielanach (Bielański Ośrodek Kultury ze średnim wynagrodzeniem 5508 zł), a najgorzej na Pradze Południe (wspomniany już PROM Kultury Saska Kępa) i w dzielnicy Wesoła (Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy ze średnią 3367 zł).

Praca na "śmieciówkach" albo samozatrudnienie

Ze 113 instytucji objętych badaniem tylko 16 zadeklarowało, że ani jedna osoba nie świadczyła „pracy za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy przez co najmniej 6 miesięcy łącznie w 2018 roku”. Wśród tych instytucji jest jednak np. Muzeum POLIN, które – jak wynika z danych pozyskanych przez OZZ IP – zatrudnia na podstawie rocznych umów zleceń ponad 100 osób w roli przewodników i edukatorów oraz Instytut Adama Mickiewicza, który od lat jest znany w środowisku jako pracodawca, który „wypycha” swoich pracowników na samozatrudnienie.

Źródło danych

- Zebraliśmy dane od 113 instytucji na temat: średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto w 2018 roku (również w podziale dla kobiet i dla mężczyzn), mediany miesięcznego wynagrodzenia brutto w 2018 roku, liczby pracowników zatrudnionych na podstawie kodeksu pracy (według stanu na 31.12.2018 r.) oraz liczby osób świadczących pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy przez co najmniej 6 miesięcy łącznie w 2018 roku. Wnioski o udostępnienie informacji publicznej wysłaliśmy do 119 instytucji z podziałem na organizatora (ministerialne, miejskie, marszałkowskie); 6 z nich nie odpowiedziało albo przesłało niepełne informacje. Wszystkie dane prezentujemy w załączonym aneksie - podkreślają autorki i autorzy raportu i dodają, że choć sami mieszkają w Warszawie wnioski z zebranych danych odnoszą się do sytuacji zawodowej w publicznych instytucjach kulturalnych w całej Polsce.

Twórcy raportu nie godzą się na umowy śmieciowe, nadgodziny, niskie płace i realne ubożenie, co jak podkreślają jest dziś "rzeczywistością" i żądają:

  1. Zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego o 1564 PLN brutto,
  2. Corocznej waloryzacji wynagrodzeń co najmniej o wskaźnik inflacji,
  3. Równej płacy za równą pracę! Zmniejszenia rozpiętości płacowych,
  4. Etatów - likwidacji outsourcingu i umów śmieciowych,
  5. Jawności zasad wynagradzania.
Praca Warszawa. Szukasz pracy od zaraz? Sytuacja na mazowieckim rynku pracy wciąż jest bardzo dobra, a pracodawcy wielu branż planują w tym roku zatrudniać jeszcze więcej osób. Oto 6 sektorów, w których najłatwiej znajdziesz pracę w 2019 r.

Praca, Warszawa. 6 branż, w których łatwo znajdziesz pracę w 2019 r.

POLECAMY TEŻ:


Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kostek

3200 na łapę za nieproduktywną pracę i pierdzenie w stołek. Nic tylko łkać z rozpaczy.

Dodaj ogłoszenie